Jäta menüü vahele
tunnuspilt
Hõimupäevad 2019 plakat

Programm 2019

Hõimupäevad 2019 kava põliskeelte aastal


Peakontserdid

Hõimupäevade peakontsertidel esinevad teiste hulgas ka: ersa Merema, ungari Magos ja Bori Fekete, marid Jorga Katše ja Polina Italjeva, komi Jugõdlan’, udmurt Pavel Aleksandrov, saam Wimme. Eesti keelemurdeid ja kultuuripärandit tutvustavad setod ja mulgid. Kontserdi lõpetuseks joiub saam Wimme loodust, loomi, linde ja taevakaart.

L 19.10 Eesti Rahva Muuseumis Tartus

P 20.20 Vabal laval Tallinnas

Muud kontserdid ja tantsuklubid

K 16.10 kell 20.30 – ungari Magos ja rahvalaulik Bori Fekete (Tallinna Tantsuklubi)

Ungari rahvamuusikaansambel Magos mängib algupärast Ungari rahvamuusikat, keskendudes peamiselt Transilvaania – Kalotaszegi, Mezőségi ja Székelyföldi – ning praeguse Ungari aladele jääva Szatmári ja Dunántúli meloodiatele. Koos ansambliga astub üles ka sügava ja varjunditerohke hääletämbriga noor rahvalaulik Bori Fekete.

Tasuta, annetus kohapeal.

N 17.10 kell 19 – Kultuurikohvik: Udmurdi-Eesti ansambel AR-GOD

AR-GODi moodustavad udmurdi muusikud-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov ja lõunaeesti multiinstrumentalist Toivo Sõmer. Ansambli repertuaar koosneb põhiliselt Udmurdi erinevate piirkondade mitmehäälsetest rahvalauludest, mis on improvisatsiooniliselt põimitud soomeugri ürgsete meloodiatega.

R 18.10 kell 19 – Hõimupäevade kontsert Viljandis

Ersa folklooriansambel Merema tutvustab Pärimusmuusika Aidas ersade mitmehäälset laulupärandit, ungari Magos mängib ungari traditsioonilist rahvamuusikat, solistiks sügavahäälne Bori Fekete.

17.-20.10 Hõimupäeva kontserdid Pärnus – Magos ja Bori Fekete (Ungari). Antti ja Aho Järvelä (Soome).

E 21.10 kell 19 HELIjaKEEL: Taevapõdra rahvaste lood. Keel kui maailmavaade

Eesti Raadio 1. stuudios Tallinnas

Hõimupäevade raames toimuv kontsert keskendub Uku Masingu mõtisklustele ja soome-ugri rahvastest inspireeritud elektroonilisele nüüdismuusikale. ÜRO põliskeelte aasta puhul on tellitud soome-ugri ohustatud keelte temaatikat käsitlevat elektroonilist uudisloomingut noortelt heliloojatelt Johanna Kivimägilt ja karjala juurtega EMTA kompositsioonitudengilt Otto Iivarilt.

Teater

Jumalad on maal!

Filmid

Kukulind (Kukuška, 2002)

Tasuta.

Kirjandus

K 30.10 kell 18 Kirjanduslik kolmapäev:  Smugriluuleõhtu. Luule ja muusika. Eesti Kirjanike Liidu majas (Harju 1)

Luuletajad laiast soome-ugri maailmast kohtuvad kohalike luuletajatega, vaheldumisi esitatakse linnaluulet ja loitse. Murtakse murret.  Lauldakse ja mängitakse pille. Luuakse ühist kirjandusruumi.

Loevad ja laulavad: Nina Obrezkova, Raisja Sungurova, Muš Nadi, Esa Hirvonen, Ville Hytönen, Andy Willoughby, Jürgen Rooste, Aapo Ilves.

30.10 kell 21.00 Hõimukabaree (Klubis Heldeke, Tööstuse 13, Tallinn)

Tulemas on suur hõimukabaree! Smugriluuletajad ja sõbrad meilt ja mujalt laulavad-sõnuvad-loitsivad juba tuleva kolmapäe hilisõhtal kõigis kohalikes ja kaugemates keeltes videviku ilusaks! Teel on Aapo Ilves, Mari Prekup, Artur Rinne (Esivanemate Kaja), Madis Ristmägi, Nina Obrezkova, Raisja Sungurova, Muš Nadi, Esa Hirvonen, Ville Hytönen, Andy Willoughby, Erik Juhandi, Jürgen Rooste jpt

N 31.10 kell 16 KultuuRRikas. Soome-ugri kirjanike vestlusring hõimupäevade raames (Eesti Rahvusraamatukogus)

Hõimupäevade puhul on Eestis külas hõimurahvaste poeete ja kaugemaidki hingesugulasi. Juttu tuleb väikeste keelte ja kultuuride kestmise kavalast kunstist, kuuleb veidi luulet ning näeb elusaid luuletajaid seni veel elusata rahvaste sääst.

