Jäta menüü vahele
kaks puuvõra kivisel rannal
kaks puuvõra kivisel rannal

Looduslikud pühapaigad

Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad

Fotonäitus koosneb soomlaste, saamide, vepslaste, karjalaste, isurite, liivlaste,komide, udmurtide, maride, ersade, merjalaste, hantide, metsaneenetsite, setode ja eestlaste pühapaikade ülesvõtetest, mis on valitud Maavalla hiite kuvavõistlusele 2014. aastal saadetud tööde hulgast.

Vepsa ristikivi. Foto: Vjatšeslav Mizin

Vepsa ristikivi

Üks eksponeeritud töödest on Vepsa ristikivi, mill autor on Vjatšeslav Mizin.

Eestlased ja meie lähemad ning kaugemad hõimlased näevad looduses liitlast. Pühapaikades oleme loodust kaitsnud mäletamata aegadest peale. Pühad paigad omakorda on aidanud edasi kesta meie keelel, kultuuril ja inimestel. Uurali rahvaste loodusmaastikud ulatuvad Saamimaa tundratest Ungari pustadeni ning Siberi põlistaigast Läänemere noorte laidudeni.

Samavõrra mitmekesine on meie pühapaikade asukoht ja vorm. Pühad ja puutumatud järved, jõed, lätted, mäed, puud, koopad ja kivid on omased meile kõigile. Sarnased on ka siin järgitavad tavad, kombetalitused ja kohati isegi palved ja loitsud. Uurali rahvad on hõimlased keele poolest, kuid samavõrra ühendavad meid loodususund ja pühapaigad.

  • Koostajad: Näituse on kokku pannud Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskus ning Hiite Maja SA, pilte tutvustavad tekstid koostas Ahto Kaasik.
  • Väljaandja: MTÜ Fenno-Ugria Asutus
  • Maht: Kokku on näitusel 15 riputusaasadega A2 mõõdus fotot kapaplaadile trükitult.
  • Kontakt ja näituse tellimine: info(a)fennougria.ee