Jäta menüü vahele

Ansamblid 2015

Hõimupäevad 2015


Neenetsi laulja Tatjana Lar

Tatjana Lar on Põhjarahvaste Kultuuride Keskuse metodist, neenetsi folkloori asjatundja ja laulja. Juba 1970ndatel alustatud esinemiste geograafiline mõõde on hämmastav, ulatudes Põhja-Venemaa kaluriküladest New Yorgi ja Tuneesiani välja. Tallinnas saime Tatjana Lari võimsat ja lummavat häält kuulata 2004. aasta soome-ugri rahvaste maailmakongressi kultuuriprogrammis.

Ersa meestelauluansambel Morama Mordvast

Morama on ersa ja mokša mitmehäälseid pärimuslaule esitav võimas meestekoor. Kollektiiv tegutseb Mordva Vabariigi pealinna Saranski kultuuripalees ja osa selle liikmetest on kunagi laulnud legendaarse ansambli Toorama ridades. Nad kõik on ersa patrioodid ja pärimuskultuuri kandjad. Nende repertuaaris on ersa, mokša ja karatai rahva traditsioonilised laulud ja laulumängud. Morama osaleb sageli rahvusvahelistel festivalidel ja alles sel suvel esineti menukalt Seto folgil Värskas.

Maride folklooriansambel Kna Vel

Kna Vel esitab mari rahvapillide tümõri ja šuvõri saatel mari rahvalaule ja tantse. Nad tulevad Tatarstanist Kukmori rajoonist ja on koos tegutsenud juba veerandsada aastat. Ansambel koondab sealse piirkonna mari külade tantsu- ja laululembelisi inimesi, kes kord nädalas kogunevad muusikat tegema ning seltsielu nautima. Kuigi mitmed nooremad Kna Veli tantsijad õpivad või töötavad linnades, aitab tantsimine hoida sidet külaga ja ühes sellega ka mari kultuuri elujõulisena. Kna Veli esituses põimuvad ehedus ja lavalisus, mari muusikale on iseloomulik ka rütmikas trummimäng. Nad on tuntust pälvinud nii kodu- kui välismaal ja Eestiski varasemalt sooja vastuvõtu osaliseks saanud.

Udmurdi kollektiiv Ošmeso Šajer

Udmurdi duos Ošmeso Šajer (Allikate maa) mängivad kaks rahvapillide kateedri õppejõudu – Lija Korneva ja Jelena Vald Vavoži rajoonist Udmurdimaalt. Tegevust alustati 2010. aastal, jätkates Sergei Kungurovi 1990ndatel aastatel alustatud udmurdi rahvapilli kreži traditsioonide elustamist ja populariseerimist. Nende repertuaarist leiab udmurdi ja soome-ugri rahvaviise, udmurdi heliloojate teoseid jm.

Komi ansambel Ezös Voit

Ezös Voit (Hõbedane tilk) moodustasid 2007. aastal Komi Riikliku Kultuurikolledži tudengid. Ansambli tegevus on siiani tihedalt seotud kultuurikolledžiga ja praegune koosseis koosnebki neljanda kursuse õppuritest. Nad esitavad erinevaid Komi regioonide laule, mänge ja kombeid, mis on ette valmistatud koostöös kolledži õppejõududega.

Soome Duo Kajo

  • Ruut Hokkanen – laul, viiul
  • Risto Luukkonen – kitarr, mandoliin, laul

Hõimupäevade korraldajad on teinud aastaid koostööd Joensuu konservatooriumi rahvamuusikaosakonnaga. Sealsete tudengite omaloomingulised tõlgendused soome rahvamuusikast on võitnud kuulajate südame tänu hea traditsioonitunnetusele ja värskele helikeelele. Seekord tuleb hõimupäevadele kahest muusikust koosnev kollektiiv Duo Kajo, kes annab arhiividest leitud meloodiatele mandoliini, kitarri, viiuli ja inimhääle toel uusi mõõtmeid. Noorte heliloomingus võrdselt olulised soome arhailine mütoloogia ja kahe muusiku hetketunnetus.

Udmurdimaa pärimusmuusika viljeleja Maria Korepanova

Maria Korepanova on Udmurdimaalt pärit EMTA pärimusmuusikadoktorant. Tema esimene doktorikontsert “Mälu” on voolav laulev-piltlik kontsertetendus udmurdi ja bessermanni vanemast laulupärandist, mis kantakse ette koos EMTA pärimusmuusikatudengite ja Eesti udmurdi kogukonna esindajatega. Kes teab, ehk viibivad kohal ka udmurdi suurte laulikute vaimud.

Maria on ise tutvustanud oma etendust nii: „Ei katke aegade ühendus, ei kuiva traditsioonide eluandev allikas. Võtame kaasa oma elukogemused, paneme seljakotti kerge olemise ja läheme jalutama mälu avarustesse… Selleks, et teekonna lõpus aru saada: meie elu on pidu, meie loovus ja teadmised.“

András Berecz ja Éva Mészáros Ungarist

András Berecz on Ungari kõige tuntum ja armastatum jutuvestja. Oma lood ja laulud on András saanud kaasa kodust või kogunud paljude aastate jooksul ungari küladest Transilvaanias, Moldvas, Ülem-Ungaris ja mujal. Ta on juba 30 aastat erinevates paikades ja eri puhkudel lugusid rääkinud ning laulnud, käinud folkloori kogumas, andnud välja raamatuid ja helikandjaid, mänginud ungari tuntud rahvamuusikaansamblites Ökrös ja Egyszólam. Sellest, et András on oma ala meister, annavad tunnistust mitmed Ungari riiklikud autasud. András ise ütleb enda kohta: „Mu elukutseks on laulmine ja jutuvestmine“. András Berecz on Eestis Muinasjutukooli külalisena varemgi pidanud ettekandeid seminaridel ja konverentsidel ning osalenud erinevatel jutuvestmisõhtutel Tartus, Viljandis ja Tallinnas.

Erzsébet Mészáros õpib Budapesti Ferenc Liszti nimelise muusikaakadeemia rahvamuusika õppetoolis viiuliõpetajaks. Praegu on tal käsil viimane semester ja selle kõrval töötab ta ühes Székesfehérvári muusikakoolis õpetajana. Peale õpingute ja õpetajatöö musitseerib ta erinevatel rahvamuusikaüritustel koos oma kahe venna ja ühtlasi kaasmuusikuga.

Ungari folkmuusika lipulaev Bea Palya ja Balázs Szokolay Dongó Duo

Bea Palya ja Balázs Szokolay Dongó Duo liikumapanevaks jõuks on Ungari rahvamuusika, mis on toonud neile kuulsust üle maailma. Nende tekstid pärinevad nii rahvapärandist kui ka Bea sulest, kõneledes nii mägedest, õhu virvendusest kui elust-olust. Nende esituslaad on alati ainukordne, täis ootamatuid rütmikombinatsioone ja improvisatsiooni. Maagilise jõu ja sõnulseletamatu auraga Bea on Ungari tuntuim lauljanna, keda on pärjatud paljude autasude ja auhindadega. Balázs on aga tõeline talent, kes võib musitseerida erinevatel puhkpillidel, olgu need siis metallist, puidust või isegi plastikust. Tema instrumentideks on viled, torupill, saksofon, moldaavia päritolu kaval jpm.