Jäta menüü vahele
14.10.2021

Hõimupäevade konverents keskendub põlisrahvaste keskkonnamuredele

14. oktoobril Tallinnas toimuv rahvusvaheline konverents toob hübriidvormis kokku sölkuppide, isurite, saamide, komide, soomlaste ja eestlaste esindajad. Ettekanded ja arutelud on nüüd ka järelvaadatavad.

Jälgi konverentsi eesti keeles🍃 / FennoUgria @YT
Jälgi konverentsi vene keeles🍃 / FennoUgria @YT

Neljapäeval, 14. oktoobril Tallinnas toimuv rahvusvaheline konverents toob hübriidvormis kokku sölkuppide, isurite, saamide, komide, soomlaste ja eestlaste esindajad. Ettekanded ja arutelud toimuvad teemal “Kliimasoojenemine ja keskkonna kaitse” ning “Keskkond ja majandus”.

Eesti Rohelise liikumisega koostöös korraldatud Hõimupäevade traditsiooniline konverents kannab üldpealkirja “Soome-ugri rahvad ja keskkonnaprobleemid”. See algab Eesti Rahvusraamatukogus kell 12 ja osaleda saab ka veebi vahendusel. Huvilistel on võimalus kõnelejatele küsimusi esitada.

Päeva modereerivad Peep Mardiste ja Madis Vasser. Konverentsi töö toimub sünkroontõlke vahendusel nii eesti kui ka vene keeles.

12.00 Tervitused
12.15 – 13.00 I Kliimasoojenemine ja keskkonna kaitse
  • Moderaator Peep Mardiste, Eesti Roheline Liikumine
  • Polina Šulbajeva – ÜRO põlisrahvaste  bioloogilise mitmekesisuse foorumi liige, Venemaa Föderatsiooni põlisrahvaste koordinaator – Kliimamuutused ja Venemaa põlisrahvad: probleemid ja tegevus
  • Andrei Tentjukov –  Komi Vabariigi Ühiskondliku Koja liige 2018-2021  – Kliimamuutuste jälgimine Komimaal. Komi Vabariigi Ühiskondliku Koja kogemus.
  • Valentina Sovkina – Koola saami raadio direktor – Saami rahva traditsioonilised teadmised ja kliima muutumine Koola poolsaarel.
Arutelu
13.15 – 13.30 kohvipaus 
 13.30 – 14.15 II Keskkond ja majandus 
  • Moderaator Madis Vasser Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liige
  • Dmitri Zaitsev – Harakka Soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee esimees „Leningradi oblasti põlisrahvad ja tööstus – plussid ja miinused.
  • Markus Kröger – Helsingi ülikooli globaalsete arengu-uuringute kaasprofessor ja Soome teaduste akadeemia liige – Arktika hõivamine ökoloogilise ja kliimakriisi keskel
  • Indrek Vainu – Keskkonnaanalüütik SA Keskkonnateabe Ühendus – Põline tulevik (Väljumine kollapsist)
 14.15 arutelu ja kokkuvõte

15.00 konverentsi lõpp

Hõimupäevad 2021 rahvusvaheline konverents on pühendatud keskkonnaprobleemidele. Kliima soojenemine ja loodusvarade priiskav kasutamine on ülemaailmsed probleemid, mille ees on aga eriti kaitsetud väikesearvulised põlisrahvad. Toimuvad muudatused ei soosi traditsioonilisi majandamisviise, mis omakorda sunnib neid rahvaid liikuma oma põlistelt aladelt linnadesse ja sellega kaasneb probleemide hulk, mille märksõnadeks on alkoholism, õnnetused ja rahvuskeele kadumine.

Kiire linnastumine on tekitanud uue probleemi prügimajanduse valdkonnas. Viimastel aastatel on tekkinud suur oht, et suurlinnad Perm, Peterburi ja Moskva soovivad oma jäätmeid matta asustamata piirkondadesse soome-ugri rahvaste asualadel (näiteks Šiesi prügila Komimaa piiri läheduses). Mida toob see kaasa ja millised on võimalused sellele vastu seista?

Konverentsi avasõnad ütles peakorraldaja Jaak Prozes
Fenno-Ugria pildipank @flickr (Vaatamiseks liigu hiireklahviga pildile)

Kliimamuutused põhjustavad aina rohkem avariisid piirkondades, mis avati tööstusele 1960-1970-ndatel aastatel. Väga palju sellal rajatud kaevandustest kasutavad amortiseerunud seadmeid ja mis veelgi halvem, need seisavad sulaval igikeltsal. Tulemuseks on tohutud nafta- ja õlireostused, mis on muutnud nii mõnedki järve ja jõed elututeks. Põlisrahvad pole ilmtingimata maavarade ammutamise vastu, kuid küsimus on: kuivõrd on põlisrahvastel õigust ja võimalusi oma huvide eest kaasa rääkida? Kuidas jääda nendes muutuvates oludes põlisrahvastena ellu?

Konverentsil arutlevad nende teemade üle loodus- ja keskkonnakaitseaktivistid ning põlisrahvaste õiguste spetsialistid Eestist, Soomest ja Venemaalt.

Korraldaja: Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Rohelise Liikumisega. 
Töökeeled: eesti ja vene keel.
Ülekanne ja salvestus: Mind MEDIA. Eesti Rahvusraamatukogu väikses konverentsisaalis toimuv konverents on jälgitav ka ERRi teadusportaalis Novaator ning hiljem järelvaadatav!

Hõimupäevad – milles uba?

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval heisatakse Eestis hõimurahvaste auks riigilipud!

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvõttel toimub samal ajal traditsiooniks kujunenud üle-eestiline festival Hõimupäevad. Tegemist onsoome-ugri rahvastele pühendatud sündmustesarjaga, mille värvikirevamad kontserdid toimuvad just hõimupäeval (käesoleval aastal 16. oktoobril).

Soome-ugri rahvaid tutvustava sündmustesarja keskmes on 2021. aastal põlisrahvad ja loodus. Filmiprogramm on kinodes, kontserdipiletid on müügil ja näitused vaatamiseks valmis. Jälgi Fenno-ugria kodulehel (www.fennougria.ee) rohelisi lehekesi🍃 ja leia mahukas programmist just meelepärane sündmus!