Jäta menüü vahele

Näitused

Hõimupäevad 2020

COVID-19 viirusest tekkinud olukord ei luba hetkel täpselt määratleda, millises vormis ja mahus seekordne Hõimupäevade tervikprogramm toimub. Kuna aga 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata. Allpool avaneb näitusteprogramm (täiendamisel!). Sisulise ülevaate saab ka lehekülgedelt Kontserdid, Konverents ja Kirjandus.

Kava on täiendamisel!


Eksponeeritud on Põhja-Udmurdi rahvamustrite ainetel loodud gobeläänid. Folkloorinõukogud korraldatud näitus on avatud oktoobri lõpuni

Eksponeeritakse autori graafilisi töid, mis on kantud paberitele, mis talle kunagi kinkinud tema armastatu, tuntud Eesti dokumentaalfilmi tegija Vaidu Vidil. Folkloorinõukogu korraldatud näitus on avatud oktoobri lõpuni.

Kui Euroopa lääneosas mõistetakse metallehistöö ja ehtekunsti all eelkõige kullassepakunsti, siis Ungari tänapäeva metallikunstnikud on piire laiendanud, kasutades ära eri metallide võimalusi. Kõige paremini peegeldub taoline ainulaadne ja väga ungaripärane lähenemine skulptuurides.

Näitus avab tänapäevase Ungari metallikunsti saladusi pisiplastikast ja ehetest suurevormiliste taiesteni. Esitletavad kunstnikud: Vendel Bicsár, Sándor Oláh, Zoltán Tóth, József Kótai, László Kálmán, Éva Molnár, István Schuszter, Katalin Katona. Esindatud on kolm erinevat kunstnikepõlvkonda.

Näituse autor on Miškino külas (Miškino raj, Baškortostani Vabariik) sündinud noor idamari naine Lyudmila Yamurzina, kes lõpetas Tartu Ülikooli doktorantuuri etnoloogia eriala 2011. aastal. Näituse koostas ta välitöödel (juuli-august 2009) Baškortostani Vabariigi Birski ja Miškino rajoonis elavate idamarilaste juures kogutud materjalidest.

https://kultuur.ee/fotonaitus-idamari-naine-ja-tema-maailm/

Suuremad rändnäitused:

Vaata lähemalt: Rändnäitused


Veebinäitused

  • → Veebinäitus “Kolm keelemeest: Julius Mark, Julius Mägiste ja Paul Ariste”

2020. aastal möödub 130 aastat Tartu Ülikooli esimese uurali keelte professori Julius Margi, 120 aastat Tartu Ülikooli esimese eestlasest läänemeresoome keelte professori Julius Mägiste ning 115 aastat nende mantlipärija, sõjajärgse Tartu Ülikooli soome-ugri keelte professori Paul Ariste sünnist.

Oma mitmekülgse tegevusega on need kolm keelemeest läinud teaduslukku nii Eestis kui kaugemal. Veebinäitus annab ülevaate nende elust ja tööst ning pakub piltide ja mälestuskillukeste abil võimaluse tutvust teha Eesti soome-ugri keeleteaduse ajalooga.

Veebinäitust saab vaadata aadressil: https://kolm-keelemeest.weebly.com/. Näituse koostas Eda-Riin Leego ja kujundas Kadri Kaarlõp.


  •  ERM-i veebituurid näitusel “Uurali kaja”

Eesti Rahva Muuseum on kokku pannud veebituurid, mis tutvustavad meie sugulasrahvaste elu-olu, kombeid ja traditsioone. Videotes kõnelevad ERMi giidid ja muuseumiõpetajad. Esimene video kõneleb soome-ugri keelesugulusest. Kõneleb muuseumiõpetaja ja ka Fenno-Ugria Noorte (MTÜ Hõimulõimed) üks eestvedaja Anti Lillak. Kui video lõpuni vaadata, avanevad videod meie erinevate sugulasrahvaste – maride, ersade, mokšade, saamide, hantide, komide, udmurtide, karjalaste ja vepslaste kohta. Tegemist on väärtusliku videomaterjaliga kõigile õpetajatele, et soome-ugri teemat õpilastele digivahenditega tutvustada. Kõiki videosid saab näha klõpsates lingile.


Tee akkuna avõõ! (Vadja)

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.