Jäta menüü vahele
Hõimupäevad 2018 plakat
Hõimupäevad 2018 plakat

Kontserdid 2018

Hõimupäevad 2018


Hõimupäevade peakontsert Tallinnas

Laupäeval, 20. oktoobril kell 15-21
Tallinnas, Vabal Laval (Telliskivi 60a)

15.00 – Uksed avanevad, väljapanek soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest.
16.00 – Suur pärimusmuusikakontsert
19.00 – Tantsuklubi

Hõimupäeva peakontsert annab hea ülevaate meie sugulasrahvaste pärimusmuusikast. Ühtlasi on see tore võimalus tähistada üheskoos Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Külas on legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, udmurdi pillimehed ja tantsijad ansamblist Ekton Korka, mari lauluansambel Untšo üžara soome-ugri kultuuripealinnast 2019, komi folkloorirühm Sipertas, ungari ansambel Berka, kes mängib peamiselt Transilvaania lugusid. Rahvaviise ühendab kaasaegsete rütmidega vepsa etno-rockansambel Noid. Kaasa teevad ka Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ansamblid ja muusikud: Maria Korepanova, Anna Mišina, udmurdi lauluansambel Ošmes ja paljud teised. Eesti pärandit tutvustab rahvakunstiselts Leigarid.

Kontserdipaigas on kõigil võimalik tutvuda seltside väljapanekutega soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest, samuti saab mekkida sugulasrahvaste suupisteid.
Õhtu lõpus on kõigil võimalus sugulasrahvaste tantsusamme õppida ja üheskoos tantsu lüüa.
Kontserdi lavastab Anne Türnpu, kujundus Kairi Mändlalt.

Piletid 10/5 eurot, koolilastele tasuta.
Rohkem infot Facebooki sündmuselehel.

Hõimupäevade kontsert Viljandis

Neljapäeval 18.10 kell 19
Viljandi Pärimusmuusika Aidas

Kontserdil esinevad ehedad neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, mari värvikas folklooriansambel Untšo üzara ja ersa traditsioonilist mitmehäälset meestelaulu viljelev ansambel Toorama.

www.folk.ee

Hõimupäevade õhtu Tartus

Neljapäeval 18.10 kell 19
Tartus Genialistide klubis

Udmurdi tantsud ja pillilood Tartu udmurditelt ja külalistelt ansamblilt Ekton Korka, Transilvaania csangode iidse ja kaasahaarava muusikat Ungari ansamblilt Berka. Õhtu lõpetab Karjalast külla tulnud ansambel Noid, kes on vepsa rahvalaulud sulatanud kaasaegsesse rütmi-ja helikeelde.

Reval Folk Hõimupäevadel: Maria Kalaniemi (FIN), Tuulikki Bartosik (EST) ja Toorama (Mordva)

Reedel, 19. oktoobril kell 19
Vanalinna Muusikamajas (Uus 16c).

Kes me oleme? Kust me tuleme? Mida tähendavad meile hõimlus ja sugulus? Mis meid ühendab? Reval Folk kutsub teid kontserdile, et nendele küsimustele üheskoos vastuseid otsida!

Sel korral on Reval Folgil au võõrustada maailmanime – Soome akordionimängija Maria Kalaniemit. Mariaga mängib kontserdil hetke koos ka tema kauaaegne õpilane ning praegune kolleeg, Eesti akordionist Tuulikki Bartosik. Teiseks peaesinejaks on legendaarne Mordva meestelaulu traditsiooni hoidev kvintett Toorama, kes käis viimati Eestis 10 aastat tagasi. Peale kontserti toimub laulutuba Jaan Sarvega, kes on Tallinnas elav seto juurtega pilli- ja laulumees.

Kontserdipaik on endiselt meile juba armsaks saanud Vanalinna Muusikamaja. Uksed ja kohvik avanevad juba kell 18.

Reval Folgi kontserdid on kingitus Eestile ja Tallinnale meie riigi 100. sünnipäeva puhul. 19. oktoobri kontsert kuulub 2018. aasta Hõimupäevade programmi.

Lähem info: kontserdipiletid ja esinejad.

Hõimupäevade peakontsert Pärnus

Laupäeval, 20.10. kell 16
Nooruse Majas, Pärnus (Roheline 1b)

Esinevad folklooriansambel Kandla (Ventspils), Udmurdi koor (Tartu Ülikool) ja rahvamuusikaansambel Kesäpelimannit (Soome).

Hõimupäevade kontsert Pärnus

Pühapäeval, 21.10 kell 12
Pärnu Bussijaamas

Üles astuvad Kesäpelimannit Soomest ja Tartu udmurtide koor.

