Hõimupäevadel etendub Jaan Toominga lavastus “Jumalad on maal”

Kolmapäeval, 16. oktoobri õhtul kell 19 etendub Tallinnas, Sakala 3 teatrimajas hõimupäevade raames Jaan Toominga vepsa eepose aineline lavastus “Jumalad on maal!!!” Teatrietendusele järgneb kohtumine eepose autori Nina Zaitsevaga.

Tartu etendus toimub hõimupäeval, 19. oktoobril kell 12 ERMi teatrisaalis ning etenduse järel saab ERMis vaadata eepose eesti keelde tõlkija Madis Arukase ja Taisto Raudalaineni dokumentaalfilmi “Elavalt maetud” (ETV 2006), mille kaadreid on kasutatud ka lavastuses. 

Läänemeresoome rahvastest on vepslased kõige idapoolsemad. Üsna arhailisena säilinud vepsa rahvakultuur räägib palju ka meie endi minevikust metsausku rahvana, kelle maailm pole koosnenud üksnes inimestest ja asjadest, vaid olnud asustatud palju mitmekesisemalt – loodushingede, paigavaimude ja kõike seda kandva pärimusega. Mängivad Anne Türnpu, Kaido Kivi, Rein Annuk ja Anne-Mai Tevahi.

Tallinna etendusele järgneb kohtumine eepose autori, vepsa keeleteadlase, luuletaja ja tõlkija Nina Zaitsevaga. Nina Zaitseval on suuri teeneid vepsa keele uurimisel ning vepsa kirjakeele taasloomisel ja propageerimisel. 2012. aastal ilmavalgust näinud folklooripõhist autorieepost „Virantanaz“ võib võtta üleskutsena vepsa keele ja kultuuri säilitamiseks ja edasiviimiseks ajal, kui väikerahvad on üksteise järel kadumas üleilmastumise neelu.

Jaan Tooming on Eesti teatrilavastaja ja näitleja, kes on läinud teatrilukku 1970ndatel aastatel uuenduslike lavastustega teatris “Vanemuine” (“Kauka jumal”, “Põrgupõhja uus Vanapagan” ja “Polonees 1945” jpt). Koos Anne Türnpuga on ta loonud Kalevala-teemalisi lavastusi (“Lemminkäinen”, “Väinämöise lugu), aga ka “Macbethi” teatris No99 (2008).

Koguja-lavastaja – Jaan Tooming

Mängivad – Anne Türnpu, Kaido Kivi, Rein Annuk, Anne-Mai Tevahi

Video graafiline disain – Lauri Rahusoo

Video esitlus – Katrin Kivi

Lavastus on sündinud Toomteatri ja ERMi koostöös.

Esietendus 25. augustil 2019 ERMi teatrisaalis (B-sissepääs)

 

K 16.10 kell 19 Tallinnas, Sakala 3 (endised teater NO99 ruumid)

Piletid on müügil Piletilevis ja Piletimaailmas.

 

L 19.10 kell 12 Tartus, ERMi teatrisaalis

Piletid on müügil Piletimaailmas.

Pärast Tallinna etendust algab Sakala 3 fuajees kell 20:30 hõimupäevade tantsuklubi koos ungari kollektiiviga Magos, kes mängib inimestele traditsioonilisi tantse. Ansambliga koos astub üles ka ungari andekas noor lauljanna Bori Fekete. Tantsuklubi kohta saab lähemalt lugeda siin.

Mõlemad sündmused toimuvad 2019. aasta hõimupäevade raames, mis on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale!

Jälgige sündmuse teavet sotsiaalmeedias siin.

Täpsema hõimupäevade programmiga saab tutvuda siin.

Programmi maakondade ja päevade kaupa leiab siit.

Kuulake Klassikaraadio DELTA saadelõiku etendusest (kõneleb Anne Türnpu) siin.

 

Print Friendly, PDF & Email