Jäta menüü vahele

TMW 2021: Fenno-Ugria õhtu

Korraldaja: MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Rahvusvahelisel linnakultuuri ja uue muusika festivalil Tallinn Music Week toimuv soome-ugri muusika õhtu on ühtlasi oktoobris algava festivali Hõimupäevad 2021 eelsündmus. 

TMW Fenno-Ugria õhtu on ainulaadne võimalus kuulata ühel laval koos eestlaste ja teiste sugulasrahvaste muusikapärandil põhinevat loomingut ja tutvustada seda suurepäraste muusikute esituses nii maailma eri paikadest saabunud asjatundjatele kui ka kodupublikule.  

Sel aastal kõlavad Fenno-Ugria õhtul tundelised idamari rahvalaulud, saami iidsed joiud, eesti regilauludest inspireeritud omalooming ja soome progefolk. Tuntud ja armastatud laule ungarlaste rikkalikust rahvamuusikavaramust kuuleb sel kontserdil aga džässivõtmes. Üles astuvad ansamblid Trepp, Ulla Pirttijärvi & Ulda, Nagy Bögö, Kodály Spicy Jazz ja VIMMA

18.00 – Ulla Pirttijärvi & Ulda (FI)
19.00 – Trepp (EE/RU/)
20.00 – Kodály Spicy Jazz (HU) 
21.00 – Nagy Bögö (EE)
22.00 – Vimma (FI) 

Ulla Pirttijärvi & Ulda on aastal 2009 ühe prominentseima saami muusiku Ulla Pirtijärvi-Länsmani poolt rajatud kollektiiv. Nad mängivad modernset saami muusikat, mille juured on küll traditsioonilises joigumises. Nende etteasted aitavad välja tuua kõike rikkalikku ja maagilist, mis joigu olemuses peitub. Ansambel on esinenud mitmetes eri Euroopa riikides ja Põhja-Ameerikas.

Ulla Pirttijärvi & Ulda on seni andnud välja kaks albumit: aastal 2012 ilmunud ja Soomes parima etnoalbumi nominatsiooni põlvinud „Ulda” ning 2018 järgnenud „Roijk”. 2022 ilmub järgmine plaat, mil nimeks „Vuolgigoahtit”.

Ansambel Trepp (lingi alt avaneb kontsertvideo) toob kokku kolme soome-ugri rahva – eesti, mari ja udmurdi – muusikud, et mõtestada rahvuslikku muusikapärandit ja luua koos midagi uut. Anna Makeevi ja Kristi Mühlingi duo ühendab ida-mari traditsioonilised laulud eesti kandlemuusika eksperimentaalse suunaga. Enamik soome-ugri rahvaid mängib kandle-taolisi näppe-keelpille, nii on ka maridel armastatud rahvapill küsle. Sellega sarnane eesti kromaatiline kannel oma mitmekesiste võimalustega on sillaks mineviku ja tänapäeva muusika vahel ning loob koos ida-mari lauludega põnevaid helimaastikke. Marilanna Inga Pogonina tõlgendab rahvalaule klassikalisel viiulil, millele lõõtspillimängija Pavel Kutergin lisab udmurdi kultuurile omase mängustiiliga värvingu.

Zoltán Kodály oli Ungari helilooja, kes lisaks mängis ka üliolulist rolli Ungari rahvalaulude uurimises ja dokumenteerimises, tänu millele selle tuntus ja populaarsus 21. sajandi alguses taas tõusis. Aastal 2017 helilooja 50 surmaastapäeva puhul asutatud Kodály Spicy Jazzi eesmärgiks on neidsamu paljudele ungarlastele kooli- ja kooritundidest tuttavaid Ungari rahvalaule publikuni uues, energilises ja värskes kuues tuua, võimaldades neil läbi kaasaegsete platvormide ka tänapäeva noorteni jõuda.

Nagy Bögö ​ on trad-indie-popmuusikaansambel, kes esitab omaloomingut, mida rikastab eesti pärimusmuusika. Nagy Bögö helikeelt iseloomustavad jõulised rütmid, emotsionaalselt laetud harmooniad ning regilaulutekstidest inspireeritud minimalistlikud meloodiad. Nagy Bögö värvika kõlapildi taga on omanäoline pillide kooslus: vokaalid, torupill, flööt, kontrabass, trummisett ja akustiline kitarr. Julgus ületada piire ja vabadus katsetada annavad aluse nooruslikule sümbioosile pärimuse ja kaasaja vahel. Nagy Bögö sünergiast tekkiv siiras soojus ja positiivne laeng jääb kuulajat saatma ka siis, kui viimane akord on juba kõlanud.

Progressiivne folk parema tuleviku nimel! Selles Soome rahvapärandi hingust sisaldavas art-pop kollektiivis segunevad igavikulised meloodiad noorte Helsingi artistide muljetega meie rahutust kaasaegsest maailmast. VIMMA loob kujuteldavaid utoopiaid ja äratab oma publiku, et kutsuda esile kestlikuma maailmani viivaid muutusi. Viiulite ja saksofoni ühispajatused juhivad kuulajat läbi filmilike radade otse progeroki ettearvamatu padriku õrna vaikuseni.

VIMMA avaldas oktoobris 2019 oma debüütalbumi „Meri ja avaruus”. 2020 Soome Etnoauhindadel valiti nad aasta uustulijaks.

Festivali Tallin Music Week 2021 reklaam

30.09.2021
17:30-23:30

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad🍃2021