Jäta menüü vahele
10.08.2020

Saade “Veljo Tormis 90” avab helilooja seost hõimurahvastega

Arutlevad Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur, muusikateadlane Tiia Järg, dirigendid Endrik Üksvärav ja Miina Pärn.

Kuvatõmmis filmist "Veljo Tormis 90: Tormise tuules"

Pühapäeval, 9. augustil 2020 näitas ETV2 esmakordselt dokumentaalfilm “Veljo Tormis 90: Tormise tuules” (2020). Saade on alaliselt järelvaadatav

Film räägib sellest, kuidas köstri pojast sai helilooja, kes on oma muusikaga leidnud tee paljude lauljate ja kuulajate südamesse nii Eestis kui kaugemal, arutlevad Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur, muusikateadlane Tiia Järg, dirigendid Endrik Üksvärav ja Miina Pärn. Saade avab ka Tormise panust hõimurahvaste kultuuri säilimisel.

Dirigent Miina Pärna sõnul on Veljo Tormise kõige suurem panus muusikasse rahvalaulu päästmine läbi sellele kunstilise väärtuse andmise. Pärna hinnangul ei ole kahtlust, et tegemist on hea muusikaga, aga see on loodud rahvalaulu baasilt, lisades rahvalaulu ümber oma heliloomingut, mis on tõstnud oma keskkonnast välja ja päästnud unustusest selle, mida enam ei ole. “Tänu sellele see asi, millele meie maailmas ja igapäevaelus ei ole enam kohta, saab edasi minna ja äkki me saame sealt veel jõudu, mida see kunagi andis inimestele või miks see laul siin on, miks me seda vajame,” ütles Pärn.


“Veljo tõepoolest oli tol ajahetkel justkui prohvet, kuigi ta mõtles seda teost kirjutades meie endi ehk eesti rahva püsimajäämise peale.”

Dirigent Endrik Üksvärav, Collegium Musicale koori eestvedaja

Režissöör on Erle Veber ning toimetaja ja produtsent Ruth Alaküla.

Saade on alaliselt järelvaadatav.