Jäta menüü vahele

♫ Ajalugu

TMW + FU = Fenno-Ugria Night

Mõte tuua soome-ugri artiste festivalile tekkis 2014. aasta sügisel, mil hõimupäevadel esines menukalt Genklubis ja Sinilinnus väga vahva udmurdi noorte etnorockansambel Silent Woo Goore.  

Nii nende kui ka mitmete teiste ansamblite puhul oleme tajunud, et neil oleks potentsiaali enamaks, kui Venemaa üsnagi suletud ühiskond seda võimaldab. Ansamblid ei tegutse ju mitte metropolides, vaid riigi kaugemates nurkades, kus on väljakutsete puudumisel tõsine oht kiduma jääda. Kuna Fenno-Ugria missioon on väikerahvaste kultuuride elujõus hoidmine, püüame kaasa aidata muusikute tutvustamisele rahvusvahelisel areenil. Tundus, et Tallinn Musid Week oleks üks selline tore võimalus. Kuna TMW-l on palju esinejaid välismaalt, saaksid saaksid soome-ugri muusikud festivalil näha, mis maailmas muusikaelus toimub. 

TMW juhile Helen Sildnale mõte meeldis, eriti seetõttu, et seto küla Obinitsa kandis 2015 soome-ugri kultuuripealinna tiitlit. Ta pakkus välja korraldada suure avapeole lisaks väike eesti äärealade ja sugulasrahvaste muusikat tutvustav kontsert. Kloostri Aidas koos setodega astusid üles seto meestelaulu ansambli Seto Miihi Summ Meremäe vallast, Värska kandi kanged naised Verska Naase, mordva laulutraditsiooni moodsa maailmamuusikaga ristav rühmitus OYME Moskvast, ning vepsakeelse ansambli Noid Karjalast. Avapeole kohaselt voolas seal ojadena kohalik õlu, seto naised olid valmistanud sõira ja muid suurepäraseid suupisteid. 

Mulle meeldiks väga kui soome-ugri programm oleks ka järgmisel aastal meie kavas. Tänavusele programmile andis see muusikaliselt-kultuuriliselt väga põneva lisavärvi juurde. Artistid oli ka kõik ääretult põnevad. Kindlasti oleme huvitatud jätkama.

kirjutas Helen Sildna pärast esimest FUN-õhtut

Järgnevatel aastatel pole nii vägevat avapidu olnud. Hoolimata sellest, et kontserdid on olnud avakontserdiga samaaegselt, on ka publikut alati jagunud. Nende seas ka kontserdiprodutsente ja festivalikorraldajaid, kelle jaoks pole kahtlustki olnud, millisele kontserdile tulla. Lisaks oleme saanud kiidusõnu sisuka kontserdikava ja suurepäraste esinejate eest. Omanäoliste artistide leidmine on just see, mille pärast nemad festivalile reisivad. 

Partneriteks on olnud 2016 Maailmamustrid, 2017 Seto Folk2018 tegi festival FU-le ettepaneku ise lava korraldada, mis ka täielikult end õigustas. Saime festivalipääsu taotlenud artistide hulgast teha oma valiku, keda oma kontserdile kutsuda. Seda oli päris raske teha, sest eesti ja soome etnomuusikute seas oli põnevaid soovijaid palju.

Festivalikontserdi korraldamist ja ansamblite sõitu on toetanud HTM hõimurahvaste programm. Et sõit ei oleks vaid ühe kontserdi pärast, oleme püüdnud leida ansamblitele esinemisi ka mujal Eestis. 

Loodame, et ka Silent Woo Goore ikka tegutseb ja et ükskord jõuavad ka nemad festivalile.

