Jäta menüü vahele

Meie põlisrahvastest sõbrad

Külastaja saab selga proovida ka traditsioonilist handi kleiti ning handi telgis istudes osalejate meenutusi lugeda

Näitusel on eksponeeritud Handimaal Metsa Filmikoolis osalenud handi laste tehtud filmid, dokumentaalfotod ja heliinstallatsioonid ning ekspeditsioonil osalenute tähelepanekud (märgid ja lood) handi kultuurist. Külastaja saab selga proovida ka traditsioonilist handi kleiti ning siis rahulikult handi telgis istudes osalejate meenutusi lugeda.

Näituse dokumentaalsele poolele on koostajad lisanud kultuurilise sõpruse teema – olles handi kultuuriga nii ehedalt läbi ühise loomeprotsessi seotud, tekkis filmiõpetajate ja handi laste vahele siiras sõprus.

2018. ja 2019. aasta suvel korraldas Soome-Ugri Filmifond sügaval Siberi põlismetsas handi noortele Metsa Filmikooli. Eesti, ungari ja soome kunstnike ning filmitegijate juhendamisel tegid handi noored omakeelseid filme, mis on suurepärane võimalus kultuurilist omailma teistega jagada. Soome ugri noortele mõeldud filmikool kasvas välja Soome-Ugri Filmifestivalist, mille lükkas koos abilistega 2014. aastal käima Soome-Ugri Filmifondi asutaja, ungari päritolu, aga juba enam kui kümme aastat Eestis elav filmitegija ning soome-ugri aktivist Edina Csüllög. Nimelt selgus, et maailmas ainulaadse festivali korraldamiseks napib filme ning nii tuli alustada tööd noortega, et soome-ugri filmitegijaid tuleks juurde.

“Filmilaagrid toimusid sügaval põlismetsas, endises handi põdrakasvatajate suvelaagris,” meenutab Metsa Filmikooli õppejõud Anti Naulainen. “Laagrisse pääseb jalgsi üle soo või siis paadiga mööda jõge. Kõik eluks vajalik tuleb kohale vedada, sest isegi elektrit annab laagrile diiselgeneraator, mis podiseb vaikselt kõigi tegemiste taustaks. Handi noored olid filmitegemisest väga huvitatud, kui esimesel aastal osales Metsa Filmikoolis 25 noort, siis järgmisel aastal juba 35. Esimesel aastal oli rõhk põhiliselt filmitegemise õppimisel, aga teisel aastal lisandus nõue, et kõik filmid peavad olema handi keeles. Keelega on paraku nii, et kuigi laagrid on mõeldud selleks, et handi noored õpiksid tundma ja väärtustama oma kultuuri ja keelt, siis laagris osalejatest oskab handi keelt umbes viis noort.”

Neil rahvastel puudub omakeelne filmiharidus ja omakeelse filmi traditsioon. MTÜ Finno-Ugric Film Foundation on alates 2015. aastast tegelenud väikeste, põhiliselt Venemaal elavate soome-ugri rahvaste filmikunsti toetamisega. Film kui meedium on suurepärane võimalus tutvustada oma kultuuri teistele rahvastele. Loodame, et see näitus seda ka teeb ning hantide omailm jääb teid ka edaspidi enda ligi kutsuma.

Kuraator: Edina Csüllög 
Filmid: Num Sang Joh noored 
Fotod ja tekstid: Anti Naulainen, Liis Nimik, Outi Rossi, Tõnu Kilusk, Edina Csüllög, Martin Männik, Laura Kõiv 
Tekstiilikunst: Eleriin Seim 
Disain: Evelin Urm 
Helidisain: Vootele Ruusmaa 
Sotsiaalmeedia: Berta Kisand 
PR: Piret Räni, Edina Csüllög 
Toimetaja: Hedda Maurer
Korraldaja: MTÜ FUFF
Toetajad: Eesti-Soome Kultuurifond, Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programm, Eesti Instituut, Ungari Instituut
Ruum: Eelistatult üks suurem tuba piltideks ja tšummiks ja üks väiksem filmide näitamiseks. Näituse panevad korraldajad ise üles või juhendavad.
Korraldaja ja kontakt: sara.kisari@gmail.com