Jäta menüü vahele
Tartu, Eesti Rahva Muuseum
Tartu, Eesti Rahva Muuseum / Foto: ERM

Hõimupäev Tartus

Dokumentaalfilm "Anerca – elu hingus"
Pärimusmuusikakontsert
näitused
Tasuta!

Korraldajad: Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Rahva Muuseumiga
Pärimuskontserdi lavastaja: Kadi Haamer
TASUTA!

Eesti Rahva Muuseumis tähistame hõimupäeva seekord pühapäeval.

Originaalpealkiri: Anerca – elämän hengitys
Kestus: 86 min, dokumentaalfilm aastast 2020
Režisöörid: Johannes Lehmuskallio, Markku Lehmuskallio
Tootja: Giron-filmi 

Muusika, tantsu ja esituskunsti vahendusel kulgev dokumentaaljutustus räägib Arktilise piirkonna – Soome, Rootsi, Norra, Gröönimaa (Taani), Kanada, Alaska (USA) ja Venemaa Föderatsioonis elavatest põlisrahvastest ehk saamidest, inuiitidest, indiaanlastest ja samojeedi rahvastest. Esivanematelt kaasavaraks saadud kombestik ja traditsioonid on ajapikku kadunud, kuid inimeste sisemiset maailmapilti pole aeg suutnud killustada – vähemalt mitte seni. Mitte veel!

Anerca kõnelebki elu hingusest. Hingamist on kahesugust: elus hoidvat ja oma olemasolu väljendavat. Kui inimene, kogukond või rahvas hingab välja oma rõõmu või kannatusi, toob see esile midagi, mis on väljaspool argipäeva või sügaval argipäeva sees ja mis on hingajale tähtis – see ongi elu hingus.

Dokumentaalfilm, pikkus 78  min. 
Autor: Liivo Niglas
Tootja: F-Seitse OÜ ja MP DOC

Dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.

Pärastlõunal Hurda saalis toimuv pärimusmuusikakontsert annab hea ülevaate eestlaste ja sugulasrahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest. Üles astuvad Tartus tegutsevad soome-ugri rahvaste folklooriansamblid, külalisi ootame seekord Lätist ja Ungarist. Põlisrahvaid ümbritseva looduskeskkonna väärtustamisele pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer.

Kontserdil esindavad:

  • eestlasi: Lõõtsanoobid, Väike Hellero, Kännu Peal Käbi
  • vadjalasi: Maaväči
  • liivlasi: Julgi Stalte ja Skandinieki,
  • udmurte: Maria Korepanova, Anna Lebedeva ja Toivo Sõmer;  Jumšan Gur
  • marisid:  Tartu marilaste ansambel Mari Kumõl
  • mokšasid: Kännu Peal Käbi
  • komisid: duo Erika ja Nora Kuznetsova
  • ungarlasi: Borsa

Viimast päeva saab galeriis vaadata unikaalset fotonäitust “Rahvas – see tähendab inimesi”. Alati pakub avastamisrõõmu püsinäitus “Uurali kaja”

Kindlasti sünnib muuseumis sel päeval muudki põnevat.

Hõimupäevad – milles uba?

Soome-ugri rahvaid tutvustava sündmustesarja keskmes on käesoleval aastal põlisrahvad ja loodus. Filmiprogramm on kinodes, kontserdipiletid on müügil ja näitused vaatamiseks valmis. Jälgi Fenno-ugria kodulehel rohelisi lehekesi🍃 ja leia mahukas programmist just meelepärane sündmus!

17.10.2021
12:00-17:00

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad🍃2021