Jäta menüü vahele
11.05.2020

Komi vabariigi juhil on eesti juured

2. aprillil määras Vene Föderatsiooni president ametisse Komi vabariigi riigijuhi kohusetäitjana Vladimir Uiba.

10. mail oli riigipea ka Komi televisiooni otse-eetris. Vastates ajakirjaniku küsimusele, kust pärineb uue tema perekonnanimi Uiba vastas mees, et sellel nimel on eesti juured. Täpsemalt oli tema isa perekonnanimi algselt Uibo ja nii on ka riigijuhi sünnitunnistusel kirjas hoopis Uibo. Kuidas aga algsest nimest Uiba sai, seda mees täpselt ei tea. Ent pakkus, et tähemuutus on ametnike tehtud ja toimunud  nõukogude noorukile passi välja kirjutades – nii jäigi Uiba.

Perekond Uibo rändas Eestist välja juba tsaariajal – koos paljude teiste eesti talupoegadega leiti uus elukoht Omski piirkonnas, kuhu rajati mitmed külad. Uiba pere on pärit Klassino1 külast.

Perekonnanime tähendusest rääkides pakkus Uiba, et see on seotud veega ning tähendab kahe jõe ühinemiskohta.

Küsimusele, kuidas suhtub Uiba komi rahvaga koostööd planeerida, vastas riigipea, et koostöö asemel on see pigem austusega teenimine, sest tema jaoks Komi Vabariik kui peremees, kellel on oma keel, kultuur ja ajalugu. “Vanaema õpetas, et võõrasse kloostrisse oma seadustega ei tulda. Seega tulin austusega,” tunnistas Uiba.

Vladimir Uiba on sündinud 1958. aastal Omskis. Hariduselt on ta doktorikraadiga epidemioloog, kes varem töötas Vene Föderatsiooni tervishoiuministri asetäitjana.

1 Klassino pole ilmselt siiski mitte eestlaste küla, vaid Eestist väljarännanud asusid sinna hiljem. Arvatavasti asutasid küla 1902. aastal sakslased-mennoniidid ning algselt kandis küla nime Klassen-Berg. Tänapäeval Omski lähedal asuvas külas eestlasi ei ela.