"Soome-ugri sõlmed 2023" on saadaval raamatukauplustes
Fenno-Ugria aastaraamatut “Soome-ugri sõlmed 2023” saab nüüd soetada Apollo ja Rahva Raamatu kauplustest ning Eesti Rahva Muuseumi poest, kokkuleppel (info@fennougria.ee) ka Fenno-Ugria kontorist Tallinnas. Fenno-Ugria …
Fenno-Ugria Paide arvamusfestivalil: rahvus vaateaknal ja müügiletil
Fenno-Ugria asutus osaleb Paide Arvamusfestivalil Kultuuririkkuse alal paneeliga “Rahvus vaateaknal ja müügiletil” laupäeval 10.08 kell 14.00-15.30. Vestlevad kihnu kultuuri edendaja Mare Mätas, etnoloog Aimar Ventsel, päranditurismiettevõtja …
Venemaa fennougristid pidasid konverentsi
Mari Vabariigi pealinnas Joškar-Olas asuvas Mari rahvusteatris toimus 27.-30. juunil VII ülevenemaaline fennougristide konverents „Tänapäeva fennougristika: teadus-ühiskond-kultuur“.
Hõimurahvaste programmi Ilmapuu auhinna 2024. aasta laureaat on ungarlasest fennougrist ja hõimuaktivist Szilárd Tibor Tóth
Szilárd Tibor Tóth on kogu oma teadustööalase ning organisatsioonilise tegevuse jooksul pööranud tähelepanu soome-ugri rahvaste keeltele ja kultuuridele, tutvustades neid järjepidevalt nii rahvusvaheliselt kui ka …
"Lahe teiselt kaldalt: soomlased ja eestlased teineteise pilgu läbi 1970-80ndatel" mõistekaart valmis
Tallinna Ülikoolis toimus 11. juunil TLÜ ELU ja Fenno-Ugria ning Soome Instituudi koostöös juhendatud projekti “Lahe teiselt kaldalt: soomlased ja eestlased teineteise pilgu läbi 1970-80ndatel” …
Tartu (eel)arvamusfestivali paneel "K(uid)as suht(u/le)me?" nüüd järelvaadatav
Arutelujuht ja paneeli korraldaja oli Tõnu Seilenthal (Tartu Ülikooli emeriitdotsent). Debatt toimus tagurpidi paneeli formaadis, kus peamised esinejad olid publiku seas viibivad soome-ugri organisatsoonide esindajad.
Komimaal selgitati 2023. aasta parimad raamatud
Komi Vabariigi kirjanduskonkursi "Aasta parim raamat" žürii valis välja parimad 2023. aastal ilmunud raamatud. Kokku esitati konkursile 17 raamatut, sealhulgas 2 komikeelset, 8 venekeelset ja 7 vene- ja komikeelset lasteraamatut.
Nganassaanid pidasid pidu
Üle paljude aastate korraldati 1. juunil folkloorirühma „Hendir“ ja Nganassaanide Liidu initsiatiivil Dudinkas pidustus „Ani e djalõ“ („Suur päev“).
Komi Vabariigi karm alkoholipoliitika
Komi Vabariigis kehtib seadus, mis keelab jaevõrgustikus alkoholi müügi lastekaitsepäeval 1. juunil, noorsoopäeval 24. juunil, perekonna, armastuse ja ustavuse päeval 8. juulil ja teadmiste päeval 1. septembril.
Joškar-Olas lõppes XV soome-ugri teatrifestival ja jagati auhindu
Joškar-Olas lõppes XV soome-ugri rahvaste festival „Майатул“ ("Majatuli"), millest võtsid osa kõik Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste suuremad riiklikud teatrid. Lisaks soome-ugri rahvaste teatritele osalesid ka Kalmõki ja Tatarstani teatrid.
Fenno-Ugria Asutuse üldkoosolek kiitis heaks 2023. aasta tegevuse
3. 06 toimus asutuse kontoris Fenno-Ugria Asutuse üldkoosolek, kinnitati 2023. aasta aruanded, räägiti Venemaa soome-ugri rahvastest ja valmivast soome-ugri raamatust.
"Soome-ugri Sõlmed 2023" ilmunud
Fenno-Ugria Aastaraamat 2023 "Soome-ugri Sõlmed 2023" on ilmunud ja seda esitleti Fenno-Ugria Asutuse üldkoosolekul liikmete ja autorite seltskonnas 3.06 asutuse kontoris.
Hõimuklubi 15.05: Aado Lintrop oma soome-ugri ajast - nüüd järelvaadatav
Rahvaluuleteadlane Aado Lintrop rääkis oma ettekandes, et praegu, kui idapoolsete hõimurahvaste juurde ei pääse, tuleb töötada kirjanduse ning arhiivimaterjalidega, samuti kirjutada mälestusi varasematest reisidest.
Komid tähistasid komi keele ja kirja päeva
Maikuu kolmandal pühapäeval, mis sedapuhku langes 19. maile, tähistati Vene Föderatsioonis esimest korda komi kirja ja keele päeva, mis alates 2023. aastast on riiklik tähtpäev.
Eesti keeles ilmus samojeedi eepos "Somatu"
Eepose koostaja, ungari keeleteadlane ja luuletaja János Pusztay kirjutab eessõnas, et "Somatu" on ungari keeles kirjutatud samojeedi eepos, mida peab ta ise pigem eepose katseks.
Vene Föderatsiooni soome-ugri rahvaste üliõpilased hakkavad võitlema natsismi ja neonatsismiga
22.-23. mail toimub Joškar-Olas Mari Riikliku Ülikooli juures XI rahvusvaheline soome-ugri üliõpilaste foorum „Soome-ugri rahvaste rikkus“.
Vaid alla kümne protsendi Mari El Vabariigi õpilastest õpib mari keelt emakeelena
Mari El Vabariigis õpib mari keelt emakeelena 7400 õpilast, mis moodustab ligi 9 % kooliõpilaste üldarvust: 248 Mari vabariigi üldhariduskoolist õpetatakse mari keelt emakeelena 81 koolis.
Algab 17. hiite kuvavõistlus
Oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.
Mari sangari päeva tähistati Mari Vabariigis ja ka Eestis
26. aprillil tähistatava mari sangari päeva puhul asetasid Mari Vabariigi mari rahvusliikumise aktivistid väljapaistvate mari kultuuri- ja ühiskonnategelaste ausammaste ette lilli.
Rahvausundi ja mütoloogia uuringute aastaraamat SATOR avaldas Maria Nikonova päeviku
2024. aasta kevadel ilmus Eesti Kirjandusmuuseumi aastaraamatu Sator 25. numbris allikapublikatsioon "«Улон – питыран, сюлэм – пияла…»: одӥг Удмурт кышномуртлэн дауръем улон сюресэз" ("Ühe udmurdi naise sajandipikkune rännak").
Hõimurahvaste programmi Ilmapuu auhind ootab kandidaate
Kandidaate saab esitada 23. maini 2024.
Aprillis tähistati Vene Föderatsioonis karjala ja vepsa kirja päeva
Täpne karjala ja vepsa keele tähtpäev on 20. aprill, sest sel päeval 1989. aastal võeti Karjala ANSV Ministrite Nõukogu poolt vastu määrus, mis kinnitas karjala ja vepsa keele tähestikud, samuti õigekirja põhimõtted.
Karjala Rahva Liit 35
Vene Föderatsiooni karjalasi ühendav Karjala Rahva Liit saab 35 aastaseks. Praegu on seltsil 140 liiget, kellest pooled elavad Petroskois (Petrozavodsk).
Saami kirjandusmuuseum 30
18. aprillil tähistati Murmanski oblastis Lujavri (Lovozero) rajoonis Revda külas Venemaa Föderatsiooni ainukese saami kirjakeelele ja kirjandusele pühendatud muuseumi 30. sünnipäeva.
