Jäta menüü vahele
06.05.2022

VAATA UUESTI: Eestis algas rahvusvaheline põliskeelte kümnend

Hübriidvormis avasündmus “Igas keeles peitub maailm” laulda lahti Tallinnas kirjanike maja musta laega saalis. Ülekande salvestus on nüüd järelvaadatav. 2019. aasta detsembris New Yorgis ÜRO peaassambleel välja kuulutatud põliskeelte kümnendi eestvedaja on UNESCO ja periood kestab 2032. aastani.  

Vaata uuesti: Eestis algas põliskeelte kümnend @Fenno-Ugria YT

Käesolevast aastast algab 2019. aastal New Yorgis ÜRO peaassambleel välja kuulutatud  rahvusvaheline põliskeelte kümnend, mida tähistab ka Eesti. Tallinnas toimuva avasündmuse eesmärk on teadvustada laiemalt dekaadi algust Eestis, põliskeeltega seotud probleeme ning ärgitada haridus- ja kultuuriorganisatsioone teemaga tegelema. 

TERVITUSED:
Sven-Erik Soosaar 
ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi ekspert, EKI vanemteadur (PhD) 

Dr Tawfik Jelassi
UNESCO asepeadirektor kommunikatsiooni ja informatsiooni valdkonnas 
ETTEKANNE: 

Martin Ehala – keeleteadlane (PhD), ajalehe Postimees arvamustoimetuse juhataja “Suurkeeled peaks vähendama oma keeleökoloogilist jalajälge”

VESTLUSRING:
arutletakse alanud põliskeelte kümnendi tähistamise, ootuste ja lootuste teemal. Mis võiks muutuda ja milliseid tegevusi selleks ette võtta? Kõnelevad: 
Anne-Ly Reimaa – kultuuriministeeriumi lõimumisvaldkonnarahvusvaheliste suhete juht; 
Sirli Zupping – HTM eesti keele nõunik, hõimurahvaste programmi nõukogu esimees; 
Rein Oidekivi – välisministeeriumi rahvusvaheliste organisatsioonide ja inimõiguste büroo nõunik; 
Ave Grenberg – Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja, Eesti põliskeelte koostöökogu; 
Marju Kõivupuu – Tallinna ülikooli vanemteadur, võru keele kõneleja. 
Modereerib Jaak Prozes.
MUUSIKA:

Kõlavad rahvalaulud meie lähemates ja kaugemates sugulaskeeltes. Esinevad eestlane Mari Sarv, udmurt Maria Korepanova ja mari Anna Makeev. Sündmuse lõpetab saami muusik Katarina Barruk, kes laulab vaid kümnekonna kõnelejaga ning eriti ohustatud Ume saami keeles.

Peakorraldaja: kultuuriministeerium
Koostööpartnerid: välisministeerium, haridus- ja teadusministeerium, UNESCO Eesti rahvuslik komisjon, Eesti Keele Instituut ja Fenno-Ugria
Meediapartnerid: ERR, Postimees
Tehniline teostus: MIND media
NB! Kirjanike maja musta laega saalis toimuv hübriidvormis avasündmus on kutsetega ning jõuab huvilisteni otseülekandena Fenno-Ugria kodulehel www.fennougria.ee. Toimuvat saab hiljem järelvaadata.