Jäta menüü vahele
14.02.2022

Aasta esimene Hõimuklubi keskendub põliskeelte kümnendile

Käesolevast aastast algab ÜRO poolt välja kuulutatud põliskeelte aastakümme, mille eestvedaja on UNESCO. Nii on ka seekordse Hõimuklubi fookus just põliskeeltel. Kohtume 16. veebruaril kell 17 – veebis!

Fenno-Ugria Hõimuklubi 20. hooaeg jätkub kolmapäeval 16. veebruaril, mil soome-ugri rahvaste ja põlikeelte teemadel arutlevad keeleteadlane ja ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi ekspert Sven-Erik Soosaar, Liivi Instituudi juhataja Valts Ernštreits ja Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee esimees Dmitri Harakka-Zaitsev. Vestlust juhib Jaak Prozes.

Kes ja millest kõneleb:

  1. Keeleteadlane, Eesti Keele Instituudi vanemteadur ja Eesti ekspert ÜRO põlisrahvaste püsifoorumis Sven-Erik Soosaar tutvustab, kuidas erinevad riigid seda dekaadi on ette valmistanud ja räägib soome-ugri rahvaste keeltest, tehes seda teiste väga väikese kõnelejaskonnaga põliskeelte kontekstis. Saame teada, mis maailmas põlisrahvaste keeltega toimub, kui tõsiselt riigid põliskeelte elavdamiseks ja kaitsmiseks samme astuvad.
  2. Läti Ülikooli Liivi Instituudi juhataja Valts Ernštreitsiga räägime sellest, kuidas Läti Vabariigis põliskeelte aastakümmet tähistatakse ja mida plaanivad sel puhul liivlased. Küsime ka kuidas üldse liivlastel läheb?
  3. Soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee esimehe Dmitri Harakka-Zaitseviga tuleb juttu sellest, mida teevad isurid ja vadjalased põliskeelte aastakümne raames. Saame teada ka, millised on Venemaa Föderatsiooni elavatesoome-ugri rahvaste plaanid lähiajal.

Klubiõhtu toimub veebiülekandena ning on hiljem järelvaadatav. Ülekannet saab jälgida ERRi teadusportaalis Novaator, Fenno-Ugria kodulehel ning ühismeediakanalis Facebook.

Fenno-Ugria Hõimuklubi alustas tegevust 2001. aastal. Klubiõhtutel astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega seotud inimesed. Peetakse ettekandeid. Koos arutletakse soome-ugri rahvaste kultuuri, sotsiaalse, poliitilise ja majandusliku olukorra üle ning tutvutakse uute fennougristikauuringutega. 

Korraldaja: Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Keele Instituudiga
Toetaja: HTM hõimurahvaste programm, Eesti Kultuurkapital,
Tehniline teostus: MIND media.