Jäta menüü vahele
videokaamera

Telesaated

Saated on jagatud teemade kaupa

Soome-ugri rahvastest ning nende kultuurist ja keelest kõnelevaid saateid, dokumentaalfilme ja muusikalisi ülesvõtteid Eesti Televisiooni (veebi)arhiivist. Materjal on jagatud teemade kaupa ja lingid on reastatud leidmise järjekorras. Loetelud avanevad + märgile klikkides.

  1. osa : Kaasan ja Marimaa – Näitleja Ville Haapasalo reisib Siberisse oma soome juuri otsima ning seikleb kuu aega Volga ääres ja Uurali mägedes soome-ugri hõimudega lähemalt tutvust tehes. 2012. aasta maikuus filmitud sari avab meile hõimlaste elu põneval moel ja seninägemata nurga alt. Ville alustab oma teekonda Volga äärest, kus tutvub Kaasani hobuste, maride loodususundi ja pühade hiitega.
  2. osa: Marimaa – Selles osas vaatleb Ville lähemalt maride keelt ja kultuuri, osaleb ristsetel ja käib esinemas kohalikus raadios.
  3. osa : Marimaa ja Udmurtia – Ville teeb tutvust mari põlluharijatega, võtab ette teekonna pühasse hiide ja kohtub 2012. aastal Eurovisiooni võitnud baabuškatega!
  4. osa : Udmurtia – Ville külastab Udmurtia pealinna Iževskit, kohtub viimaste udmurdi keele oskajatega ja otsustab maalimisega kätt proovida.
  5. osa : Udmurtia ja Mordva – Seekord teeb Ville tutvust udmurtide loodususundiga ning käib ersade külas kohtumas šamaani ja ravitsejaga.
  6. osa : Mordva ja Komi – Ville külastab soome keele tundi rahvuskoolis, kus lastele õpetatakse sõjakunste. Seejärel reisib ta öörongiga Komimaale, kus kuuleb liigutavaid lugusid Afganistani sõjast.
  7. osa : Komimaa I – Suusalegend Raissa Smetanina avaldab Villele saladuse oma minevikust. Valvsate silmapaaride all külastab Ville Uljana kloostrit ning vaimustub jahimajakeses avanevast vaatepildist.
  8. osa : Komimaa II – Ville põnevad seiklused viivad ta seekord kaevandusse ja helikopterilennule üle Uurali mäestiku. Lisaks jõuab ta lutipudelist hirvevasikaid süüa ja külastada Stalini vangilaagrit.
  9. osa : Handi-Mansimaa I – Ville kohtab põhjapõdrakasvatajaid, kelle elu on naftatööstus kibedaks teinud. Rahvusmuuseumis näidatakse Villele haruldast eksponaati.
  10. osa : Handi-Mansimaa II – Ville 30-päevane reis lõpeb laevamatkaga Obi jõel. Veel külastab Ville kalatehast ja käib väikeses külakeses, kuhu pääseb ainult suviti, mööda veeteed.

Kuueosaline saatesari tutvustab Eestis elavaid soome-ugri rahvaid. Mis teid pidi marid, udmurdid, mordvalased ja teised Eestisse jõudsid? Kuidas nad siin elades oma vanu traditsioone hoiavad ja mismoodi kogukond omavahel suhtleb? Saatejuht Ivo Tšetõrkin, produtsent Kristjan Ojang, tootja Okri Productions OÜ.