Jäta menüü vahele
tunnuspilt
Hõimupäevad 2019 plakat

Teater 2019

Hõimupäevad 2019 kava põliskeelte aastal

Jumalad on maal!!!

Jaan Toominga lavastus vepsa eepose "Virantanaz" ainetel. 
Mängivad Anne Türnpu, Kaido Kivi, Rein Annuk ja Anne-Mai Tevahi.
Toomteater

Läänemeresoome rahvastest on vepslased kõige idapoolsemad. Üsna arhailisena säilinud vepsa rahvakultuur räägib palju ka meie endi minevikust metsausku rahvana, kelle maailm pole koosnenud üksnes inimestest ja asjadest, vaid olnud asustatud palju mitmekesisemalt – loodushingede, paigavaimude ja kõike seda kandva pärimusega.

Tallinna etendusele järgneb kohtumine eepose autori, vepsa keeleteadlase, luuletaja ja tõlkija Nina Zaitsevaga. Nina Zaitseval on suuri teeneid vepsa keele uurimisel ning vepsa kirjakeele taasloomisel ja propageerimisel. 2012. aastal ilmavalgust näinud folklooripõhist autorieepost „Virantanaz“ võib võtta üleskutsena vepsa keele ja kultuuri säilitamiseks ja edasiviimiseks ajal, kui väikerahvad on üksteise järel kadumas üleilmastumise neelu.

Tartu etenduse järel saab ERMis vaadata eepose eesti keelde tõlkija Madis Arukase ja Taisto Raudalaineni dokumentaalfilmi “Elavalt maetud” (ETV 2006), mille kaadreid on kasutatud ka lavastuses.

Jaan Tooming on Eesti teatrilavastaja ja näitleja, kes on läinud teatrilukku 1970ndatel aastatel uuenduslike lavastustega teatris “Vanemuine” (“Kauka jumal”, “Põrgupõhja uus Vanapagan” ja “Polonees 1945” jpt). Koos Anne Türnpuga on ta loonud Kalevala-teemalisi lavastusi (“Lemminkäinen”, “Väinämöise lugu), aga ka “Macbethi” teatris No99 (2008).