Jäta menüü vahele
15.10.2021

Eesti kultuuriminister tervitas Soome ja Ungari kolleege hõimupäeva puhul

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatakse Eestis hõimupäeva ja sel aastal lehvivad riigilipud 16. oktoobril tähistamaks soome-ugri rahvaste suurimat iga-aastast kultuurisündmust.

#tartu2021fu: Eesti kultuuriminister Anneli Ott kohtus maailmakongressil ka oma Ungari kolleegiga. Foto: Janek Jõgisaar

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatakse Eestis hõimupäeva ja sel aastal lehvivad riigilipud 16. oktoobril tähistamaks soome-ugri rahvaste suurimat iga-aastast kultuurisündmust. 

Kultuuriminister Anneli Ott saatis temaatilise tervituse Soome teadus- ja kultuuriministrile Antti Kurvinenile ning Ungari rahvusressurside ministrile prof. dr. Miklós Káslerile, et rõhutada hõimurahvaste kultuurikoostöö olulisust soome-ugri keelte ja kultuuride elujõulisuse tagamisel maailmas. 

„Hõimupäev on üks kõige olulisemaid tähtpäevi Eesti, Soome ja Ungari kultuurikoostöös. See tõstab esile soome-ugri rahvaste ja nende keelte unikaalsust ning tähtsust Euroopa kultuuriruumis, tõstes väikerahvaste väärtust maailmas laiemalt,“ ütles minister.

„Sel suvel korraldas Eesti VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi Tartus, mis loodetavasti jätkub olulise rahvusvahelise koostööfoorumina ka tulevikus, aidates kaasa põlisrahvaste keelte ja kultuuride kaitsmisele maailmas,“ lisas minister Ott.

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel tähistatakse hõimupäevi üle Eesti. Soome-ugri rahvaid tutvustava sündmustesarja peasündmused toimuvad Tallinnas Vaba Laval laupäeval, 16. oktoobril algusega kell 15  ja Tartus Eesti Rahva Muuseumis pühapäeval, 17. oktoobril algusega kell 12,  kus esinevad Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ning Eesti enda murdealade folklooriansamblid ja solistid. Külalisesinejad on sel aastal Lätist, Ungarist ja Soomest. Tallinna kontserdid toimuvad koostöös Jazzkaarega.

Oktoobri ehk hõimukuu vältel saab kuulata kontserte, vaadata näituseid ja filme ning kuulata loenguid. Koostöös ERRi voogedastuskeskkonnaga Jupiter on valminud mahukas ja sisuküllane hõimupäevade lehekülg http://jupiter.err.ee/hoimupaevad.

Vastavalt 1931. aastal toimunud IV soome-ugri kultuurikongressi otsusele peetakse hõimupäevi kõikjal soome-ugri maailmas igal aastal oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. Hõimupäev on Eestis riiklik tähtpäev, mida tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval. 

Täpsemalt
Anne-Ly Reimaa
Kultuuriministeeriumi lõimumisvaldkonna rahvusvaheliste suhete juht
anne-ly.reimaa@kul.ee
Piret Kooli
Hõimupäevade teabejuht


piret@fennougria.ee
Brita Tuuling
Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooninõunik

brita.tuuling@kul.ee