Hõimurahvaste programmi kultuuri- ja haridusprojektide 2. taotlusvoor
Avatud on hõimurahvaste programmi kultuuri- ja haridusprojektide 2. taotlusvoor, taotluste esitamise tähtaeg on 6. mai 2024.
Putin ja Lukašenko helistasid neenetsiperekond Pjakile
Aegajalt tuleb Venemaa Föderatsiooni soome-ugri aladelt kummalisi uudiseid, üheks selliseks on kahtlemata Venemaa ja Valgevene presidentide telefonikõne neenetsi põhjapõdrakasvatajate perekonnale Pjak.
Karjala külaelanikele ei meeldi etnoturism
Karjala küla Kinnas (Kindjasovo) elanikud on kategooriliselt selle vastu, et nende küla muudetakse etnoturismi keskuseks.
30 aastat ersa keele päeva
16. aprillil tähistatakse ersa keele päeva, sest nii otsustas 1993. aastal ersa rahvusliikumise toetuseks moodustatud Ersa Keele Päästmise Fond. Fond ise kandis ersa keeleteadlase Anatoli Rjabovi (1894-1838) nime, kelle sünnipäeva 16. aprill järgi hakatigi 1994. aastast tähistama ersa keele päeva.
In memoriam Jaan Tooming 28.03.1946- 5.04.2024
Lahkunud on soome-ugrilisi mõtteviise eestlastele tähtsaks pidanud lavastaja ja näitleja Jaan Tooming, kes Uku Masingu loomingust inspiratsiooni saanuna kajastas neid mõtteid oma teatrilavastustes.
Ižkaris (Iževsk) mõisteti süüdi arst ja paljulapseline ema Olga Avdejeva
Iževski linnakohus mõistis Avdejeva süüdi Venemaa Föderatsiooni relvajõudude diskrediteerimises ja karistas süüalust 120 000 rublase (u 1200 eurot) trahviga.
Ersa kirjanik, teadlane ja ühiskonnategelane Nujan Vidjaz 90
Jevgeni Tšetvergov oli üks mordva (ersa ja mokša) rahvusliku organisatsiooni Mastorava loojatest 1989. aastal. 1993. aastal leidis ta aga, et ersalased peavad eraldi organiseeruma. Ta oli üks Ersa Keele Fondi (1993-2019) asutajatest. Aastail 1994-2017 oli ta fondi poolt väljaantava ajalehe Erzjan Mastor peatoimetaja.
Komimaa elanikkond sulab nagu kevadine lumi
Vastavalt Komimaa statistikaandmetele elas 2024. aasta 1. jaanuaril Komi Vabariigis 720 610 inimest, 2022. aasta 1. jaanuaril aga veel 734 363 inimest.
Karjalas on muutunud populaarseks vepsakeelsed ekskursioonid
Karjala Vabariigi karjala, soome ja vepsakeelsete ressursside meediakeskuses räägiti, et aina populaarsemaks on hakanud muutuma vepsakeelsed ekskursioonid.
Põlisrahvaste noori peresid toetatakse püstkoja kapitaliga
Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond on ainuke Venemaa Föderatsiooni osa, kus toetatakse põlisrahvaste noori perekondi püstkoja ehitusel.
"Ääremaadel kõndija" esitlus järelvaadatav
Etnoloog Indrek Jääts esitles Hõimuklubis 13.03 raamatut "Ääremaadel kõndija" ja rääkis oma erinevatel aegadel tehtud välitöödest soome-ugri rahvaste juures.
Nüüd järelvaadatav: Konstantin Päts ja Eesti-Soome uniooni idee
Ajaloolane Küllo Arjakas rääkis 6.03.2024 Hõimuklubis, kuidas Eesti Vabariigi peaminister Konstantin Päts formuleeris 1918. aasta kevadel esmakordselt Eesti-Soome uniooni mõtte.
Kõikides Sõktõvkari koolides avatakse kadettide klassid
Selle asemel, et teavitada üldsust komi keele klasside avamisest pealinna koolides, teavitas linnavalitsuse pressiosakond hoopis kadetiklasside avamisest kõigis koolides, seda alates 1. septembrist 2024.
Leetrid nurjasid põhjapõdrakasvatajate kokkutuleku
Hantõ-Mansiiski autonoomses ringkonnas Surguti rajoonis Ruskinskaja külas 23. märtsil toimuma pidanud põhjapõdrakasvatajate, kala- ja jahimeeste kokkutulek, mis sisuliselt on muutunud põlisrahvaste rahvuslikuks pidustuseks, jäeti ära.
Teadlased soovitavad keelata Taimõri metsikute põhjapõtrade jahi
Teadlased löövad häirekella: kui meetmeid kasutusel ei võeta, võib Taimõri poolsaare metsikute põhjapõtrade populatsioon kaduda.
Nelijärvel toimus soome-ugri temaatiline Erasmus+ üritus noortele
16.-17. märtsil Nelijärve Puhkekeskuses toimus Eestimaa Rahvuste Ühenduse Noortekoja õppelaager, kus said kokku noored eesti, baškiiri, vene, tatari, ersa, udmurdi, mari, läti, ukraina ja ingeri-soome …
Venemaa Föderatsiooni soome-ugri vabariigid toetasid taas Putinit
Kolm päeva kestnud Venemaa Föderatsiooni presidendivalimised said läbi. Soome-ugri vabariikides elavad inimesed on Vladimir Putinit taas toetanud, kuid sedapuhku kogus ta neis protsentuaalselt vähem hääli kui riigis tervikuna, teatavasti Venemaa Föderatsioonis kogus ta 87,33 % häältest.
Hõimurahvaste programmi 2024. aasta I vooru toetused selgunud
Hõimurahvaste programmi juhtkomisjon otsustas 2024. aasta I taotlusvoorus eraldada toetust järgnevatele projektidele:
Komi Vabariigi riiginõukogu lükkas tagasi istungitel komi keele kasutamist võimaldava seaduse projekti
Komi Vabariigi riiginõukogu saadik, kommunistliku partei esindaja Viktor Vorobjov esitas riiginõukogu seadusandluskomiteele läbivaatamiseks eelnõu, mis lubaks komi keele kasutamist parlamendis.
Permikomi kirjakeele päeva tähistatakse postkaartide saatmise ja etteütlusega
Permikomi kirjakeele päeva 17. veebruaril tähistatakse Permi krai kuberneri käskkirja alusel 2010. aastast. Nagu tavaks on saanud, korraldatakse selle päeva puhul permikomi keele populariseerimiseks mitmeid üritusi ja aktsioone.
Kohus keeldus mansiks tunnistamisest
Handi-Mansi autonoomse ringkonna teise astme kohus keeldus tunnistamast Urai linna elanikku ja tema lapsi manside esindajateks.
Udmurdimaal toimus taas ülemaailmne pelmeenipäev
Udmurdi vabariigis on viimased kümme aastat korraldatud ülemaailmset pelmeenipäeva, sest ühe versiooni järgi on Udmurdimaa pelmeenide kodumaa. Ka sel aastal toimus festval 5.02-10.02. Udmurdi keeles tähendab „pelnanj“ kõrvakujulist tainast ja Ižkari (Iževsk) linnas on pelmeenile püstitatud mitme meetrine ausammas.
Arvo Valton sai kultuuri elutööpreemia
Kõrge elutöö preemiaga auhinnatud Arvo Valton on olnud aktiivselt tegev soome-ugri kirjanduse ja luule tõlkimisel.
Fenno-Ugria uus rändnäitus "Soome-ugri kirjalikud eeposed" nüüd tellitav
13 plakatit (koos sissejuhatusega) annavad ülevaate meie hõimurahvaste eepostest, mis on suures osas kirjutatud 20. sajandil.
Karjala valimiskomisjon keeldus karjala ja vepsa keele kasutamisest
Venemaa Föderatsiooni 19. märtsil toimuvate presidendivalimiste künnisel kirjutas initsiatiivgrupp „Karjala keelele ametlik staatus“ kohalikule valimiskomisjonile avaliku kirja, milles tehti ettepanek vormistada valimisbülletäänid karjala ja vepsa keeles.
