Jäta menüü vahele
08.11.2023

Mari  El Vabariik ja Udmurdi Vabariik 103

4. novembril tähistati Marimaal ja Udmurdimaal vabariikide sünnipäevi, mida looritas Venemaa Föderatsiooni uusima rahvusliku tähtpäeva –  rahvusliku ühtsuse päeva tähistamine.

Udmurdi riikluse tähtpäev
Udmurdi riikluse ja Vene Föderatsiooni rahvusliku ühtsuse päeva tähistamine 4.11.2023. Foto: udmgossovet.ru

Rahvusliku ühtsuse päev, eriti praegu, on muidugi “tähtsam” ja selle päeva puhul saatis õnnitluse Marimaa ja Udmurdimaa elanikele ka president Putin. Vabariikide elanikke tervitasid nende juhid Juri Zaitsev ja Aleksander Bretšalov, kelle õnnitlused olid sisutühjad ja suunatud eelkõige sellele, kuidas mõlemasse vabariiki on ühendatud erinevad rahvad, kes elavad üksmeeles. See üksmeel teeb neid tugevaks ning seda on praegusel keerulisel ajal vaja, sest see aitab kaasa uutele võitudele.

Mari vabariigi riiginõukogu esimees Anatoli Smirnov aga pidas tervituskõnes vajalikuks märkida: „Meie ühine võlg on aidata Vene sõdureid, kes võitlevad kangelaslikult neofašisimiga Ukrainas, samuti toetada uusi isamaaga ühinenud regioone, kes taastavad rahulikku elu.”  Ta avaldas ka lootust, et koos võidetakse sõda.

Ka Mari Vabariigi senaator Venemaa Föderaalnõukogus Sergei Martõnov otsustas marimaalasi sünnipäeva puhul tervitada ja sisustas pool tervitust mõtetega sõjategevusest Ukrainas. „Marimaa pojad jätkavad praegu vanaisade võitlust natsismiga, hirmsa haigusega, mis on haaranud kogu Läänemaailma. Meie poisid võitlevad iga päev tõelise kurjusega, mida külluslikult toidavad NATO riigid.“

Udmurdi vabariigi juhid ei olnud nii sõjakad: Udmurdi riiginõukogu esimees Vladimir Nevostrujev märkis tagasihoidlikult ära vabariigi panuse selle nimel, et Venemaa oleks kaitstud ja tugev. Veel pidas ta märkimisväärseks, et 4. november on ka Udmurdi lipu ja vapi sünnipäev.

Internetist kättesaadavate materjalide põhjal võib mainida, et ükski tervituskõne ei pidanud vääriliseks ära märkida mari või udmurdi rahvust, kelle nime vabariigid kannavad.

Tähtpäevadele pühendati erinevaid sündmusi. Näiteks Marimaal Joskar-Olas avati vastremonditud noorsoopalees noorte 10. rahvuskultuuride festival “Jõud on ühtsuses“. Kõikjal vabariigi rajoonikeskustes aga toimusid sünnipäeva puhul kontserdid, raamatukogudes avati temaatilised näitused. Udmurtias Iževskis aga toimus vabariigi sünnipäeva ja rahvusliku ühtsuse päeva puhul festival „Me oleme ühtsed – me oleme võitmatud“. Festivalil astusid üles vabariigis tuntud artistid, aga ka erinevate rahvaste esindajad. Kõne pidas Udmurdi Vabariigi riiginõukogu asespiiker, pikka aega udmurtide esindusorganisatsiooni Udmurt Keneši – Udmurdi Nõukogu juhtinud Tatjana Išmatova. Ta leidis, et rahvussuhted arenevad vabariigis harmooniliselt, on loodud võimalused rahvuskeelte õppeks ja korraldatakse rahvuslikke pidustusi. Udmurdi rahvusliidrid asetasid lilli Udmurdi (Votjaki) autonoomia asutajate Josif Nagovitsõni, Boris Trokai ja Kuzebai Gerdi mälestusmärkide ette. Samuti koguti humanitaarabi Luganski rahvavabariigi Lutuginski rajoonile, kellega Udmurdi Vabariigil on koostööleping. Peopäeval tegeleti ka värbamiskampaaniaga: instruktorid rääkisid, kui suurepärane on spetsoperatsioon Ukrainas ja kui palju on võimalik raha teenida.