Jäta menüü vahele
16.01.2020

Udmurdimaal tähistatakse Kuzebai Gerdi sünniaastapäeva

Udmurdi rahva suurmees esimene eriharidusega udmurdi folklorist ja etnograaf.

Mälstusmärk, Kuzebai Gerd

14. jaanuaril tähistati Ižkaris (Iževsk) Udmurdimaal sealse kuulsa luuletaja Kuzebai Gerdi 122. sünniaastapäeva. Gerdi ausamba juurde asetati lilled ja udmurdi poeedid lugesid samba juures Gerdi luulet. Udmurdi rahvusmuuseumis toimus ekskursioon ja tutvustati ekspositsiooni “Udmurdimaa. XX sajand”. Järgnes kirjanduslik arutelu “Sõna Gerdist”.

Udmurdi rahva suurmees kodaniku nimega Kuzma Tšainikov, (14. jaanuar 1898 – 1. november 1937) oli udmurdi kirjanik ja ühiskonnategelane, võiks öelda esimene eriharidusega udmurdi folklorist ja etnograaf.

Ta oli üks udmurdi kirjanduse rajajatest, kes tõi esimesena esile sotsiaalsed teemad, sest talle olid südamelähedased Oktoobrirevolutsiooni mõjutusel ühiskonnas levinud sotsialismi ideed. Kindlasti aga oli ta aga udmurdikeelse lastekirjanduse rajaja, sest asutas lasteajakirja “Muš” (Mesilane).  Kokku kirjutas ta 400 luuletust ja 12 poeemi. Lisaks tulid tema sulest näidendid, proosa ning mitmed tõlketööd.

Dokumentaalfilm Kzebai Gerdist / Музей Арсенал @Youtube

Eesti keeles on 2009. aastal ilmunud Kuzebai Gerdi teoste valimik “Olen udmurt”. 2012. aastal ilmunud kogumikus “Varsti on jälle kevad : valik udmurdi proosat : 39 lugu 34-lt autorilt aastatest 1890-2010” on avaldatud ta jutustus “Matii : ühe udmurdi neiu elu”.

Lisaks kirjutas ta üle poole tuhande teadustöö, mis puudutasid väga erinevaid valdkondi.  Põhiliselt folkloristikat ja etnograafiat, kuid tal oli märkimisväärselt töid ka keeleteaduse ja pedagoogika vallast.

Kuzebai Gerd oli üks esimesi Venemaa soome-ugri rahvaste haritlasi, kes haakus hõimuliikumise ideedega. Ta pidas väga oluliseks udmurtide suhtlemist Eesti, Soome ja Ungari hõimuaktivistidega. Eriti oli talle lähedane Soome, oma tütrele andis ta nimeks Aino. Võib ka öelda, et need suhted saidki talle saatuslikuks. 1932. aastal süüdistati teda “Soome-ugri rahvaste vabastamise liidu” asutamises ning mõisteti surma, millest pääses tänu Maksim Gorkile. Mõni aasta hiljem arreteeriti ta uuesti ja lasti 1. novembril 1937. aastal Sandarmohis (Karjala). Hiljem rehabiliteeri.

Kuzebai Gerdi mälestuseks on Eestis 2007. aastal asutatud Hõimurahvaste programmi välja antav soome-ugri kirjanduspreemia, mille laureaadid tehakse teatavaks 1. novembril – kirjaniku mälestuspäeval.

Täpsemalt