Murmanski oblastis tähistati saamide rahvuspüha
Pidupäeva puhul õnnitles oblasti kuberner Andrei Tšibis kohalikke saame ja märkis, et saamidele osutatakse suurt toetust, nii eraldati 2023. aastal saamide toetuseks 53 miljonit rubla.
Uuendatud saami käräjäte seadus tugevdab saamide enesemääramisõigust
Soome valitsus esitas eelmise aasta detsembris parlamendile ettepaneku muuta saami käräjäid puudutavat seadust. Eesmärk on edendada saamide enesemääramisõiguse realiseerimist ning parandada saamide omavalitsuse ja saami kogude töötingimusi, eriti keele ja kultuuri osas. Ettepanekuga viiakse ellu Petteri Orpo valitsusprogrammi ja see on valminud koostöös saami käräjätega.
Venemaa soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni esimees kohtus Komi vabariigi juhtkonnaga
Pjotr Tultajev, soome-ugri assotsiatsiooni esimees ja Venemaa Föderatsiooni nõukogu senaator, kohtus 2. veebruaril vabariigi juhi Vladimir Uiba kui ka vabariigi riiginõukogu esimehe (spiikri) Sergei Usatšoviga.
Veelinnurahvad: soome-ugri keeli ja kultuure tutvustav kursus
Tallinna Ülikool koostöös Fenno-Ugria Asutusega kutsub koolitusprogrammi "Veelinnurahvad: sissejuhatus soome-ugri keeltesse ja kultuuridesse".
"Lahe teiselt kaldalt. Soomlased ja eestlased teineteise pilgu läbi 1970-1980ndatel" nüüd järelvaadatav
Soome Instituut ja Fenno-Ugria Asutus korraldasid hõimukoostöö raames Viru hotellis 24.01 seminari eestlaste ja soomlaste suhetest 1970-1980ndatel.
Komi Vabariigi ja Karjala Vabariigi kuritegevuse tase on Venemaa Föderatsiooni kõrgeim
Venemaa Föderatsiooni siseministeeriumi andmeil oli paradoksaalsel kombel kõige kõrgem kuritegevuse tase Komimaal ja Karjalas, kus sooritati vastavalt 213,2 ja 210,1 registreeritud kuritegu 10 000 elaniku kohta. …
Lahkunud on udmurdi keeleteadlane ja fennougrist Valei Kelmakov
Eelmise aasta lõpus tuli kurb uudis Udmurdimaalt, et lahkunud on väljapaistev udmurdi keeleteadlane ja fennougrist Valei Kelmakov (14.01.1942-28.12.2023).
Mordva Vabariigi 94. sünnipäeva tähistati ja ei tähistatud ka
Viimastel aastatel on aina enam märgata, et Vene Föderatsiooni kuuluvate vabariikide sünnipäevi ei sobi või on kuidagi ebamugav tähistada.
Avatud on hõimurahvaste programmi teadus- ja arendusprojektide taotlusvoor
Toetatakse ühe- kuni kolmeaastaseid projekte (12–36 kuud). Taotluste esitamise tähtaeg on 1. veebruar 2024.
"Soome jäljed Tallinnas" - valmis interaktiivne kultuurikaart
Soome Instituudi, Fenno-Ugria Asutuse ja TLÜ Elualasid Lõimiva Uuenduse projektõppe kursusel valmis üliõpilaste rühmatööna elektrooniline interaktiivne kultuurikaart "Soome jäljed Tallinnas".
Soome-ugri lipud Fenno-Ugria kodulehel
Poliitiliselt on uurali rahvad väga erineva saatuse ja staatusega, erineva staatusega on ka nende rahvaste lipud.
Algas kultuuririkkuse teema-aasta
2024 on kultuuriministeeriumi kultuuririkkuse aasta („Cultural Diversity Year“, „Год богатства культур“).
Hõimurahvaste programm on kolinud uude taotlussüsteemi!
Avatud on hõimurahvaste programmi järjekordne kultuuri- ja haridusprojektide taotlusvoor, 2024. aasta 1. vooru taotluste esitamise tähtaeg on 16. jaanuar 2024.
Ilmus "Soome-Ugri sõlmed 2022" ülevaade ajakirjas Keel ja Kirjandus
Ott Heinapuu sulest ilmus Keeles ja Kirjanduses (2023, nr 12) rubriigis Lühidalt tutvustus Fenno-Ugria Asutuse aastaraamatust “Soome-ugri sõlmed 2022“. Raamat koondab uurali hõimuliikumisega seotud publitsistikat, …
Vadja sümboolika päev
15. detsember on vadja sümboolika päev. Sel päeval 2002. aastal valmisid vadja lipp ja vapp. Põhiliseks autoriks kunstnik ja poeet Aleksandr Gurinov, konsultantideks olid aga …
Liivi päev Riias Läti rahvusraamatukogus
Sel laupäeval, 16. detsembril kl 12.00-17.00 toimub Riias Läti rahvusraamatukogus (Mūkusalas iela 3) liivi päev. Liivi pärandi aastat lõpetaval päeval on võimalik kohtuda liivi kogukonnaga ja …
Marid tähistasid kirjakeele päeva pidulikult
Mari kirjakeele päev - Marij tište ketše, mida tähistatakse 10. detsembril, on 1998. aastast Mari Eli Vabariigi riiklik tähtpäev.
93 aastat Handi-Mansi ja Jamali-Neenetsi autonoomsete ringkondade asutamisest
Handi-Mansi autonoomne ringkond Jugra ja Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond tähistasid 10. detsembril 93. sünnipäeva.
"Soome-ugri sõlmed 2023" ootab kaastööd
Peatoimetaja Taisto Raudalainen koostöös Fenno-Ugria kontoriga on alustanud järjekordse soome-ugri rahvaste ühiskondlikke ja kultuurisündmusi käsitleva aastaraamatu "Soome-ugri sõlmed 2023" koostamist.
Karjalas tähistati karjala keele päeva
Lisaks udmurdi keele päevale tähistati 27. novembril ka karjala keele päeva.
Baškortostanis elavate maride ja udmurtide sündimus on regioonis kõrgeim
Baškortostani statistikaamet selgitas viimase, 2021. aastal korraldatud rahvaloenduse abil, milliste rahvaste perre sünnib sealkandis enim lapsi.
Hõimupäeva tähistasid ka Venemaa Föderatsioonis elavad soome-ugri rahvad
Sedapuhku tähistati hõimupäeva kõige võimsamalt Mari Vabariigis, kokku üle 300 ürituse, mis toimusid kõikides vabariigi rajoonides ja linnades.
Udmurdi keele päeva tähistatakse suurejooneliselt
Täna on udmurdi keele päev, mida udmurtide esindusorganisatsiooni Udmurt Keneš initsiatiivil hakati tähistama 2018. aasta 27. novembril.
Piibel komi keeles
Komikeelne piibel on valminud ja trükist ilmunud sürjakomi keeles koostöös soomlastega ja Soome kirikuringkondade toel.
In memoriam Dmitri Tsõgankin
Meie hulgast lahkus Mordva keeleteadlane Dmitri Tsõgankin (25.10.1925-21.11.2023). Ta sündis praeguse Mordva Vabariigi territooriumil Tšamzino rajoonis Mokšalei külas, õppis kohalikus koolis, 1954. aastal aga lõpetas …
Komi keeletõlke büroo ja innovaatiliste keeletehnoloogiate keskus arendavad ja säilitavad komi keelt
Komi Vabariigi ametliku keeletõlke büroo arendab ja laiendab oma tegevust, teavitas büroo juhataja Ljubov Matvejeva.
Soomes registreeriti ametlikult uus maride ühendus
26. oktoobril registreeriti Soomes maride ühendus Marij vij tüvõra ušem - Mari-Vij Kultuuriyhdistys, eesti keeles Kultuuriühing Mari Jõud.
