Kuidas tähistavad jõule soome-ugri rahvad
Kuivõrd Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja kannab 2021. aastal meie hõimurahvaste maailmas prestiižset soome-ugri kultuuripealinna tiitlit, tutvustab Anti Lillak ajalehes ...23.12.20Avalda arvamust: kuidas kirjutada ersa, komi, mari, mokša ja udmurdi nimesid eesti tekstis?
Emakeele Seltsi keeletoimkond ootab ettepanekuid teemal “Ersa, komi, mari, mokša ja udmurdi nimede kirjutamine eesti tekstis”. Vastavalt oma kevadisel ...15.12.20In memoriam Aleksander Luzgin
Koroonaviirus kogub Vene Föderatsioonis jätkuvalt hoogu, haigestunuid on iga päevaga aina rohkem ja nende seas ka mitmed soome-ugri rahvaste rahvusliku eliidi esindajaid. ...29.11.20Hõimukuu saigi läbi, elagu Hõimukuu!
Oktoober on Eestis traditsiooniliselt soome-ugri rahvastele pühendatud hõimukuu ja kuu kolmandal laupäeval lehvivad hõimupäeva puhul riigilipud. Ning hõimurahvastel ...30.10.20VAATA: Toorama tähistab oma 30. tegevusaastat veebikontserdiga
23. oktoobril k.a. tähistab üks Vene Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste legendaarsemaid folklooriansambleid – ersade Toorama – oma 30. aastapäeva. Meeste ...23.10.20
MOKŠAD
Nimetus
Mokšade enesenimetust mokša on seostatud nende ala läbistava jõe venekeelse nimega, ent mokšad ise kutsuvad seda Oka lisajõge lihtsalt Jov ’jõgi’.
Asualad
Elavad Mordva vabariigis ja Penza oblastis. Mokšasid on umbes 200 tuhat. Ersadega võrreldes on mokšad tõmmumad ning nende keeles on enam iraani ja türgi rohtlarahvaste laene.
Keel
Räägivad mokša keelt, mis kuulub soome-ugri keelte volga rühma. Lähimaks elavaks sugulaskeeleks peetakse mari keelt. Samasse rühma kuulunud merja ja muroma keel kadusid juba varasel keskajal. Erinevused ersa ja mokša keele vahel on väidetavalt umbes sama suured kui põhja- ja lõunaeesti murrete vahel enne ühtse kirjekeele tekkimist.
Ametliku standardiseeritud kirjakeeleni jõuti mokša keele puhul 1933. aastal ja see põhineb kirillitsal.
Usk
Mokšad on peamiselt õigeusklikud.
Toidukultuur
Iga rahva toidukultuuris kajastuvad selle maa rahvakombed, käitumisviis ja muu eluolu. Mokšade arusaama ja tunnetust toidukultuurist väljendab kõnekaimalt mõttetera: Erjafs da jarhcambjals rjacok jakaht – “Elu ja toit käivad kõrvuti”.
Retsepte mokša köögist leiab siit:
- Soome-ugri kokaraamat
- Mordva toit
- Mokšadel käivad elu ja toit kõrvuti (Postimees, september 2018)
Fenno-Ugria Noored | Sisukaart | Kontakt