Ava link: Kalevala päeva tähistatakse seekord virtuaalselt!
28. veebruaril tähistatakse Kalevala päeva. Aastatega on kujunenud traditsiooniks tähistada Kalevala päeva nii Soomes kui ka Karjalas ning päeva tähistamine ei ole seotud ...26.02.21Muusikutele pühendatud Hõimukalender 2021 on ilmunud
Aasta lõpule kohaselt ilmus äsja Fenno-Ugria Asutuse hõimukalender 2021, mis seekord on pühendatud soome-ugri rahvaste noortele muusikutele. Nii kohtub meie kalendris ...08.12.20David Emmanuel Daniel Europaeus 200 ehk kellest jutt?
Kas teie olete kuulnud mehest, kelle nimi oli David Emmanuel Daniel Europaeus? Kuna 1. detsembril möödub tema sünnist 200 aastat, siis on paslik mehe tegevusele ja ...01.12.20Ülevaade: nii tähistati hõimupäevi Soomes, Ungaris ja Vene Föderatsioonis
Kui Eestis oktoobrikuus toimunud Hõimupäevad jõudsid veebi vahendusel tuhandete huvilisteni üle ilma, siis näiteks Ungaris korraldati sündmusi vaid kitsas ringis, Soomes ...10.11.20Hõimukuu saigi läbi, elagu Hõimukuu!
Oktoober on Eestis traditsiooniliselt soome-ugri rahvastele pühendatud hõimukuu ja kuu kolmandal laupäeval lehvivad hõimupäeva puhul riigilipud. Ning hõimurahvastel ...30.10.20
Soomlased
Asualad
Soomlased elavad põliselt Soomes, Rootsis, Norras ja Ingerimaal (Venemaal Leningradi oblastis).
Arvukus
Soomlased on rahvaarvult teine soome-ugri rahvas ungarlaste järel. Soomlasi oli 2017. aasta andmetel maailmas 5 516 224.
Keel
Soome keel kuulub uurali keelte läänemeresoome rühma, keel jaguneb mitmeks murdeks nagu savo, häme, turu jpt. Rootsis on omaette keelena tunnustatud Tornio jõe orus kõneldav murre (meänkieli), Norras on omaette vähemusrahvusena tunnustatud kveenid Põhja-Jäämere ääres, keda siiani on teadlaste poolt soomlasteks peetud. Kuni 1960. aastateni kõnelesid Norra ja Soome keskosas elavad metsasoomlased emakeelena soome keelt. Soome keelele kõige lähedasem keel on viena- ehk päriskarjala keel, aunusekarjala ja isuri (kuigi viimast on peetud soome keele murdeks) on kaugemad.
Kultuur
16. sajandil pandi alus soomekeelsele haridusele (esimene soomekeelne raamat oli aabits Abckiria, 1543), varem kasutati hariduskeelena valdavalt rootsi keelt. Alles 1863. aastal sai soome keel võrdselt rootsi keelega ametlikuks keeleks Soomes.
Soome hõimuliikumine
Soomlased on idapoolsete soome-ugri rahvastega suhelnud juba möödunud sajandi teisest poolest alates – Soome teadlastele on pakkunud huvi etniline ühispärand, kultuur. Soome rahva etnilise identise identiteedi kujunemisele on erilist mõju avaldanud karjala kultuur (ühiseepos Kalevala). Alates 1991. aastast tähistatakse ka Soomes järjepidevalt sugulasrahvaste päeva, kuigi ametlikuks tähtpäevaks pole seda kuulutatud.
Fenno-Ugria Noored | Sisukaart | Kontakt