Selgus Mari Vabariigist Venemaa-Ukraina sõtta mobiliseeritute arv
Mari Vabariigi juht Juri Zaitsev vastas 14. novembril poolteist tundi kestnud otsesaates mobilisatsiooniga rahulolematute vabariigi elanike küsimustele.
Fenno-Ugria 2023. aasta Hõimupäevade sündmuste ülevaade
Fenno-Ugria Asutus korraldas oktoobris 2023 traditsiooniliselt Hõimupäevade sündmustesarja Tallinnas ja Tartus, mis tõi kokku soome-ugri muusikuid Eestist, Lätist, Soomest ja Ungarist, kunstnikke, kirjarahvast ja teadlasi. …
Fenno-Ugria töötaja Taivaannaula esimeheks
Üldkoosolekul 29. oktoobril valiti Soome rahvakultuuri ühingu Taivaannaula esimeheks Fenno-Ugria töötaja, projektijuht Patrick O’Rourke. Taivaannaula on 2007. aastal rajatud ühing Soomes, mille eesmärgiks on soome …
Vene Föderatsiooni riigivõim tahab maha vaikida Stalini repressioone
Vene NFSV Ülemnõukogu otsusega 18. oktoobril 1991. aastal kuulutati 30. oktoober poliitiliste repressioonide ohvrite mälestuse päevaks. Vene Föderatsioonis tähistati seda päeva siiski ka sel aastal.
Soome-ugri rahvaste muusika kateeder 30
7. novembril toimus Petroskoi (Petrozavodsk) Aleksandr Glazunovi nim. riiklikus konservatooriumis juubeliõhtu, millega tähistati soome-ugri rahvaste muusika kateedri asutamise 30. sünnipäeva.
Mari El Vabariik ja Udmurdi Vabariik 103
4. novembril tähistati Marimaal ja Udmurdimaal vabariikide sünnipäevi, mida looritas Venemaa Föderatsiooni uusima rahvusliku tähtpäeva - rahvusliku ühtsuse päeva tähistamine.
Hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna laureaadid on Ķempi Kārl ja Aado Lintrop
1. novembril, udmurdi kirjaniku ja ühiskonnategelase Kuzebai Gerdi (1898–1937) mälestuspäeval, kuulutas hõimurahvaste programm traditsiooniliselt välja kirjandusauhinna laureaadid.
President Karis hõimupäeva kõnes 21.10 Tartus Eesti Rahva Muuseumis: "Me ei tohi muude murede all muutuda ükskõikseks oma hõimuvellede saatuse suhtes."
Head hõimusõbrad! Kus veel mitte siin, kui Tartus – ülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi linnas – on sobilik hõimupäeva puhul kokku tulla. Ilmari Manninen sümboliseerib …
Hõimukalender 2024 nüüd müügil
Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste ja soome-ugri disainerite koostöös ning professor Piret Pupparti juhendamisel valmis Hõimukalender 2024, mille eesmärk on näidata pärandkultuuri kaasajastamise võimalusi läbi moe, populariseerida soome-ugri ning …
FSB pidas kinni ersa rahva liidrid ja algatas kriminaalasja
Venemaa Föderatsiooni FSB on ersa rahvusliidrite suhtes algatanud kriminaalasja ekstremistliku organisatsiooni asutamise asjus.
Liszti Instituudi, Fenno-Ugria ja kunstikoolide liidu kunstikonkursi võitjad selgunud
Ferenc Molnári raamatu “Pál-tänava poisid” kunstikonkursile esitati 76 tööd 23 koolist.
Hõimurahvaste rahvusteaduste auhinna pälvisid udmurdi kultuuri uurijad
2023. aasta hõimurahvaste rahvusteaduste auhinna pälvisid Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov 21. sajandi udmurdi kultuuri uurimise eest.
Fenno-Ugria Asutus kutsub hõimupäeval heiskama riigilipud
Oktoobrikuu kolmandal laupäeval 21. oktoobril tähistatakse hõimupäeva, mis on riiklik tähtpäev ja lipupäev.
Jaak Prozes ERR saates Plekktrumm
Ajaloolase ja hõimuliikumise pikaaegse edendaja Jaak Prozese sõnul peaksime oma hõimurahvaid rohkem märkama, sest nende kultuur ja keel mängib olulist osa meie rahvusliku identiteedi kujunemisel.
Hõimukuu ürituste sari Narvas
Narvas toimub 27.10-28.10 hõimukuu ürituste sari, mille keskmes on hõimunädala kirjanduskonverents "Vabaduse kontsept. Sándor Petőfist Edith Södergranini: soome-ugri luulekunsti uuendamine läbi aegade".
Hõimupäevad 2023
Selle aasta hõimupäevade teema on "Julgus", mis viitab keerulistele aegadele ja julgusele endaks jääda. Sündmustesari Tallinnas ja Tartus toob kokku soome-ugri muusikuid, kunstnikke, kirjarahvast ja teadlasi. Toimub akadeemiline konverents Läti põlisrahvaste teemal, on võimalus osa saada pärimusmuusikast ja kuulata klassikat. Hõimukuu lõpetavad kuumad klubiööd Tartus ja Tallinnas.
Tatarstan kui Venemaa Föderatsiooni välispoliitika tööriist
Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes kirjutab Postimehes Tatarstanist Venemaa Föderatsioonis: "Selle aasta algusest on Tatarstani näilinegi suveräänsus lõpetatud. Jaanuaris toimunud Tatarstani riiginõukogu istungil võeti vastu Tatarstani põhiseaduse parandused, mis piiravad vabariigi suveräänsust.
Hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna kandidaatide tähtaeg on 3.oktoober
Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm annab alates 2007. aastast välja kirjandusauhinda, et tunnustada omariikluseta hõimurahvaste omakeelsete kirjandusteoste autoreid või tõlkijaid. Kirjandusauhind antakse: Auhinnafond on 2500 eurot. …
Venemaa keelepoliitika hakkab kaitsma kirillitsat ja vene keelt
Vene Föderatsiooni riiklik keelepoliitika kontseptsioon on nüüd üle antud valitsusele. Riigiduuma rahvusasjade komisjoni aseesimees Ildar Gilmutdinov avaldas lootust, et uus kontseptsioon on suunatud erinevate rahvuskeelte säilitamisele.
Venemaa Föderatsioonis elavad setod pidutsesid Radajal
Setode tähtsaimal usupühal ehk jumalaema uinumise päeval 28. augustil toimus Venemaa Föderatsioonis Pihkva oblastis Radaja (Sigovo) külas seto rahva muuseumis festival „Setomaa. Suguvõsade kohtumised“.
Naftakompanii saavutas kohtus nganassaanide üle võidu
Krasnojarski krai arbitraažikohus rahuldas nafta- ja gaasikompanii „Surgutneftegaz“ nõude võõrandada nganassaanide kogukonnalt „Nja tansa“ („Nganassaani perekond“) 41,5 ha maad ja kompenseerida kogukonnale tehtav kahju 1 000 000 miljoni rubla ehk 10 000 euro ulatuses.
MAFUN-i 14-osaline loengukursus Venemaa soome-ugri rahvastest 20.sajandil
Fenno-Ugria kodulehe kaudu on nüüd järelvaadatav soome-ugri noorteakadeemia MAFUN korraldatud 14-osaline venekeelne loengusari Venemaa soomeugri rahvastest “Финно-угры России в 20 веке. Язык, права человека, власть”. …
Kooliõpilaste hõimukuu kunstikonkursi “Pál-tänava poisid“ peaauhind viib avastama Budapesti
Liszti Instituut - Ungari Kultuuri Keskus, Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Kunstikoolide Liit kuulutavad välja õpilaste kunstikonkursi ungari kirjaniku Ferenc Molnári teose “Pál-tänava poisid” teemal.
Neli aastat tagasi ohverdas Albert Razin oma elu
10. septembril 2019. aastal süütas end Udmurdi riiginõukogu hoone ees Albert Razin - udmurdi sotsioloog ja filosoof.
