Jäta menüü vahele
23.09.2022

Palju õnne, Kauksi Ülle!

Fenno-Ugria õnnitleb juubeli puhul Kauksi Üllet ühe ütlemata isikliku kirjutisega. Sest just Ülle oli see, kes kandis Fenno-Ugria mõtted Lõuna-Eestisse! “Ega’s muidu poleks täna setokestel ja võrokestel nii häid soome-ugri kontakte kuskilt võtta,” on Jaak Prozes kindel.

Hea Ülle, õnnitleme Sind suure sünnipäeva puhul ning jagame kõigiga mõned mõtted sellest, mis Sind ja Fenno-Ugriat seob.

Sa oled üks ütlemata päikeseline ja soe inimene! Sa kohe tõmbad enda poole soome-ugri inimesi – olgu nad kultuuritegelased või põllumehed, vanad või noored. Eriti oskad Sa köita aga lapsi. Ja lapsed tunnetavad ju väga hästi ära need meie seast, kes nagu Sinagi, on emalikud. Soome-ugri emana oled Sa märkamatult ka vanaemaks saanud ja täna, esimesel sügispäeval, tähistad sa oma 60. sünnipäeva.

Sind ei ole iial takistanud keeletõkked – alati on Sinust aru saadud, mistahes keelt ja kui hästi Sa kõnelnud oled. Sinust saadakse aru isegi siis, kui räägid võro keeles. Oled ju isegi öelnud: “Kui nad minu etnofuturismi mõtetest aru ei saa, siis ma laulan neile.” Ja oi, kui võimsalt Sa laulad! Võtame või selle 1998. aasta, mil Sa laulsid sedaviisi udmurtidele.

Hea Ülle, Sina olid see, kes kandis Fenno-Ugria mõtted Lõuna-Eestisse, sest ega muidu poleks täna setokestel ja võrokestel nii häid soome-ugri kontakte kuskilt võtta. Sa ju rajasid Tartusse Fenno-Ugria keskuse, millest sai soome-ugri üliõpilastele nagu teine kodu. Ja Sinul – siis juba ise nelja lapse emal – oli nende kõigi jaoks alati aega. Küllap olid ka need noored tudengid Sinu jaoks nagu oma lapsed. Sest hoidsid nende jaoks lahti mitte ainult Fenno-Ugria ust, vaid lubasid kõigil astuda ka oma Aleksandri tänava koduläve. Ja tulla võis ka siis, kui tornikell juba südaööd näitas.

Hea Ülle, me oleme Sulle ütlemata tänulikud, et oled alati leidnud võimaluse tutvustada soome-ugri rahvaid nii ajakirjanduse kui ka oma loomingu kaudu. Sa oled märganud kõiki meie hõimurahvaid, kuid iseäranis suurelt oled välja toonud Toorama asutaja, folkloristi Vladimir Romaškini ja mari kunstniku Aleksander Ivanovi.

Sinu kui etnofuturismi idee kandja käivitaja on olnud vanade sõnumite moderniseerimine. Nii on saanud sinust ka Kostabi seltsi juhtfiguur. Ja ehk seeläbi on sümboolne sünnipäevakingitus meie tänane teadmine, et just etnofutu on just praegu ning iseäranis Udmurdimaal väga võimas kultuuriilming, mis köidab nii kunstnikke kui kirjanikke.

Olgu Sul siis täna üks ütlemata vägev pidu, mida korraliku konverentsi ja mahuka kultuuriprogammiga tähistame. Palju aastaid Sulle, hea Ülle!