Jäta menüü vahele
saami laulja Wimme
Wimme esineb. Foto: FU kogu

2019

2019 on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks põliskeelte aastaks ning seetõttu on hõimupäevad seekord pühendatud põliskeeltele.

2019. aasta on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks põliskeelte aastaks ning seetõttu on hõimupäevad seekord pühendatud põliskeeltele, et tõsta teadlikkust ohustatud keelte olukorrast ning neid rohkem väärtustada. Maailmas kõneletavast 7000st keelest on ohus rohkem kui kolmandik ehk 2680 põliskeelt. Ka enamik soome-ugri keeli on hääbumisohus või ohustatud. 

Hõimupäevad ja näitus “Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad” avatakse 9. oktoobri kell 16 Tallinna Botaanikaaias. Näitusest ja soome-ugri rahvaste pühapaikadest kõneleb Hiite kuvavõistluse žürii liige Patrik O´Rourke. Mari folklooriuurija ja rahvalaulik Anna Mišina esitab iidseid mari rahvalaule.

Esimene suurem sündmus on 11. oktoobril kell 10-17 Eesti keele Instituudis toimuv hõimupäevade konverents „Põlisrahvad ja keeled globaliseeruvas maailmas. Väljakutsed, võimalused ja ohud“. Sündmus keskendub vähemuskeelte prestiiži, mitmekeelsuse ja soome-ugri keelte digitaliseerimise küsimustele. Konverentsi korraldab Fenno-Ugria koos Tallinna Ülikooli ja Eesti Keele Instituudi teadlastega ja selle eesmärgiks on jagada parimaid praktikaid ohustatud keelte kaitsmisel ja säilitamisel.

Hõimupäevade peakontserdid toimuvad sel aastal reedel, 18. oktoobril kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas, laupäeval, 19. oktoobril kell 15 Tartus Eesti Rahva Muuseumi Hurda saalis) ning pühapäeval, 20. oktoobril kell 16 Tallinnas Vabal Laval.

Külla on oodata ehedaid folklooriansambleid Komi- ja Marimaalt, udmurte esindab noor andekas pillimees Pavel Aleksandrov Tatarstanist. Hõimupäevadele on tulemas ka Eesti folkloorifestivalide armastatud esineja, ersa naistelauluansambel Merema ning ungari mainekas rahvamuusikakollektiiv Magos. Saame esindab legendaarne joiguja Wimme Soomest. Tartu kontserdil esineb ta ka koos Soome jazzmuusiku Tapani Rinnega.

Ansamblid külastavad ka koole ning kohtuvad rahvamajades Eesti rahvakultuuriharrastajatega. Lisaks sellele toimub muid kontserte, näitusi ja filmiõhtuid üle kogu Eesti. Oluline koht on sel aastal kirjandussündmustel. Hõimupäevade raames saab näha ka Jaan Toominga vepsa eepose ainelist lavastust „Jumalad on maal!!!“.