Helsinki ülikoolis tasuta neenetsi keele kursus!
Helsingi ülikoolis algab 6. septembril kell 15 veebikursus neenetsi keeltest inglise keele vahendusel. Kuulama on oodatud kõik huvilised, registreerima ei pea, aga tuleks õppejõud Tapani …
"Soome-ugri ruum: tegelikkus ja kaasaegsed väljakutsed" - Venemaa soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni esimehe Pjotr Tultajevi kõne II soome-ugri rahvaste foorumil
Enne kui toome siin ära Tultajevi kõne, on vaja avada foorumi tausta. I soome-ugri rahvaste foorum toimus Ižkaris (Iževskis) 2021. aasta juuni alguses veidi enne …
Komi Vabariigi aastapäeva tähistati tänavu militaarsemalt
22. augustil tähistati Komi Vabariigi 102. aastapäeva, mis seal on kogunisti puhkepäev.
Komi Vabariigi sündivus on Loode-Venemaa regioonidest esimesel kohal
2023. aasta esimese poole sündivuse tase oli Komimaal võrreldes teiste Loode-Venemaa regioonidega kõrgeim.
Mari Vabariigis avatakse unikaalne uurali keelte uurimiskeskus
Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste II foorumil Saranskis esitles Mari riikliku ülikooli rektor Mihhail Švetsov 1. septembril ülikooli juures avatavat uurali keelte uurimise keskust.
Ilmus ersa- ja venekeelne luulevormis aabits
Mordva vabariigi poeet Gennadi Grebentsov kirjutas ersakeelse aabitsa, mille andis tiraažiga 300 eksemplari välja Mordva riiklik kirjastus.
Tallina ülikooli soome-ugri blogijate kool andis arutlusainet soome-ugri filmfestivalil FUFF
Tallinna Ülikooli suveülikooli raames toimus Tallinnas 21.-24. augustil soome-ugri blogijate kool, kus õpitut arutati edasi Lätis liivi Mazirbe külas 25.-27. augustil soome-ugri filmfestivali FUFF raames. …
TÄHTAEG juba 31.08! KORDUSTEADE: ootame kandidaate hõimurahvaste rahvusteaduste auhinnale ja hõimurahvaste teadusauhinnale!
Auhindadega tunnustatakse omariikluseta hõimurahvaste teadustöid. Auhinda antakse välja neljal viimasel aastal ilmunud (2019—2023) monograafia, kogumiku või koguteosena ilmunud töö eest: Auhinnafond 2500 eurot. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 31. …
Saranskis toimub Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste II foorum
Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste II foorum "Etnokultuuriline mitmekesisus Venemaa Föderatsioonis: kaasaegsed väljakutsed ja arenguperspektiivid" toimub 16.-19. augustil Mordva Vabariigi pealinnas Saranskis.
Etnomuusikud ukraina Vabaduse Koolis
Udmurdi muusikud Maria Korepanova, Pavel Kutergin ja mari Anna Makeeva esinesid 8.06 Tallinna ukraina Vabaduse koolis. Soome-ugri rahvastest rääkis Fenno-Ugria projektijuht Anna Kuznetsova.
Kuidas mõtestada Venemaad
Fenno-Ugria Asutus korraldas 31.05 Maarjamäe lossis seminari "Kuidas mõtestada Venemaad". Seminari toetas Avatud Eesti Fondi/Aktiivsete Kodanike Fondi (ACF) ning see toimus projekti "Demokraatia kool Eesti soome-ugri kogukondadele" raames.
In Memoriam rahvamuusik ja liivi folklorist Helmī Stalte (1949-2023)
Liivlasi on tabanud suur kaotus: 6. juunil 2023. aastal lahkus igaviku teele Helmī Stalte.
Soome-ugri sõlmed 2022 ilmunud
Ilmunud on Fenno-Ugria Asutuse aastaraamat “Soome-ugri sõlmed 2022”, mis annab ülevaate MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja koostööpartnerite soome-ugri rahvastega seonduvatest töödest-tegemistest, toimetaja Taisto-Kalevi Raudalainen, kaane kujundas Eva Sepping.
Vene senaator, AFUNi president Pjotr Tultajev: „ Euroopas luuakse radikaalseid organisatsioone, mis tegutsevad Venemaa soome-ugri rahvaste nimel“
19. mail toimus Venemaa Föderatsioon presidendi Vladimir Putini juhtimisel rahvussuhete nõukogu istung, kus arutati Venemaa riikliku rahvuspoliitika strateegiat, uute okupeeritud regioonide integratsiooni Venemaa sotsiaalkultuurilisse ruumi ja muudatusi rahvuspoliitikas, mis on tingitud "välistest ohtudest ja ähvardustest".
Komimaal korjati esimesed seenesaagid
Komi Vabariigi lõunaosas asuvas Koigorodski rajoonis korjati metsadest kasepuravikke. Tavapäratult varajasele seenesaagile on kaasa aidanud soojad ja vihmased kevadkuud.
Komimaa põhjapõdrakasvatajate lapsed viiakse tundrasse tagasi
Komi Vabariigi valitsuse toel toimusid juba maikuu lõpus esimesed lennud, mis viisid internaatides õppivad lapsed suvevaheajaks oma vanemate juurde, kes liiguvad koos põhjapõtradega tundrates. Kokku …
Joškar-Olas püstitatakse ausammas mari tähele
Mari tähe konkursi kuulutas välja Mari Riiklik Ülikool. Ausammas kavatsetakse avada veel sellel aastal Mari Riikliku Ülikooli rahvuskultuuri ja kultuuridevahelise kommunikatsiooni instituudi 10ndaks aastapäevaks, teatas instituudi direktor, ajaloolane Rodion Tšuzajev.
Neenetsi kirjaniku Anna Nerkagi venekeelne romaan ilmus koomiksina
Jekaterinburgis anti välja neenetsi kirjaniku Anna Nerkagi (s. 1952) koomiks „Aniko Nogo klannist“ ("Анико из рода Ного"), mille aluseks on 1976. aastal ilmunud samanimeline romaan.
Jamalis autasustati parimaid põlisrahvaste keeltes kirjutavaid autoreid
Neenetsi, handi ja sölkupi keelsete teoste autoreid autasustati Saltõkovi, Laptsui ja Irikovi-nimeliste preemiatega, teatas Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna põlisrahvaste ameti pressiteenistus.
Murmanskis tähistati saami sõna päeva
25. mail toimus Murmanski oblasti teadusraamatukogus õhtu, millega tähistati saami sõna päeva. Sedapuhku oli üritus pühendatud saami keeleteadlaste Georgi Kerti (1923-2009) 100. ja Rimma Kurutši (1938-2019) 85. sünniaastapäevale.
Haridusministeerium hakkab jälgima põhjapõdrakasvatajate laste õppetööd
Vene Föderatsiooni haridusministeeriumile antakse volitused hakata jälgima poolpaikse või rändava eluviisiga peredes kasvavate laste koolieelse ja alghariduse omandamist.
Igapäevaselt kasutavad komi keelt vähesed
Komimaal kasutab ainult 15 inimest sajast igapäevaselt komi keelt, elanikest aga valdab komi keelt 17%. Sellest räägib viimane rahvaloendus.
Muljeid Turu soome-ugri tudengikonverentsist IFUSCO
Turu linnas Soomes toimus 15.-19.05 kolmekümne kaheksas rahvusvaheline soome-ugri tudengite konverents IFUSCO. Konverents on üks soome-ugri tudengite põhisündmusi, ühendades hõimurahvaid puudutavatest asjadest huvitatud akadeemilist noorsugu erinevatest riikidest.
Liivi kultuur on Läti pärandi osa
Väikesel, kuid tegusal liivi kogukonnal on kulunud mitukümmend aastat, et veenda Läti ühiskonda: liivlased on endiselt olemas.
Ilmapuu auhinna pälvis mari aktivist Vasily Nikolaev
Käesoleval aastal tunnustab HTMi hõimurahvaste programm Ilmapuu auhinnaga Vasily Nikolaevit, kes on seisnud maride õiguste eest ja osalenud aktiivselt soome-ugri liikumises.
