Jäta menüü vahele
Kaader dokumentaalfilmist "Life of Ivanna"
Kaader dokumentaalfilmist "Life of Ivanna"

2021

Seekordsed hõimupäevad kannavad pealkirja "Põlisrahvad ja loodus"

Fenno-Ugria igasügisene festival Hõimupäevad kannab sel aastal teemapealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Kontserdid kõlavad nii Tartus kui ka Tallinnas ja toimub ka traditsiooniline konverents. Üle Eesti rändavad mitmed temaatilised näitused. Tallinnas ja Tartus linastub filmiprogramm, toimub ka kirjandusõhtu. Sündmuste kalender täieneb jooksvalt!

Soome-ugri rahvaid tutvustava ja koostööd edendava sündmustesarja peamine eestvedaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka. 

kunstnik Peeter Laurits_Hõimupäevad 2021 plakat

Hõimupäevad🍃2021 keskendub loodusele

Sel aastal kannab festival pealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Teema läbib nii filme kui näituseid, ent pikemalt käsitletakse põlisrahvaid ja nende traditsioonilist elukeskkonda Hõimupäevade konverentsil (14.10).  

Filmiporgamm toob kinodesse kolm rahvusvaheliselt suurt tähelepanu pälvinud dokumentaalfilmi, millest üks on valminud Eesti osalusel.

Filmid linastuvad Tallinnas kinos Artis ja Tartu Elektriteatris. Osa filmiseansse on tasuta. NB! Filme on võimalik ka Artis koolikino programmi raames eraldi vaatamiseks tellida.

Muusikat jagub muidugi ka

Põlisrahvastele ja loodusele on pühendatud ka hõimupäevade peakontserdid, mis toimuvad laupäeval, 16.10 Tallinnas Vaba Laval ja pühapäeval, 17.10 Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

Esinejate hulgas on Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ning Eesti enda murdealade  folklooriansamblid ja solistid. Külalisi on oodata Lätist, Ungarist ja Soomest. Teiste hulgas on väga oodatud Skandinieki – liivlaste folklooriansambel, taaskohtumise Eestis õppinud ja tegutsenud laulja Julgi Staltega (Tulli Lum), ida-ungari alade arhailist laulu- ja tantsukultuuri tutvustav Borsa, vadja pärimust hoidev Maaväči ja teised.

Rõõmuga tõdeme, et paljud koosseisud ühendavad erinevaid põlvkondi, nii musitseerivad koos lapsed, nende lapsed ja ka nende vanemad.

Tallinnas kulmineeruv Hõimupäeva õhtu on aga naiste päralt: Jazzkaarega koostöös toome Sügisjazzi sarjas publiku ette vokaalansambli Tuuletar – Soome etnomuusika uue särava tähe. Päeva lõpetab Eesti duo RuutPiletid on müügil!

Nagu ikka, on programmis hõimurahvastele ja murdekeeltele pühendatud kirjanduslik kolmapäev(13.10) ja hulgaliselt näitusi, millest mitmed on valminud just selleks puhuks. 

Milles uba?

Hõimupäevad on soome-ugri rahvastele pühendatud sündmustesari, mis toimub oktoobris ehk hõimukuul ja kulmineerub selle kuu kolmandal nädalal. 

Hõimupäevi tähistatakse Eestis juba üle 30 aasta, algsetest folkloorikontsertidest on välja kasvanud suur üritustesari, millega on kaasa tulnud väga paljud kultuuriorganisatsioonid üle Eesti. Lähtuvalt  oludest ja aja nõuetest ei ole küll praegu enam nii palju külalisi kui varem, seevastu videosillad saavad ühendada soome-ugri maailma eri paiku pareminigi. Kõige olulisem eesmärk – tutvustada sugulasrahvaid koolinoortele on olnud fookuses alati. 

Siit ka meie üleskutse: korralda ka ise hõimupäevi! Kutsume kõiki Eesti kultuuriorganisatsioone, koole ja vabaühendusi üles tutvustama hõimurahvaid ja pühendama mõne sügisese tegevuse hõimupäevale. Võimalusi on mitmeid: korraldada kontserte, tellida rändnäituseid või kohtumisõhtuid, tutvustada kirjandust, viia läbi temaatilisi koolitunde. Üheskoos tegutsedes kujuneb hõimupäevast kõikjal Eestis meeldejääv pidupäev, mis avardab meie teadmisi hõimurahvastest ning süvendab huvi rahvusliku kultuuripärandi vastu!

Filmid linastuvad oktoobris Tallinna kinos Artis, Tartu Elektriteatris ja Eesti Rahva Muuseumis toimuval hõimupäeval. Pileteid müüaks kino kassas, mõned seansid on ka tasuta!

NB! Kava täieneb.

Festival korraldatakse vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad minimeerida võimalikku koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. Kontrollime kontserdipaikades sisenejate COVIi-tõendeid, kuid ei paku kiirtestimise võimalust. Maski kandmine on vabatahtlik! 

Festivalil saab osaleda: 

EL-i digitaalse COVIDi-tõendiga, mis näitab, et oled kas: 

  • vaktsineeritud; 
  • koroonaviiruse läbi põdenud; 
  • saanud negatiivse PCR testi tulemuse viimase 72 tunni jooksul;

Tõendi saad luua patsiendiportaalis digilugu.ee. Tõendi (oluline on QR kood!) saab salvestada telefoni või printida välja ning see kehtib koos isikut tõendava dokumendiga.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus palub silmas pidada, et festivalile ei ole lubatud inimesed, kes on viimase 14 päeva jooksul haigestunud COVID-19-sse või olnud kontaktis kinnitatud COVID-19 haigestunuga või kellel on ägeda respiratoorse nakkushaiguse sümptomid (palavik, kuiv köha, hingamisraskused).

HP pildigalerii
Hõimupäevade pildigaleriid / Fenno-Ugria pildipank @flickr