30.03. Hopneri maja saalis

Põhja- ja Baltimaade suurim uue muusika ja linnakultuuri festivali avaõhtul 30. märtsil tutvustab Fenno-Ugria koos Seto folgiga soome-ugri rahvaste muusikat. Eestis tudeerivad folkloristid-pärimuslaulikud toovad kuulajateni sugulasrahvaste iidse laulu õrnuse ja väe. Eesti pillimängijate improvisatsioonid loovad silla mineviku ja tänapäeva vahel ning tekitavad koos traditsioonilise lauluga lummavaid kõlamaastikke. Setode ning mordvalaste hoogsad ja värsked seaded vanadest tantsulugudest panevad kõigil jala tatsuma ja hinge helisema. 

18.00 – uksed
19.00 – seto Kiiora (EE)
19.50 – udmurdi lauljatar Maria Korepanova ja AR-GOD (EE)
20.50 – mari lauljatar Anna Mishina ja Kristi Mühling (EE)
21.40 – mordva etnorokkansambel Mordens (RU)
22.30 – Jaak Johanson (EE)

Meediaülevaade:

Saadeti üks pressiteade ja kaks teavituskirja asutuse listidele. Loodi üritus sotsiaalmeediakeskkonnas Facebook: TMW 2017: Fenno-Ugria & Seto Folk Stage, mida jagati kolm korda. Fenno-Ugria Facebooki lehel tehti kokku seitse TMW-teemalist postitust.

Pressiteade
29.03.2016

Soome-ugri ansamblid festivalil Tallinn Music Week

Juba teist aastat osalevad Põhja- ja Baltimaade suurimal linnakultuuri festivalil TMW ka soome-ugri pärimusmuusikud. Seekordsele festivalile saabub kaks nimekat muusikakollektiivi. Fenno-Ugria ja Maailmamustrid! ühisel kontserdiõhtul 31.03 kell 19.30 Kloostri Aidas (Vene 14) astuvad üles Karjala armastatuim folkmuusikakollektiiv Sattuma ja Mordva Vabariigi esindusansambel Toorama.  Lisaks saab kontserdil kuulda Tuva kõrilaulu ja Valgevene keskaegset muusikat elektroonilises töötluses. Sattuma annab tasuta kontserdi ka TMW Linnalaval Viru keskuses 31.03 kell 16.00.

Sattuma on Eesti publikule andnud mitu meeldejäävat kontserti. Ansambli eripäraks on muusikainstrumendid – mängitakse ligi 20 pillil. Repertuaaris on Karjala, Soome ja Ingerimaa rahvamuusika, aga ka pärimusest inspireeritud autorilooming.

Toorama tutvustab ersade ja mokšade võimsat mitmehäälset laulupärandit. Ansambel kasutab ka unustusse vajunud ja vähe tuntud muusikainstrumente, nagu näiteks rahvuslik viiul garzi ja roopill nudei. Ansambli asutaja on mordva legendaarne rahvamuusikategelane Vladimir Romaškin (1951–2002), praegu on eestvedajaks tema poeg Andrei ja liikmeteks juba noorem põlvkond.

TMW programmis osalemisega soovib MTÜ Fenno-Ugria Asutus HTM hõimurahvaste programmi toel suurendada Venemaa soome-ugri rahvaste muusikakoosluste rahvusvahelist läbilöögivõimet. Eesmärk on võimaldada hõimukaaslastel esitada oma muusikat ja tutvustada soome-ugri kultuuri nii professionaalidele kui ka laiemale publikule ning ühtlasi saada inspiratsiooni teiste koosluste loomingust ja luua uusi kontakte. TMW delegaate ja Fenno-Ugria koostööpartnereid oodatakse enne kontserti kell 18.30 ka väikesele koosviibimisele koos muusikutega. 

Kontserdile pääseb festivalipassiga. Üksikpileteid hinnaga 8 eurot saab osta Piletilevist, kohapeal on pileti hind 10 eurot. 