Arktika põlisrahvad ja dekoloniseerimine
Teisipäeval, 23. mail kell 19 esineb Lennusadamas Eesti Polaarklubi polaarõhtul etnoloog ja antropoloog (Tartu Ülikooli etnoloogia kaasprofessor) Aimar Ventsel teemal „Arktika põlisrahvad ja dekoloniseerimine”.
Kriiside ja traumaga toimetulek soome-ugri kultuurides
Kriis ja traumad seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas ei puuduta ainult Eestis elavaid Venemaa kodakondsusega soome-ugri väikerahvaste esindajad vaid ka eestlasi: toimub vastastikune õppimine. Eestlased ja soomlased väikerahvastena ja soome-ugrilastena on seoses muutunud geopoliitilise olukorraga ja sõjaga sunnitud kohanema väga kiirete ühiskondlike muutustega ning see ei ole alati lihtne. Seda arutati 13.05 Tapal toimunud AEF/Aktiivsete Kodanike Fondi projekti seminaril.
Tartus avati ingerlaste saatusele pühendatud skulptuur: ingeri memm Katre
6. mail pärjati Tartus Veski tn. 35 paikneva Ingeri maja pargis ingeri memme Katre tammepuust skulptuur, mis on pühendatud ingerlaste keerulisele saatusele.
Madis Arukask: eeposed on põlisrahvaste kultuurilised mälulaekad
Folklorist ja Fenno-Ugria juhatuse esimees Madis Arukask kirjutab 10.05. Eesti Ekspressi Areeni kaaneloos, et oma eepos on viimase ligi paarisaja aasta jooksul olnud väikerahvastel rahvaks …
Toimub järjekordne Fenno-Ugria õhtu Tallinn Music Weeki raames
Tallinn Music Weeki raames toimub 11. mail järjekordne Fenno-Ugria Õhtu. Kontserdil kuuleb eesti-liivi-soome-ungari etnomuusikat ja etnopoppi. Õhtu algab kell 18.30 (uksed 18) Telliskivi 60- A1 …
Soome keele õppe inspiratsioonipäev
Reedel, 5. mail kell 10-13 toimub Soome Instituudis (Harju 1) soome keele õppe inspiratsioonipäev, kus soome keele õpetajad, õppijad ja õpetamisele mõtlejad jagavad kogemusi ja vaevad tänapäeva keeleõppe eripärasid.
Hiite kuvavõistlus kutsub pühapaiku jäädvustama
Algab järjekordne Hiite Maja SA korraldatud Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.
Folklorist Madis Arukask heidab pilgu vadja pärimusele
Kuigi vadja keel sarnaneb kõige rohkem eesti keelega, erineb nende mütoloogia ja rahvapärimus eestlaste omast üksjagu.
Mari sangari päeva tähistatakse 26. aprillil
Mari sangari päev - maride tähtsaim rahvuspüha Марий талешке кече on üks huvipakkuvamaid Venemaa Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste rahvuspühasid - pole ilmselt teist sellist rahvast, kes teeb oma kangelase hukkumise päevast püha.
Karjala ja vepsa kirjakeele päeva tähistati 20. aprillil
Eile, 20. aprillil tähistati ka Vene Föderatsiooni Karjala vabariigis karjala ja vepsa kirjakeele päeva. Kolmkümmend aastat tagasi kinnitas Karjala vabariigi valitsus ametlikult karjala ja vepsa …
Avatud on Hõimurahvaste programmi kultuuri- ja haridusprojektide taotlusvoor
Avatud on 2023. aasta II taotlusvoor. Taotluste esitamise tähtaeg on 03.05.2023.
Selgusid Eesti üldhariduskoolide parimad soome keele tundjad
Reedel, 14. aprillil selgusid Tartus Eesti üldhariduskoolide parimad soome keele tundjad.
Eesti mordvalased tähistasid ersa keele päeva
Eestis tegutsevad mordvalased tähistasid ersa keele päeva Eesti Mordva Kultuuriseltsi ja Ersa kultuuriühingu Sjatko eestvõttel 14.04 Tallinna Rahvaülikooli ruumides.
Vene Föderatsiooni mordvalased tähistasid rahvuskeele päeva
Alates 1993. aastast tähistatakse 16. aprillil ersa keele päeva, mis mõned aastad tagasi muudeti ülevenemaaliseks mordva keelte päevaks.
Komi keele ja kirja päev on ametlik tähtpäev
Komi keele ja kirja päev on nüüd ametlik tähtpäev, vastavalt Komi vabariigi juhi Vladimir Uiba käskkirjale 14. aprillist, ja seda hakatakse tähistama maikuu kolmandal pühapäeval.
Eile tähistati Mikael Agricola päeva ehk soome keele päeva
Agricola on soome kirjakeele looja - esimese soomekeelse aabitsa ja katekismuse autor ning Uue Testamendi tõlkija.
Komide osakaal Komi Vabariigi rahvastikus on vähenenud neli korda
Komi Vabariigi statistikaamet teatas, et 2021. aasta 1. oktoobri seisuga moodustasid komid 22% elanikkonnast, kes olid märkinud küsitluses ära oma rahvusliku kuuluvuse.
Tjumeni oblastis valmivad handi muinasjuttude ainetel multifilmid
Tjumeni oblasti Uvati rajooni Demjani küla kooliraamatukokku rajatud filmistuudios valmib handi muinasjuttude ja legendide ainetel viis multifilmi.
Leningradi oblasti isurid tähistavad Lõokese päeva
Isurite püha Kiurun päivä (Lõokese päev) tähistatakse Kingissepa rajoonis Viistinas (Vistinos) 9. aprillil kui perekondlikku tähtpäeva, mille peategelasteks on isurid, kes hoiavad oma rahvuslikke traditsioone.
Hõimurahvaste programmi 2023. aasta Ilmapuu auhinna konkurss
Käesoleval aastal ootame Ilmapuu auhinnale kandideerima soome-ugri keelte ja kultuuriteemade eestvedajaid Eestis. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 27.04.2023. Kandidaatide esitamine toimub elektrooniliselt. Palume kindlasti eelnevalt tutvuda Ilmapuu …
Iklas tähistati 26.03 liivi pärandi päeva
Pühapäeval 26.03 tähistati mitmes Läti ja Eesti paigas esimest korda liivi pärandi päeva.
Jaak Prozese ja Andres Heinapuu loeng MAFUNI akadeemia videokursusel
Jaak Prozes ja Andres Heinapuu peavad soome-ugri noorteorganisatsiooni MAFUNi akadeemias 28.märtsil loengu soome-ugri rahvuslikest liikumistest 1980 lõpust 2000ndate aastateni, samuti soome-ugri kongressidest 1990ndatel - 2000ndatel.
Usk, lootus ja meeleheide - soome-ugri rahvaste kirjalikud eeposed Hõimuklubis
Tartu Ülikooli kaasprofessor Madis Arukask on suulise pärimuse uurimise kõrval tegelnud ka soome-ugri rahvaste kirjalike eepostega. 22.03 teeb ta Hõimuklubis sissevaate soome-ugri eeposte mitmekesisesse maailma.
Komi Vabariik on üks kõige kiirema rahvaarvu vähenemisega Venemaa regioone
Tasapisi on hakatud avaldama 2020. aastal Venemaal toimunud rahvaloenduse detailsemaid tulemusi (COVID-19 tõttu viidi rahvaloendus tegelikult läbi 2021. aastal). Rahvaloenduse järgi elas Komi Vabariigis 738 000 …
Tartu Ülikooli masintõlkemootor toetab 23 soome-ugri keelt
Tartu Ülikooli (TÜ) arvutiteaduse instituudi teadlased on ülikooli masintõlkemootorit Neurotõlge täiendanud liivi, komi ja vepsa keele ning 14 väiksema soome-ugri keelega.
