Vaatame koos: ERMi Hõimuklubis on kõne all maailmakongressid
Seekordne ERMi hõimuklubi toimub veebiülekandena. Loo all oleva lingi kaudu saab klubiõhtut ka järelkuulata. 26. mail rääkis ajaloolane Jaak Prozes e-hõimuklubis Venemaa ...26.05.20Kakskeelsus ja keelepoliitika võru-eesti näitel
Sulev Iva kirjutas Sirbis: “Eestis ja Euroopas tuleb soosida ja väärtustada senisest rohkem mitmekeelsust ning keskenduda ennekõike väiksematele, eriti omamaistele ...13.01.20Homme algaval Hõimupäevade konverentsil Telliskivi loomelinnakus räägitakse linnaruumist
Fenno-Ugria korraldab koostöös Eesti Folkloorinõukoguga konverentsi “Linnaruum – oht ja väljakutse identiteedile”, mis keskendub soome-ugri vähemusrahvaste ja ...19.10.17
Võrukesed
Nimetused ja asuala
Võrukesed (ka võrokesed, endanimetus võrokõsõq) on Kagu-Eestis asuva Võrumaa (praegune Põlva ja Võru maakond) põlised elanikud, läänemeresoome rahvas, keda võib pidada eestlaste allrahvuseks (subnatsioon).
Arvukus
Võrukesi on maailmas umbes 70 000.
Keel ja kombed
Võrukeste identiteedi põhialuseks on võru keel. Neid peetakse otsekohesteks ja usaldavateks, põhjaeestlastest temperamentsemateks. Tuntud on võrukeste külalislahkus.
Võru maarahvas arvestab paljuski veel külakogukonna arvamuse ja tavadega, ka linnavõrukestele on oma suguvõsa küllalt tähtis. Külades on alles palju iidseid kombeid, Võrumaalt on üles kirjutatud palju rahvalaule ja -jutte.
Tänapäev
Alates 1990. aastatest on võru keelt ja kultuuri senisest rohkem väärtustatud, Aastast 1995 töötab Võru linnas riiklik teadus- ja arendusasutus Võru Instituut, mis tegeleb võru keele ja kultuuri uurimise ja arendamisega, ning korraldab selle õpetamist. Sealhulgas on loodud üsna arvestatav võrukeelse kirjanduse kogum.
Ka Vikipeediast on olemas võrukeelne variant.
Ainuke läbinisti võrukeelne ajaleht Uma Leht ilmub kaks korda kuus. Iga aasta ilmub üksikuid võrukeelseid tele- ja raadiosarju ja saateid.
Fenno-Ugria Noored | Sisukaart | Kontakt