Jäta menüü vahele
16.03.2018

ERMi uus rändnäitus „Ajanihe“ tutvustab udmurdi noorte palvusi

Maailmafilmi festivali ajal esitleb Eesti Rahva Muuseumi rändnäitust „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“, mis tutvustab udmurdi noorte palvusi. Näitus avatakse esmaspäeval, 19. märtsil kell 14 Eesti Rahva Muuseumi sillal (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs) ja jääb avatuks kuni 25. märtsini.

Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. Seal ei katkenud see traditsioon isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. See on kombestiku visuaalne jäädvustus, kus on kasutatud ajale omast salvestustehnikat: filmikaamerat aastal 1993 ning digikaamerat aastal 2017. Märkimisväärne on veel seegi, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – nimelt osalesid 2017. aasta palvustel ka 1993. aasta palvetajate lapsed.

Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi (Iževsk, Venemaa) koostöös. Projekti toetas Eesti vabariigi haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programm.

Näituse kuraatorid on Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze ning kujunduse on teinud Jane Liiv.

www.erm.ee
www.worldfilm.ee