Emakeele päev soome-ugri rahvastel
Täna, 14. märtsil tähistatakse Eestis emakeelepäeva, mis on rahvuskirjanduse looja ja luuletaja Kristjan Jaak Petersoni (1801-1822) sünniaastapäev.
Karl Pajusalu liivi keelest emakeelena
Emakeelepäeva puhul on põhjust veelkord mõtelda sellele, mida emakeel tähendab nii eestlaste kui ka teiste rahvaste jaoks.
Hõimurahvaste programmi toetused selgunud
Hõimurahvaste programmi nõukogu otsustas 2023 I taotlusvoorus eraldada toetust 13 projektile
Liivi pärandi aasta 2023
Alanud aasta on Lätis kuulutatud liivi pärandi aastaks. Sada aastat tagasi loodi Kuramaa liivi rannas tänaseni suurim liivlaste ühendus – Liivi liit. Kasutusele võeti liivi rohe-valge-sinine lipp, valiti liivlaste rahvuslaulud jm.
Soomes tähistatakse Kalevala päeva
Kalevala päev, soome keeles Kalevalan päivä, on Soome riiklik tähtpäev, soome kultuuri päev, mida tähistatakse rahvuseepos Kalevala auks 28. veebruaril.
Enamik Venemaa soomeugri rahvaid toodab venekeelset maailma
Eile 21.02 peeti UNESCO emakeele päeva ja rõhutati, et väikeseid keeli kogu maailmas ähvardab hääbumine. Olukord pole kiita ka Venemaa soomeugri rahvaste puhul.
Täna on rahvusvaheline emakeele päev
UNESCO juba 24.rahvusvaheline emakeelepäev keskendub seekord teemale "Mitmekeelne haridus nõuab hariduse ümberkujundamist".
ÜRO e-kursus õiguste kaitsest põlisrahvastele
ÜRO on välja töötanud e-kursuse, mille kaudu põlisrahvad saavad õppida paremini kaitsma oma õigusi.
Kuhmo - soome-ugri kultuuripealinn 2023
Soome-ugri kultuuripealinna tiitel jõuab esmakordselt Soome.
Fenno-Ugria direktor on Barbi Pilvre
Fenno-Ugria juhatuse otsusega 9. jaanuarist on Fenno-Ugria uus direktor 1.02.2023 alates Barbi Pilvre, kes 2022 märtsist töötas samas asutuses projektijuhi ja detsembrist alates ka kommunikatsioonijuhina.
Uurali rahvad ja Venemaa 2020. aasta rahvaloendus
Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes kirjutab artiklis "Uurali rahvad ja Venemaa 2020. aasta rahvaloendus" (Sirp, 10.02.2023) soome-ugri rahvaste staatusest.
Fenno-Ugria õnnitleb koostööpartnereid - presidendi teenetemärkide laureaate
Fenno-Ugria tõstab omalt poolt esile heade koostööpartnerite tegevust soome-ugri teemade populariseerimisel ja soome-ugri asja ajamisel.
Hõimurahvad Eestis ja Venemaal: pilguheit viimastele rahvaloendustele
Kolmapäeval, 8. veebruaril toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis Fenno-Ugria Hõimuklubi “Rahvaloendused 2021”.
Täna on saami rahvuspüha!
Päevast, mil 6. veebruar kuulutati saami rahvuspühaks, möödub täna 30 aastat! 1992. aastal saamide 15. konverentsi otsusega kuulutati see päev saamide rahvuspühaks.
Hõimuklubi 2023: taas Eesti Keele Instituudi ruumides
Fenno-Ugria Hõimuklubi toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis kahenädalase vahega. Otseülekandeid üritustest ei tehta, kuid need salvestatakse ja on järelvaadatavad Fenno-Ugria kodulehe kaudu.
TLÜ talvekooli üliõpilased tutvusid Fenno-Ugria Asutusega
24. jaanuaril külastasid Tallinna Ülikooli talvekooli kursuse "Introduction to Estonia and Finno-Ugric Cultures and Nations" osavõtjad Fenno-Ugria Asutuse kontorit, eesmärgiga saada rohkem teada soome-ugri rahvastest ning soome-ugri koostööst Eestis.
Nikolai Anisimov ja Eva Toulouze - riigi teaduspreemiate kandidaadid
Nikolai Anisimov ja Eva Toulouze esitati riigi teaduspreemiate kandidaatideks
Üllatav arhiivileid: Lennart Meri tekst filmis Jakuutia kuradist
Krasnogorski filmi- ja fotodokumentide arhiivis on säilinud filmihuvilise A. Bogdanovi 1965. aastal üles võetud unikaalne Tallinfilmi film “Jaht kuradile. Ekspeditsioon Labõnkõri” (“Охота за чертом. Экспедиция на Лабынкыр”), mille teksti on koostanud Lennart Meri. Rezhissöör on Eugen Rosental.
Saami küsimuse arutelu Soome parlamendis jätkub
Soome parlamendi põhiseaduskomisjon otsustas korraldada menetluses oleva vastuolulise saami parlamendi seaduse avaliku arutelu.
Mordva Vabariik 93
Eelmisel aastal alanud Vene-Ukraina sõja foonil on huvitav jälgida, kuidas Venemaa Föderatsiooni kuuluvad vabariigid oma autonoomiate aastapäevi tähistavad.
Doktoritöö heidab uut valgust Soome ingerlaste-poliitikale
Soome president Mauno Koivisto kutsus ingerlased 1990 Soome, et vältida seisukohavõttu Ingerimaa autonoomia suhtes lagunevas Nõukogude Liidus
Hõimurahvaste programmi taotlusvooru tähtaeg on 16.01
Fenno-Ugria tuletab meelde, et HTM hõimurahvaste programmis on avatud järjekordne kultuuri- ja haridusprojektide taotlusvoor. Taotluste esitamise tähtaeg on 16.01.2023. Järgmise taotlusvooru tähtaeg on 3.05. 2023. Täpsem …
TLÜ üliõpilased loovad ohutsoonis soome-ugri rahvaste teadvustamiseks harivaid mänge
Jaak Prozes: “Üldiselt on Eesti inimene soome-ugri rahvastest informeeritud halvemini, kui eeldada võiks.” Soome-ugri rahvastele keskendunud ELU kursuse eesmärgiks on anda üliõpilastele ülevaade soome-ugri kultuuride tänasest olukorrast, tekitada huvi põlisrahvaste ning nende keelte ja kultuuride vastu ja süvendada arusaama oma keelest ja kultuurilisest identiteedist.
Marimaal selgusid 2022. aasta raamatukonkursi võitjad
Mari kirjakeele päeval 10. detsembril selgusid konkursi „Mari El vabariigi 2022. aasta raamat“ võitjad.
Selgusid Soome-Ugri Rahvaste Assotsiatsiooni kirjanduskonkursi "Uus põlvkond" võitjad
Mordva vabariigi pealinnas Saranskis tehti 9. detsembril kokkuvõtteid kirjanduslikust konkursist „Uus põlvkond“, mis kuulutati välja Soome-Ugri Rahvaste Assotsiatsiooni poolt kolmes nominatsioonis: "Emakeel minu elus" (suhtumine emakeelde ja emakeele osa enda saatuse kujunemises, vormiks kunstiline kirjeldus); "Minu rahvas" (rahvatraditsioonide kujutamine, väljapaistvate isiksuste osa Venemaa ajaloos ja kultuuris); "Riigi rahvad" – ühtne perekond (rahvaste vahelistest suhetest ja sõprusest).
