Jäta menüü vahele
15.10.2019

Hõimupäevadel etendub vepsa eepose aineline lavastus “Jumalad on maal”

Hõimupäevade raames jõuab Tartus ja Tallinnas lavale vepsa eepose aineline lavastus “Jumalad on maal!!!”, mille lavastas Jaan Tooming. Teatriõhtule järgneb kohtumine eepose autori Nina Zaitsevaga.

Tartus hõimupäeval toimuval etendusele ERMi teatrisaalis järgneb ka ühine filmivaatamine: publik saab publik näha eepose tõlkija Madis Arukase ja Taisto Raudalaineni dokumentaalfilmi “Elavalt maetud” (ETV 2006), mille kaadreid on kasutatud ka lavastuses. 

Läänemeresoome rahvastest on vepslased kõige idapoolsemad. Üsna arhailisena säilinud vepsa rahvakultuur räägib palju ka meie endi minevikust metsausku rahvana, kelle maailm pole koosnenud üksnes inimestest ja asjadest, vaid olnud asustatud palju mitmekesisemalt – loodushingede, paigavaimude ja kõike seda kandva pärimusega.

Vepsa keeleteadlasel, luuletajal ja tõlkijal Nina Zaitseval on suuri teeneid vepsa keele uurimisel ning vepsa kirjakeele taasloomisel ja propageerimisel. 2012. aastal ilmavalgust näinud folklooripõhist autorieepost „Virantanaz“ võib võtta üleskutsena vepsa keele ja kultuuri säilitamiseks ja edasiviimiseks ajal, kui väikerahvad on üksteise järel kadumas üleilmastumise neelu.

Jaan Tooming on Eesti teatrilavastaja ja näitleja, kes on läinud teatrilukku 1970ndatel aastatel uuenduslike lavastustega teatris “Vanemuine” (“Kauka jumal”, “Põrgupõhja uus Vanapagan” ja “Polonees 1945” jpt). Koos Anne Türnpuga on ta loonud Kalevala-teemalisi lavastusi (“Lemminkäinen”, “Väinämöise lugu), aga ka “Macbethi” teatris No99 (2008).

  • Koguja-lavastaja: Jaan Tooming
  • Mängivad: Anne Türnpu, Kaido Kivi, Rein Annuk, Anne-Mai Tevahi
  • Video graafiline disain: Lauri Rahusoo
  • Video esitlus: Katrin Kivi

Lavastus on sündinud Toomteatri ja ERMi koostöös.

Esietendus 25. augustil 2019 ERMi teatrisaalis