Esinevad: Raisja Sungurova, Esa Hirvonen, Ville Hytönen, Andy Willoughby, Jürgen Rooste.

Vestlusring toimub rahvusraamatukogu humanitaarsaalis (7. korrusel). Üritus on tasuta!

Konverentsid, loengud

K 2.10 kell 12.30 – Ingerimaa mälupaigad: järjepidevus ja katkestus (Eesti Rahvusraamatukogus)

Korraldajad: Eesti Rahvusraamatukogu ja Eesti Akadeemiline Ingerimaa Selts

L 5.10 kell 15 – Loeng udmurdi kultuurist. Mush Nadiiga (Kehra Muuseumis)

Kõneleb udmurdi keele ja kultuuri kandja, luuletaja ja tõlk, Kehra kooli õpetaja Mush Nadii udmurtidest ja nende kultuurist. Sisepääs tasuta.

R 11.10 kell 10-17 – Põlisrahvad ja keeled globaliseeruvas maailmas. Väljakutsed, võimalused ja ohud (Eesti Keele Instituudis)

Põliskeelte aastale pühendatud konverents keskendub keelte digitaliseerimise, mitmekeelsuse ja vähemuskeelte prestiiži küsimustele.  Konverentsil esinevad ettekannetega soome-ugri ja teiste rahvaste keeleteadlased.  Teemaistungeid juhivad Sven-Erik Soosaar, Anna Vershik ja Martin Ehala. Osalemine tasuta, registreerimine kodulehe kaudu.

Korraldajad: Fenno-Ugria, Eesti Keele Instituut, Tallinna Ülikool

18.-19.10 – “Vabaduse kontsept Ida-Euroopa kirjandustes V” (TÜ Narva Kolledž)

Konverents on pühendatud Ungari keeleteadlase, folkloristi, etnograafi, antropoloogi, kartograafi, kaasaegse fennougristika rajaja Antal Reguly 200. juubelile.

Korraldaja: Szilárd Tóth jpt

23.10 kell 17 – Hõimuklubi: Antal Reguly 200 ( Eesti Keele Instituudis)

Keeleteadlane Szilárd Tibor Tóth peab ettekande Ungari keelemehest Antal Regulyst (1819-1858), kelle ekspeditsioonidel kogutud materjal tõestas veenvalt handi, mansi ja ungari keele sugulust. Reguly uurimused põhjustasid Ungaris tänini kestva poleemika ungarlaste kuuluvusest soome-ugri rahvaste hulka. Lisaks ettekandele räägib ERMi teadur Svetlana Karm muuseumi ekspeditsioonist Põhja-Uuralites asuva Reguly nime kandva mäe tippu. Ekspeditsioon oli pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.

Näitused

Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad

01.10-01.12 näitus “Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad” Tallinna Botaanikaaias. www.botaanikaaed.ee. Näituse avamine toimub 9. oktoobril.

Kellele iseseisvus, kellele autonoomia

Teabenäitus põhineb 2018. aasta hõimupäevade konverentsi „100 aastat soome-ugri iseolemist“ materjalidel ning tutvustab eestlaste, soomlaste, karjalaste ja ungarlaste, aga ka mordvalaste, maride, udmurtide ja komide iseseisvumispüüdeid I maailmasõja järel.

Soome-ugri rahvaste eluhetked

N 17.-27.10 Eesti Rahva Muuseumi A-alal on avatud Udmurdi kunstnik Stanislav Antipovi uute maalide näitus “. ERMis on ka tihe hõimukuu kultuuriprogramm.

Antal Reguly 200

Ungari etnograafi, keeleteadlase, kartograafi ja antropoloogi Antal Reguly 200. sünniaastapäeva puhul koostas Antal Reguly muuseum tema sünnikohas Zircis näituse, mis tutvustab teadlase loomingut ning esimese Uurali maakaardi valmimise lugu nüüd ka eesti keeles.

Inkeriläinen perhealbumi Tartus

Tartus ingeri maja aias (Veski 35) on oktoobrikuu lõpuni avatud näitus Inkeriläinen perhealbumi. Näitus jutustab perefotode kaudu lugusid ingerisoomlaste elust. Tekstid piltide juures on soomekeelsed. Näituse koostaja Helena Miettinen. Aed on avatud vabaks näitusekülastuseks!