Maailmakongress algab Tartus 16. juunil 2021

Fenno-Ugria Asutus annab teada, et seoses üleilmse Covid-19 puhanguga edasi lükatud VIII soome-ugri maailmakongressi uus toimumisaeg on selgunud. Vastavalt Soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee otsusele korraldatakse maailmakongress aasta pärast ehk 16.-18. juunil 2021.

Algselt sel suvel Tartusse kavandatud maailmakongressi toimumiskoht – Eesti Rahva Muuseum – jääb samaks. Ka kehtib eelnevat väljakuulutatud peateema “Kultuurimaastikud – meel ja keel”.

Maailmakongressi projektijuhi Helle Helena Puusepa sõnul jätkab toimkond ettevalmistustöid. “Muuhulgas jätkame ka juba veebruaris alanud vaatlejate ja ajakirjanike registreerimist. Kõik senised registreerumised kehtivad edasi. Kehtima jäävad ka laekunud osalustasud,” täpsustas Puusepp.

Seoses VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi edasilükkamisega on suurima muutuse läbi teinud kongressi üldine visuaal, mille keskmesse valis kunstnik Peeter Laurits üraski jäljemustri ja Valge mere äärselt kaljuseinalt leitud petroglüüfid.

“Minu jaoks on need loodusliku kirjaviisi metafoor. Usun, et need detailid räägivad meile kõigile ühtmoodi tuttavat lugu, mida seob ka verevpunane värv,” selgitas ta.

VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile on oodata 23 hõimurahva esindajad. Ühtekokku osaleb kongressil pea pooltuhat inimest, nende hulgas kuni 215 delegaati, vaatlejad, külalised ja ajakirjanikud. Maailmakongressi avamisele on kutsutud ka Soome, Ungari, Venemaa ja Eesti president.


Meediale

Maailmakongressi logo (.pdf ja .png) ja illustreerivat fotomaterjali leiab pildipangast. Sotsiaalmeediast (Flickr.com, Facebook, Instagram) leiab kongressi infot teemaviidetega #tartu2021fu ja @tartu2021fu.

 • Maailmakongressi projektijuht
  Helle Helena Puusepp
  fu2021@fennougria.ee
 • .
 • Maailmakongressi kommunikatsioonijuht
  Piret Kooli
  press@fennougria.ee

NB! Meediaväljannete esindajad ja vabakutselised ajakirjanikud saavad kongressile akrediteeruda maailmakongressi kodulehe kaudu.Kongressist

Eesti Rahva Muuseumis koguneb ühtekokku eeldatavasti 500 delegaati ja vaatlejat nii soome-ugri aladelt kui ka teistest riikidest. Tartus toimuva kongressi teema on “Kultuurimaastikud – meel ja keel”.

Osalema on oodatud Soome president Sauli Niinistö ja Ungari president János Áder. Hiljutisel töövisiidil Venemaale esitas Eesti president Kersti Kaljulaid kongressikutse ka Venemaa presidendile Vladimir Putinile.

Vaatlejatena võtavad kongressist osa parlamentide delegatsioonid, kultuuri-, haridus- ja välisministeeriumide kõrged ametnikud, aga ka kõik teised soomeugri teemaatikast huvitatud. Registreerumine on alanud ja kestab 1. juunini k.a.

Tartus toimuva kongressi teema on „Kultuurimaastikud – keel ja meel“. Teemarühmades käsitletakse keele säilitamise ja edasiandmise ning kakskeelsuse probleemide kõrval ka kliimamuutuste mõju soome-ugri rahvastele ja kultuuriinnovatsioonide küsimusi. Oluline teemavaldkond on traditsiooniliste ja uute meediakanalite kasutamine ja kaasaegsete keeletehnoloogiate rakendamine soome-ugri rahvaste teabetöös. Kongressi ametliku programmi kõrval on kavas mitmesuguseid kongressi teemadega seotud kõrvalüritusi, kuhu on oodatud kõik huvilised.


Toimumiskoht

Miks toimub seekordne maailmakongress aga just Tartus asuvas Eesti Rahva Muuseumis? Sellele viitas oma kutses juba 2016. aastal Lahtis toimunud kongressil eestlaste esindaja soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitees Tõnu Seilenthal. Ta ütles: „Eesti Rahva Muuseum oma soome-ugri püsiekspositsiooniga on kõige õigem koht soome-ugri rahvaste suursündmuse korraldamiseks, et saada osa meie ühisest ja rikkalikust pärimuse varamust.“Maailmakongresside taust

Soome-ugri rahvaste maailmakongress on esindusfoorum, mis on sõltumatu valitsustest ja poliitilistest parteidest ning toetub oma tegevuses maailma soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonile.

Maailmakongressi eesmärk on arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuure ja keeli, edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd, käsitleda aktuaalseid probleeme, leida neile lahendusi ning teostada kõigi soome-ugri rahvaste enesemääramise õigust kooskõlas rahvusvaheliste normide ja põhimõtetega.

Esimene kongress toimus 1992. aastal Komimaal Sõktõvkaris, seejärel on seda iga nelja aasta järel korraldanud vaheldumisi Ungari, Soome ja Eesti ja Venemaa. Eestis toimus kongress eelmisel korral 2004. aastal Tallinnas. VIII maailmakongressi peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, kes koordineerib eestlaste osavõttu maailmakongressidest ja nende vahepeal tegutseva, maailmakongresse sisuliselt ette valmistava soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee tööst.


Kongressi info:

Seotud lingid:

Print Friendly, PDF & Email