Jäta menüü vahele

HP 2016 Tartus

Hõimupäevad 2016


Kontserdid

K, 12.10 Hõimuhääled — filmid ja helid! / Genialistide klubis (Magasini 5/Lai 37 taga)

Ansambel Oyme ühendab ersa-mokša traditsioonilise pärimuslaulu kaasaegse elektroonilise helikeelega.

Faarao Pirttikangas on parim näide ristteest, kus kohtuvad soomekeelne kohalikku vaimsust kandev lüürika ja põrandaaluse bluusi ehe energia.

Piletid 5/3 eurot kohapeal. Lastele tasuta.

R, 14.10 kell 19.30 Udmurdi õhtu – Karlova teatris (Tähe 66)

Piletid: 5/3 eurot kohapeal

L, 15.10  kell 18-20 suur pärimusmuusikakontsert – Eesti Rahva Muuseumis (Raadil, Muuseumi tee 2)

Esimest korda tähistame hõimupäeva Tartus päris õigel päeval, oktoobrikuu kolmandal laupäeval ja Eesti Rahva Muuseumi uues hoones. Pärimusmuusikakontserdil astuvad üles oma rahvaste suurepärased tutvustajad: liivi Kāndla, karjala Istoki, mari Murseskem, komi Tomlun, udmurdi Ekton Korka, neenets Ruslan Salinder ja Eestis tegutsevad soome-ugri lauljad ja ansamblid.

Pilet 5/3 eurot kohapeal. Lastele tasuta.

T, 18.10  Muinasjutuõhtu ja soome-ugri muusikaõhtu (disko) / Genialistide klubis

Üritus on tasuta, kõik huvilised on oodatud

Korraldaja: Tartu Nefa Rühm

Konverents, loengud

R, 14.10 kell 14.15 “Handi šamaanide maailmapilt ja ülesanded” – Tartu ülikoolis (Ülikooli 16, ruum 215)

Ungari Etnograafiamuuseumi teaduri Ágnes Kerezsi loeng handi šamaanide maailmapildist ja ülesannetest (vene keeles, ingliskeelsete slaididega)

L, 15.10 kell 10−17 Hõimupäeva konverents „Soome-ugri muuseumid – kuidas edasi?“ Eesti Rahva Muuseumis (Raadil, Muuseumi tee 2)

Arutletakse, kuidas arenevad soome-ugri rahvaste rahvusmuuseumid ja kuidas tutvustada oma kogusid nii, et rahule jääksid nii tavakülastajad kui ka asjatundjad. Lisaks ERMi töötajatele võtavad konverentsist osa etnoloogid Venemaa, Ungari ja Läti muuseumidest.

Kirjandus

N, 27.10 kell 18 Soome-ugri luuleprõmmijad – Tartu Kirjanduse Majas

Soome-ugri luuleprõmmijateks on vähemus- ja murdekeeltes kirjutavad noored luuletajad.

Filmide esilinastused

R, 14.10 kell 18 “Läbi vepslaste maa: 50 aastat hiljem” – ERMis (Raadil, Muuseumi tee 2)

Režissöörid  Indrek Jääts ja Maido Selgmäe
Dokumentaalfilm Venemaal, Leningradi oblastis elavatest vepslastest, nende identiteedist ja keelest. Kas jääda olude kiuste vepslaseks või sulanduda venemaalaste massi? Kas hoida kinni emakeelest või minna täielikult üle vene keelele? Eesti etnoloogid rändavad kunagiste kolleegide jälgedes läbi tühjenenud külade. Argielustseenide ja intervjuude vahendusel avaneb pilt sealsest elust ja valikutest, millega tänase Vepsamaa asukad silmitsi seisavad. Mälestuskillud ja vanad fotod võimaldavad heita nostalgilise pilgu aega, kui neis paigus tuksus veel elu.

E, 31.10 kell 19 “Armastuse maa” – Elektriteatris  (Lai 37)

Režissöör: Liivo Niglas
„Armastuse maa“ on dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.