Jäta menüü vahele
10.03.2021

Põlisrahvaste pühad paigad võivad saada kaitseala staatuse

Vastav ettepanek tehti bioloogiateaduste kandidaat Jevgeni Morguni loengus.

naine, põhjapõdrad

Loeng toimus rahvusvahelises Arktika uurimise teaduskeskuse veebikoolis.

Teaduskeskuse keskkonnakaitse sektori juhtivteadur Morgun rääkis vene ja välismaistele uurijatele ning aspirantidele kogemustest, mis puudutavad Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna kaitstavate territooriumite arengut, põlisrahvastega tehtud koostööd bioloogiliste ressursside ja maastike säilitamisel ning turismitoodete loomist.

Loeng oli ette valmistatud koostöös Rostislav Lokteviga, kes on piirkonna regionaalse turismiarengu agentuuri spetsialist.

Morgun rõhutas, et paljud põlisrahvaste pühakohad on unikaalsed loodusobjektid, ning kaitse tugevdamine võimaldaks neid hävingust päästa. Näiteks üks selline on Angali neem – Salehardi piirkonna hantide ja neenetsite pühapaik.

Praegu moodustavad eriliselt kaitstavad territooriumid, alates loodusmälestistest lõpetades reservaatidega, 10 protsenti Jamali-Neenetsi Autonoomse Ringkonna pindalast.

Teaduskeskuse uuringud annavad suure panuse kaitsealade piiride väljaselgitamiseks ning haruldaste liikide kaitsmiseks. Kaitsealade võrgustiku arendamiseks koostab Morgun teaduslikult põhjendatud soovituste nimekirja ning nende tõhusamaks majandamiseks mõeldud ökoloogilise raamistiku, koos lindude ja loomad rändeteedeks sobivate ökoloogiliste koridoridega.

Seotud lingid