Tallinn Music Week on Põhja- ja Baltimaade suurim uue muusika ja linnakultuuri festival, mis toimub tänavu kaheksandat korda. 28. märtsist 3. aprillini esineb pealinna klubides ja kontserdisaalides üle 200 eripalgelise artisti üle maailma. Lisaks põhiprogrammile toimuvad TMW raames juba traditsiooniks saanud  tasuta „Linnalava“ kontserdid, muusikateemaline vestlussari „TMW jutud” ning  linna mõnusamaid söögikohti tutvustav restoranifestival „TMW maitsed”. 

Üritust toetab: HTM hõimurahvaste programm.
Koostööpartner: Maailmamustrid! OÜ

PRESSITEADE, 01.03.2015

Festivali Tallinn Music Week üheks avaürituseks oli 26. märtsil soome-ugri õhtu, kus soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa ja MTÜ Fenno-Ugria Asutus esitlesid kahte seto, ühte ersa-mokša ning ühte vepsa ansamblit.

Tallinnas Kloostri Aidas tulid lavale seto leelonaised Verska Naase, seto laulumehed Seto Miihi Summ, Mordvamaa pärimusmuusikat viljelev Oyme ja vepsa ansambel Noid Venemaalt. 

Avaüritusel Kloostri Aidas tähistati seda, et Seto küla Obinitsa on sel aastal soome-ugri kultuuripealinn. Kõigile külalistele pakuti seto ja soome-ugri suupisteid ning joogipoolist.  

Soome-ugri ansamblid esinesid ka tasuta Linnalava programmis TMW pop-uprestoranis ning Viru Keskuse aatriumis. Lisaks andis ansambel Noid reedel festivalivälise kontserdi KuKu klubis.

Petroskoi ansambli Noid repertuaari moodustavad vepsa rahvalaulude töötlused maailmamuusika võtmes või vepsa luuletajate tekstidele kirjutatud autorilaulud. OYME kavas on traditsioonilised etnograafilised palad, mis sisaldavad polüfoonilisi naiste rahvalaule, ersa ning mokša itke ning pillimängu traditsioonilistel instrumentidel.

Verska Naase kooris laulavad noored Värska kandi naised, kes laulavad nii uuemaid kui ka vanemaid seto laule, õpetavad seto tantse ja laulumänge. Meremäe lauluselts Seto Miihi Summ on taaselustamas vahepeal soikunud seto meestelaulu traditsiooni.

Möödunud nädalal seitsmendat korda toimunud Põhja- ja Baltimaade suurimal uue muusika ja linnakultuurifestivalil Tallinn Music Week esines 206 artisti 24 050 muusikasõbrale ja üle 850 festivali delegaadile. Kõikvõimalikke muusikažanreid klassikast tantsumuusikani ja rokist džässini hõlmanud sündmuse kontsertprogramm hõlmas 36 lava üle linna. 

TMW konverentsi delegaatidena võttis sündmusest osa 853 muusikaettevõtjat ja muusikaorganisatsioonide esindajat, neist 544 välisriikidest ning 309 Eestist.

Suurendamaks soome-ugri rahvaste põnevamate muusikakoosluste rahvusvahelist läbilöögivõimet, kutsus MTÜ Fenno-Ugria Asutus sügisel pärimusmuusikaansambleid festivalile kandideerima. Festivali žürii poolt programmi valitud ansamblite Noid ja Oyme osalemist festivalil toetas haridusministeeriumi hõimurahvaste programm. 

TMW 2021 Fenno-Ugria õhtu Erinevate Tubade Klubis

TMW 2019 Fenno-Ugria õhtu Erinevate Tubade Klubis

TMW 2018 Fenno-Ugria ja Hõimupäevade lava F-hoone mustas saalis

TMW 2017 Fenno-Ugria Night & Seto Folk lava Hopneri majas

TMW 2016 Fenno-Ugria & Maailmamustrid lava Kloostri Aidas

TMW 2015 soome-ugri kultuuripealinna laval Kloostri Aidas