Jäta menüü vahele

♫ 2019

TMW 2019 Fenno-Ugria Night
29.03. kl 18-23
Erinevate Tubade Klubi (TLN)

Fenno-Ugria lava on Tallinn Music Week festivalil viiendat korda ning on sel aastal pühendatud ÜRO põliskeelte aastale. Kõlavad nii eesti regilaulude ja rahvakoraalide töötlused, ersa ja mokša mitmehäälne meestelaul, bessermani ja udmurdi viisid, saami joig kui ka vepsa ja soome elektrofolk.

19.00 – Ansambel Triskele (EE)
19.45 – Torama (RU / Mordva)
20.30 – Maria Korepanova & Victor Sologub (RU / Udmurtia)
21.15 – Vassvik (NO / Saami) 
22.00 – Noid (RU / Karjala)
22.45 – Okra Playground (FI)

NB! Facebooki sündmus aitab meeles pidada

Ansambel Triskele Eesti ansamblile Triskele on inspiratsiooni pakkunud Eesti rahvakoraalid ja arhailine regilauluvaramu. Triskele ühendab oma seadetes rahvapärase laulmisviisi ja rikkaliku instrumentaariumi, kasutades nii eesti rahvapille (kandled, mandoola, torupill, parmupill) kui ka Euroopa keskaja instrumente

Triskele @YouTube

V. Romaškini nimelilne folklooriansambel Toorama (RU, Mordva) Фольклорный ансамбль Торама им В И Ромашкина
Folklooriansambel Toorama kannab edasi vägeva ersa-mokša mitmehäälse meestelaulu traditsiooni. Toorama esituses kõlav muusika on voogav, pikaldane ja väga intensiivne. Koos lauluga tutvustatakse ka oma rahvaste iidseid tavasid, kus on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus.

Jõulise ja omapärase, justkui sajandite sügavusest pärit häälega etnolaulja Maria Korepanova esitab arhailisi udmurdi ja bessermani laule – kreze. Kaasaegsesse kõlamaailma sobitab need viisid vene elektroonilise muusika guru Viktor Sologub, kellega Maria on käinud koos etnomusikoloogia ekspeditsioonidel Udmurdimaal ja loonud muusika bessermanidest kõnevale dokumentaalfilmile “Rahvas”. 

Saami üheks innovatiivsemaks muusikuks peetud Torgeir Vassviki on joigumine inspireerinud juba lapsepõlvest. Oma rahva, Euroopa põhjapoolseimas osas asuva põlisrahva meresaamide arhailisele joigudele ja trummirituaalidele läheneb ta aga ainulaadse maagilise energiaga ning lahedate helieksperimentidega. Tema hääl on kui lihvimata juveel, mille iga varjund peegeldab Põhjala maastike ilu. 

Noid on Petrozavodskist (Karjalast) pärit bänd, kes loob ja esitab vepsakeelseid lugusid etno-elektrovõtmes. Ansambli muusika on dialoog kauni ja vana Vepsa kultuuri ja elektroonilise muusika vahel. 

Ehedat elektrofolki viljeleva Soome ansambli looming on segu võimsatest vokaalharmooniatest, suurejoonelistest helidest, iidsetest laulutekstidest, kaasaegsetest helimaastikest ja traditsioonilistest rahvapillidest.

Ansambli Okra Playrground muusikast vallanduvast müstilisest energiast annab ehk aimu fakt, et kontserte korraldavad nad ka koos Eesti ansambliga Trad.Attack!

TMW Fenno-Ugria õhtu on ainulaadne võimalus näha ühel laval koos meie sugulasrahvaste pärimusmuusikal põhinevat loomingut ja tutvustada seda maailma eri paikadest saabunud asjatundjatele. Rahvapärast laulmisviisi ja rikkaliku instrumentaariumi ühendavad Eesti ansambel Triskele ning Mordva Toorama. Udmurdi ja bessermani arhailiste viiside tuntud tõlgendaja Maria Korepanova on seekord endaga musitseerima kutsunud Peterburi muusiku Viktor Sologubi. Saami artist Torgeir Vassvik Norrast, vepsa ansambel Noid Karjala vabariigist ning Soome pärimusmuusika menukas uustulnuk Okra Playground ühendavad traditsioonilised viisid elektroonilise muusikaga.

„See, et põlisrahvad jagavad oma muusikat tänapäeva muusikamaailma kontekstis, pole sugugi iseenesest mõistetav, kuid mitmed meie laval üles astuvad artistid on leidnud viisi tõlkida oma pärimust tänapäeva keelde – see on samal ajal nii tõeline julgustükk, kui ka peen kunst ning hädavajalik nende vähemusrahvaste kultuuriliseks püsimajäämiseks. Tegemist on seni mitmekülgseima soome-ugri artistide ühise ülesastumisega festivalil Tallinn Music Week.“

Fenno-Ugria Asutuse juht Kadi Raudalainen
TMW 2019 – uue muusika ja homsete mõtete festival, mille lahutamatu osa on konverents.  Lisaks muusikatööstuse teemadele käsitlevad konverentsi ettekanded ja arutelud laiemalt loovust kui majanduse käivitajat. Festivali kavas on ka tasuta linnalava kontserdid, avalike vestluste sari ning erinevaid kunstivorme ja kodanikualgatust ühendavad ettevõtmised avalikus linnaruumis. Festivali esitleb Telia.