Jäta menüü vahele
04.05.2022

TMW 2022: Fenno-Ugria artistid esinevad nii Tallinnas kui ka Narvas

Rahvusvaheline muusika- ja linnafestival Tallinn–Narva Music Week 2022 on alanud ning oma kavaga on mõlemas linnas publiku ees ka soome-ugri rahvaste muusikud.

Rahvusvaheline muusika- ja linnafestival Tallinn–Narva Music Week 2022 on alanud ning oma kavaga on mõlemas linnas publiku ees ka soome-ugri rahvaste muusikud. MTÜ Fenno-Ugria Asutuse korraldatud õhtu toimub Tallinnas seitsmendat korda, kuid ka uuenduslikult Narva jõudval festivalil on hõimurahvaste muusikal oma koht.

TMW Fenno-Ugria õhtu avab Tallinnas, Erinevate Tubade Klubi uksed neljapäeval, 5. mail kell 18. Narva Jõepromenaadil asuvale Dahlbergi lavale astuvad Fenno-Ugria artistid aga laupäeval, 7. mail kell 14.30.

Fenno-Ugria õhtu korraldaja Kadi Raudalaineni sõnul on maailma eri paigust saabunud asjatundjatele eelkõige Venemaa soome-ugri rahvaste muusikatõlgenduste tutvustamiseks sündinud klubiõhtu on küll olude sunnil pisut muutunud, kuid mitte täiesti.

„Seekordsed kontserdid pühendame ÜRO rahvusvahelise põliskeelte kümnendi (2022–2023) avamisele Eestis. Nii toomegi kuulajateni muuhulgas kaks muusikaprojekti, mida esitatakse liivi ja Ume saami keeles, mõlemad on kantud ka UNESCO kriitiliselt ohustatud keelte nimekirja,” selgitab Raudalainen.

Telliskivi Loomelinnakusse toovad põliskeelte kõla omanäolise ja võimsa häälega saami muusik Katarina Barruk ja Läti lauljatar Elīna Ose liivikeelsele luulele loodud lauludega. Eestit esindavad ansambel RÜÜT tõlgendab varjundirikkalt meie regilaule ning kontsertprojekt Ruhnu saare lood ja laulud taaselustab saarel elanud rootslaste hoogsat pärimusmuusikat. Ilkka Heinonen tutvustab soome iidse rahvapilli jouhikko avarat kõlaspektrit. Ungarist saabunud Góbé eksperimenteerib julgelt ja lustakalt ungari autentse rahvamuusikaga, kontserdi lõpus viib aga soomlaste Suistamon Sähkö vanad Karjala tantsulood lausa nüüdisaegsesse klubiatmosfääri.

Kõik see, mis kontserdil kõlab, ei liigitu kuulaja jaoks esmahetkel pärimusmuusikaks. Kuid kontserdil esinevatest muusikutest enamikul on pärimusmuusika alane kõrgharidus ning just tugev aluspõhi annab neile julguse eksperimenteerida. Nii avardavad nad traditsiooniliste rahvapillide kasutussfääri, loovad uusi kõlapilte ja ootamatuid rütmikombinatsioone, ent kuuldu kinnitab – muusikud on tihedalt seotud oma muusikaliste juurtega. 

Laupäeval saab Narvas, Jõepromenaadil Dahlbergi laval kuulata ka ehedamat soome-ugri rahvamuusikat. Tasuta kontserdil asutavad publiku ette kohalik vadja folklooriansambel Maaväči ning omapärane duo Anna Makeev & Sakiko Ishii, kelle esituses kõlavad arhailised  idamari rahvalaulud kandleimprovisatsioonide saatel.

täpsemalt
Kadi Raudalainen
kadi@fennougria.ee