Konkurss Fenno-Ugria direktori ametikohale
Ootame kandidaati, kes juhiks organisatsiooni igapäevast tööd põhikirjaliste eesmärkide saavutamisel ning uue arengukava ellu viimisel
Põliskeelte kümnendi pidulik tähistamine UNESCO peakorteris Pariisis
Täna 13.12 kell 11 algab Pariisis UNESCO peakorteris põliskeelte dekaadi pidulik üritus, mis kestab terve päeva ja mida saab otseülekandes vaadata. Kultuuriprogramm algab kell 18.00 …
Fenno-Ugria hõimukalender 2023 toob seinale eeposed
Fenno-Ugria 2023. aasta hõimukalender annab põgusa ülevaate kaheteistkümne soome-ugri rahva kirjalikust eepostest, millel igalühel on oma ajastule iseloomulik sünnilugu, süžeestik, tegelaskujud ja looja. Kalendri koostaja …
In memoriam Mihhail Mosin 02.11.1940 – 02.12.2022
Meie seast on lahkunud väljapaistev keeleteadlane ja Mordva rahvaliikumise juht Mihhail Mosin.
In memoriam Tiit-Rein Viitso 04.03.1938- 02.12.2022
Meie hulgas on lahkunud suur keeleteadlane, liivi keele uurija. Keeleteadlane Tiit-Rein Viitso sündis 4. märtsil Tallinnas, 1961. aastal lõpetas ta Tartu ülikooli eesti filoloogia erialal. …
Kui Soome sisu sai kuulsaks: 30.novembril möödus Soome Talvesõja algusest 83 aastat
Lühike, ent verine Talvesõda toimus Soome ja Nõukogude Liidu vahel 30. novembrist 1939 kuni 13. märtsini 1940. Nõukogude Liit alustas Talvesõda rünnakuga ilma sõda välja kuulutamata ja sõda lõppes 105 päeva hiljem Moskva rahulepinguga.
Karjalased tähistasid karjala keele päeva laialdasemalt
2009. aasta 27. novembril sai karjala keel Soomes vähemuskeele staatuse. Erinevad karjalaste ühendused on hakanud seda tähtpäeva tähistama ja viimastel aastatel tähistatakse seda aina rohkem ka Venemaa Föderatsioonis.
Septembrist kuni detsembrini toimuvad Komimaal komi rahva konverentsid
Septembris algas Komimaal iga-aastaste komi rahva konverentside sari, mida korraldab komide esindusorganisatsioon Komi Voitõr. Vaatamata konverentside mõningale formaalsusele käib komi rahva esindusorganisatsioonis aktiivne töö, toimub omamoodi dialoog võimudega ja võimud suhtuvad Komi Voitõri tegevusse tõsiselt. Sellist koostööd kohalike omavalitsuste tasandil pole teistel Venemaa Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste esindusorganisatsioonidel,
Komi tähestik on Sõktõvkari linnapildis nüüd nähtavam
Komi kirjakeele 650. sünnipäeva puhul avati Sõktõvkaris Püha Stefani kiriku vastas puhkeala, mille pingid on kaunistatud vana komi kirjakeele anbur tähemärkidega.
Saamid saavad Tenojõel jätkuvalt lõhet püüda
Soome ülemkohus lükkas tagasi süüdistused, mille kohaselt saamid rikuvad Tenojõel lõhet püüdes seadust.
Soome-Vene Selts võttis seisukoha Ukraina sõja suhtes
Protestiks Venemaa sõjategevuse vastu peatab selts kultuurifoorumi ja sõpruslinnade kongressi ettevalmistused ning vaatab läbi ja lõpetab ka kõik muud Venemaaga seotud rahvusvahelised projektid.
Joškar-Olas tähistatakse mari kirjakeele päeva
10. detsember on mari kirjakeele päev. Sel päeval 1775. aastal ilmus esimene mari keele grammatika.
Inva jõe kaldal Arhangelskoje külas avati heliinstallatsioon
Kaama jõgikonda kuuluva Inva jõe maalilisel kaldal Permi-Komi ringkonnas, Arhangelskoje külas avati 14. novembril heliinstallatsioon "Muusikaline turigum" (Muusikaline kurejalg).
Ilmus liivi kohanimede kataloog
Liivimaa kohanimede kataloogi esitleti 12. novembril 2024 Ventspilsis toimunud Liivimaa kultuuripäevadel. Kataloogi andis välja Läti ülikooli liivi instituut koostöös ühinguga Līvõd Īlma. Kataloogi kujundas Zane …
Hõimukalender 2025
Fenno-Ugria Asutus koostab igal aastal värvilise ning teadmisküllase seinakalendri, mis kaheteistkümne kuu vältel annab hõimurahvaste eluolust midagi uut teada. Seinakalendrid on mõeldud kõigile, kel laiem huvi …
Mari pensionär ja rahvusaktivist sai nelisada tuhat rubla trahvi
Joškar-Ola linnakohus trahvis mari pensionäri, luuletajat ja rahvusaktivisti Juri Blagodarovit 400 000 rubla (4000 euroga) selle eest, et ta diskrediteeris vene armeed ja õhutas vaenu. Trahvi …
Uralic Keskus MTÜ postituse jagamine tõi kaasa trahvi mari rahvuslikule organisatsioonile Marij Ušem (Mari Liit)
Uralic Keskuse informatsioon puudutas Narva linna valimist 2025. aasta soome-ugri kultuuripealinnaks.
Näitlejat süüdistatakse karjala keele solvamises ja ekstremismis: Karjala Vabariigi riigipea ähvardas pöörduda uurimisorganite poole
Karjalas hargneb skandaal karjala keele ümber, sest sotsiaalvõrgustikus VKontakte ähvardas Karjala Vabariigi riigipea Artur Parfentšikov pöörduda uurimisorganite poole, sest näitleja Valeria Lomakina on solvanud karjala keelt. Riigipea …
Venemaal anti välja virtuaalne Põhjala põlisrahvaste atlas
Venemaal alustas tööd Venemaa Föderatsiooni Siberis ja Kaug-Idas elavatele põlisrahvastele pühendatud multimeedia portaal. Soome-ugri rahvastest on seal ülevaated mansidest ja hantidest, samojeedi rahvastest aga neenetsitest, …
Fenno-Ugria tänab kõiki hõimupäevade tähistajaid Eestimaal
Ehte Gümnaasium Tallinna Inglise Kolledž Tallina Vanalinna Haridusgümnaasium Gustav Adolfi Gümnaasium Tallinna Saksa Gümnaasium Tallinna Õismäe Gümnaasium Lasnamäe Gümnaasium Tallinna XXI Keskkool Tallinna Vanalinna Täiskasvanute …
Komi Vabariigi eesti päritolu juht Vladimir Uiba astus tagasi
Venemaa Föderatsioonis toimuvad suured muudatused kaadripoliitikas. 4. novembril astusid ametist tagasi Tambovi oblasti kuberner Maksim Jegorov ja Rostovi oblasti kuberner Vassili Golubev. 5. novembril teatas …
Ülevenemaaline mari rahva 12. kongress oli mittemidagiütlev
31. oktoobrist 2. novembrini toimus Mari Vabariigi rahvuslikus draamateatris 12. Ülevenemaaline mari rahva kongress. Kohale saabusid mari rahva esindajad 19 Venemaa Föderatsiooni regioonist, kokku 430 …
Hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna laureaadid on Arvo Survo ja Esa-Jussi Salminen
Auhinna eesmärk on tunnustada omariikluseta hõimurahvaste omakeelsete kirjandusteoste autoreid ja tõlkijaid.
Mordva rahvas kinnitas truudust Venemaale
9. – 11. oktoobrini toimus Saranskis VIII mordva (ersa ja mokša) rahva kongress täpsema nimetusega VIII mordva (ersa ja mokša) rahva regioonidevahelise ühiskondliku organisatsiooni kongress “Mordva rahva konsolideerumine ja Venemaa rahva ühtsuse tugevdamine kaasaja väljakutsete tingimustes“.
Vene Föderatsiooni Karjala Vabariigis katkestati rahvuskeelsete ajalehtede ja ajakirjade väljaandmine
24. oktoobrist katkestati Vene Föderatsioonis karjala-, soome- ja vepsakeelsete ajalehtede ja ajakirjade väljaandmine, sest selleks pole raha. Ajalehti ja ajakirja väljaandval kirjastusel Periodika on tekkinud …