Jäta menüü vahele
pilt on illustratiivne
Visuals by Peeter Laurits

Üldist

VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress Tartus 16.-18. juunil 2021

Seoses üleilmse Covid-19 puhanguga edasi lükatud VIII soome-ugri maailmakongress toimub vastavalt Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee otsusele 16.-18. juunil 2021 Tartus, Eesti Rahva Muuseumis. Kongress korraldatakse hübriidvormis.

Tartus toimuva kongressi teema on „Kultuurimaastikud – keel ja meel“. Teemarühmades käsitletakse keele säilitamise ja edasiandmise ning kakskeelsuse probleemide kõrval ka kliimamuutuste mõju soome-ugri rahvastele ja kultuuriinnovatsioonide küsimusi. Oluline teemavaldkond on traditsiooniliste ja uute meediakanalite kasutamine ja kaasaegsete keeletehnoloogiate rakendamine soome-ugri rahvaste teabetöös. Kongressi ametliku programmi kõrval on kavas mitmesuguseid kongressi teemadega seotud kõrvalüritusi, kuhu on oodatud kõik huvilised.

VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile on oodata 23 hõimurahva esindajaid. Eesti president Kersti Kaljulaid on esitanud kongressikutsed ka Venemaa presidendile Vladimir Putinile, Soome presidendile Sauli Niinistöle ja Ungari presidendile János Áderile.

Visuaal ja logo

Maailmakongressi visuaali keskmesse valis kunstnik Peeter Laurits üraski jäljemustri ja Valge mere äärselt kaljuseinalt leitud petroglüüfid.

“Minu jaoks on need loodusliku kirjaviisi metafoor. Usun, et need detailid räägivad meile kõigile ühtmoodi tuttavat lugu, mida seob ka verevpunane värv,” selgitas Laurits oma pikemas intervjuus.

Taust

Soome-ugri rahvaste maailmakongress on esindusfoorum, mis on sõltumatu valitsustest ja poliitilistest parteidest ning toetub oma tegevuses maailma soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonile.

Esimene kongress toimus 1992. aastal Komimaal Sõktõvkaris, seejärel on seda iga nelja aasta järel korraldanud vaheldumisi Ungari, Soome ja Eesti ja Venemaa. Eestis toimus kongress eelmisel korral 2004. aastal Tallinnas. VIII maailmakongressi peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, kes koordineerib eestlaste osavõttu maailmakongressidest ja nende vahepeal tegutseva, maailmakongresse sisuliselt ette valmistava soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee tööst.

TÄPSEMALT

Maailmakongressi projektijuht
Helle Helena Puusepp
fu2021@fennougria.ee

Teabejuht
Piret Kooli
press@fennougria.ee