Jäta menüü vahele
10.08.2020

Avati Veljo Tormise virtuaalkeskus

7. augustil avati eesti helilooja Veljo Tormise (1930-2017) sünnikodus Kõrveaial tema 90. sünniaastapäeva puhul Kuusalu vallas Veljo Tormise virtuaalkeskus.

“Sarnaselt Arvo Pärdile saab ka Veljo Tormis enda keskuse. Kuid erinevalt Laulasmaa mändide all asuvast suursugusest hoonest, antakse Kuusalu helilooja loomingust ülevaade arvutimaailmas ehk virtuaalselt,” kirjutab Harju Elu. “Kuusalu lähedalt Kõrveaialt pärit Veljo Tormis lahkus meie hulgast jaanuaris 2017. Kuid juba suurmehe eluajal tekkis idee koostada internetipõhine infobaas. See pakuks märksa rohkem infot kui toonane kodulehekülg.”

“Töö hakkas liikuma pärandihoidja, helilooja poja Tõnu Tormise eestvedamisel juba mitu aastat tagasi. Praegu on Tormise loominguga seonduvad materjalid veebiotsingutega üsna kehvasti leitavad. Neid on eri kohtades, infot on mitmesugust ja vahelduva kvaliteediga. Info on tihti ka puudulik,” ütleb Veljo Tormise kultuuriseltsi juht Ulvi Rand.

Helilooja arvukaid teoseid on avaldatud enam kui 700 heliplaadil. Tema teostest on mitmesuguseid versioone ja erikeelseid variante. Uue virtuaalkeskuse eesmärk on lisaks faktide ja materjalide kogumisele seda omavahel võimalikult hästi seostada ja kasutajasõbralikult esitleda. Seda selleks, et Veljo Tormisest niimoodi moodustuv pilt vastaks tema staatusele erilise eesti heliloojana, keda teatakse ja hinnatakse kogu maailmas.

Virtuaalkeskuse veebis on kirjutatud:

Uks on avatud ja te olete praegu koos meiega alguspunkti juures, keset ehitusplatsi. Kõik on alles ees. Ehitamise töö ei lõpe kunagi. Siia hakkavad kogunema helilooja Veljo Tormise tegevuse ja loominguga seonduvad materjalid – õigemini digitaalsed jäljendid nendest. Siin on koht, kus on võimalik kohtuda tema muusikast tekkinud jälgedega kogu maailmast. Siin peaks osa saama sellest, kuidas helide väe tekitatud emotsioon peegeldub tagasi lauljatelt ja kuulajatelt. Teostenimekirjale lisandub aja jooksul detaile, diskograafia täieneb, juurde tuleb meediakajastusi, artikleid ja kirjutisi, muusikat ja videosid, laulutekste ja kontserdikavasid, inimeste mälestusi ja paljut muud.

Eesti koorimuusikasse hindamatu panuse andnud Veljo Tormis on läbi oma heliloomingu väärtustanud ka meie hõimurahvaid.