Kuidas tähistati hõimupäevi Venemaal?

Hõimupäeva tähistamine Marimaal. Foto allikas: https://gg12.ru/

Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes tegi kokkuvõtte sellest, kuidas tähistati hõimupäevi Venemaal. “Neid ei tähistatud nii suurejooneliselt kui Eestis, aga tähistati siiski,” sõnas Prozes. “Hea meel on tõdeda, et hõimupäevade korraldamise juures on rõhutatud selle traditsiooni vanust ja eestlaste panust vahepeal katkenud traditsiooni taastamises.”

 

Komimaal

Hõimupäevadele pühendati regioonidevaheline projekt „Emakeel – rahva uhkus“, millest võtsid osa Komi, Karjala, Permi krai, Baškortostani ja Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna esindajad.  Projekti raames vaadati lühifilme, mis olid välja valitud soome-ugri visuaalkunstide festivalil „Ristmik“. Lisaks toimus Sorokini nimelises Sõktõvkari ülikoolis interaktiivne viktoriin „Minu finnougoria“. Komi rahvusraamatukogus viidi õpilaste seas läbi udmurdi, permikomi, ungari ja soome keele kiirtunnid. Lugejatele oli korraldatud videosild Soome kirjaniku Salla Simukkaga ja Sõktõvkari teatrisuudio noored näitlejad lugesid ette katkendeid tema kriminaaltriloogiast „Valge kui lumi“.

Marimaal

Mari El Vabariigi kultuuriministeeriumi teates öeldakse, et hõimupäevi tähistatakse Marimaal igal aastal oktoobri kolmandal nädalal. Haridus- ja kultuuriasutustes toimuvad temaatilised üritused, korraldatakse näitusi, kontserte, töötube. Üheks tähtsaimaks ürituseks kujunes seekord vabariigi delegatsiooni lähetamine Komi Vabariiki, kus toimusid mari kultuuripäevad. Delegatsiooni koosseisu kuulus nii riigiametnikke kui ka kultuuritegelasi. Lisaks avati Mari Rahvusraamatukogus raamatunäitused „Me oleme hõimurahvad“  ja „ Sõprade maad“, mis tutvustavad Soome ja Ungari riike. Rahvusmuuseumis avati näitus „Soome-ugri maailm: Skandinaaviast Uuraliteni“. Mari vabariiklikus kultuurikolledžis toimus soome-ugri rahvaste mängude tutvustamine. Kujutava kunsti muuseumis toimus mari, mordva ja udmurdi muinasjuttude ainetel loodud multifilmide „Volga jõe kangelased“ esitlus ja arutelu, samuti soome-ugri rahvariietes nukkude valmistamise töötuba.

 

 

Udmurdimaal

Iževskis, rahvaste sõpruse majas viidi läbi soome-ugri rahvaid tutvustav mäng-viktoriin „Šudkom-TodMa!“ Majja kogunes 12 võistkonda, kelle teadmised pandi proovile soome-ugri rahvaste tundmises. Lisaks küsimustele, pidid võistkonnad ära tundma ka soome-ugri rahvaste rahvamuusikat. Eelmisel aastal võitis viktoriini  Udmurdimaa maride noorteliidu võistkond Üžara (Koit).

Foto allikas: http://nvinder.ru/

Neenetsimaal

Neenetsi autonoomse ringkonna pealinnas Narjan-Maris korraldati soome-ugri rahvaste festival „Lootus“ , mis võrreldes viimaste aastatega kujunes kõige mastaapsemaks. Viieks päevaks saabusid kohale külalised kümnest Venemaa regioonist ja Eestist. Toimusid kontserdid, loomingulised kohtumised, õpitoad, mida viisid läbi külalised Eestist, Karjalast, Komist, Marimaalt, Murmanski ja Leningradi oblastitest. Festivalist osavõtjaid tervitas ringkonna kuberneri nimel asekuberner Natalia Sidorova.  Festivali üheks keskseks sündmuseks kujunes aga kohalike omavalitsuste pidu „Polaarjoonetagune soome-ugri maailm“, mis toimus Krasnoje külas.

 

Jaak Prozes

 

 

Lugemist ja linke:

В Марий Эл проходят Дни родственных финно-угорских народов – Hõimupäevad Marimaal

Родо-тукым улына (Ко дню родственных финно-угорских народов) – Hõimupäevad Marimaal 2

В Таллинне прошла конференция Дней родственных народов – Hõimupäevade konverentsist

В Рийгикогу открывается выставка, приуроченная к Дням родственных народов 

Финно-угорские дни посвящены коренным языкам

Mордовское многоголосье звучит в Эстонии 

В Эстонии отмечают День родственных народов 

В Эстонии открыли Дни родственных народов 2  Marimaa ametlik portaal

Мордовское многоголосье звучит в Эстонии Mordva kanal kajastab Merema osalemist Eesti hõimupäevadel

В Ижевске вновь пройдёт финно-угорский интеллектуальный турнир Hõimupäev Udmurdimaal

Аргиш дружбы и вдохновения Hõimupäev Jamali-Neenetsi AO-s, osales ka asekuberner.

В НАО завершился традиционный фестиваль «Аргиш Надежды» Hõimupäev Neenetsi AO-s.

В День родственных финно-угорских народов в Сыктывкаре покажут кино и устроят викторину – Hõimupäevad Komimaal

В Дни родственных народов вновь пройдёт проект “Гордость народа – родной язык”  – Hõimupäev Komimaal 2

День языков и культур – hõimupäev Komimaal

В Финно-угорском центре России ребята познакомились с мифологией бересты – hõimupäevad Komimaal

В Омске устроят фестиваль финно-угорской культуры  – Omski soome-ugri keskus korraldas oktoobris soome-ugri festivali

Print Friendly, PDF & Email