Hõimupäeva ja peakontsert Tartus

Pühapäeval, 21.10 kell 14
Tartus Eesti Rahva Muuseumis Hurda saalis

ERMis tähistatakse hõimupäeva kogu pühapäeva vältel: toimub folkloorikontsert kohalike ja külalisansamblitega, filmiprogramm, õpitoad ja palju muud huvitavat igas vanuses huvilistele.

Hõimupäevade sündmused ERM’is on tasuta.

Kell 12 linastub ERM-i Maailmafilmi saalis esimene ersakeelne mängufilm “Isand”(“Azor”).  Ajaloosündmustel põhinev film räägib mongolite sissetungist ersamordvalaste aladele 1237. aastal ja ersade võitlusest vürst Purgazi juhtimisel selle ülivõimsana tunduva vaenlase vastu. Filmis on muidugi oluline koht ka loodusel, traditsioonidel, usundil ja kultuuril. Seansi järel toimub jutuajamine filmi stsenaristi Aleksandr Utševatkiniga.

Kell 14 Hõimupäevade peakontserdil astuvad üles külalised Venemaa soome-ugri aladelt: legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, vepsa Noid, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, udmurdi pillimehed ja tantsijad ansamblist Ekton Korka ning mari ansambel Untšo užara soome-ugri kultuuripealinnast 2019. Kaasa teevad ka Eestis tegutsevad pärimusmuusikud Väike Hellero, Tartu udmurtide ansambel Jumšan gur ja Tartu  ingerisoomlaste ansambel Röntyskä.

Kell 16 Hurda saalis Peterburi dokumentalisti Julia Mironova film “Rahvus” Põhja-Udmurtias elavast väikesest etnilisest rühmast bessermanidest, keda on nõukogude ajal vägisi segatud nii udmurtide kui ka venelaste hulka. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusikadoktorant Maria Korepanova püüab hoida oma rahva pärimust, tutvustades ainulaadset laulmisviisi krezhi. Kodanikuaktivist Valerian Sabrekov aga ärgitab hõimukaaslastes rahvustunnet omal moel. Kohal viibib ka filmi autor Julia Mironova.

Kell 17 kontsert silla-alal, kus astub üles ansambel Kännu Peal Käbi seltsingust Fenno-Ugria Noored ning alates kell 17.20 saab laulda ja tantsida koos ansambliga Väike Hellero.

ERMi fuajees on väljapanek ja laat soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest.

Ürituse korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Rahva Muuseum.

Udmurdi-Eesti AR-GOD

Neljapäeval, 25.10 kell 20
Tartus Genialistide klubis 

AR-GOD on trio, mille moodustavad Eestisse õppima tulnud lõunaudmurdi laulja Nikolai Anisimov, põhjaudmurdi laulja Maria Korepanova ning eesti keelpillimängija Toivo Sõmer, kes on kahele suurepärasele lauljale tundlikuks saatjaks mandoola, kandle või löökpillidega. Trio astub küll maailmamuusika rada, kuid säilitab seejuures eheduse.

HELIjaKEEL. UNI – Jüri Reinvere, Larin Paraske: “Soome-ugri rahvaste loodususundid”

Pühapäeval, 28.10 kell 19
Eesti Raadio 1. stuudios

Kontserdisarja HELIjaKEEL sügisene kontsert on juba mitu aastat olnud hõimupäevade programmis ja sellel on ette kantud mõni soome-ugri rahvaste muusikal põhinev uudisteos. Hooajal 2018/2019 keskendub HELIjaKEEL heliloojate ja kirjanike ning  nende loomingu seostele erinevate religioonide filosoofiate ja pühakirjadega.

Hooaja avakontserdi teema on soome-ugri rahvad ning loodususundid. Esmaettekandele tuleb isuri keelel ja kultuuril põhinev uudisteos, mida esitavad klarnet ja keelpillikvartett. Helilooja Jüri Reinvere on tunnistanud, et teda huvitab isuri rahvalauliku Larin Paraske mõju Sibeliuse loomingule ja kuidas me seda tänase päeva perspektiivist näeme.

Kõlab ka Reinvere radiofoonilise ooperi “Vastaskallas” 7. osa (2003) pealkirjaga “Liivi itk”, Larin Paraske laulud ja Jean Sibeliuse rahvalaulutöötlus (viiul, klaver)

Esitajad: Toomas Vavilov (klarnet), Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Tammo Sumera (elektroonika), Janika Oras (hääl), Diana Liiv (klaver).

Maavalla Kojaga koostöös toimuvale kontserdile järgneb vestlusring loodususunditest ja soomeugri rahvastest, mida juhib Madis Arukask. Õhtu temaatikaga juhitakse tähelepanu isuri rahvusest inimeste elualade looduskeskkonna hävimisohule. Samal teemal: “Sadam sööb põlisrahvad” (Postimees).