Jäta menüü vahele
21.03.2022

Vaata uuesti: märtsikuises Hõimuklubis teeme juttu revolutsioonist ja heerostest

Ungari suursaatkonna nõunik, ajaloodoktor Urmas Bereczki räägib aastail 1848–1849 toimunud ungari revolutsioonist ja selle tähendusest. 

HÕIMUKLUBI: Ungarlastest, revolutsioonist ja heerostest – 23.03.2022 @YouTube

15. märtsil tähistati Ungari rahvuspüha, 1848. aasta revolutsiooni ja vabadusvõitluse alguse päeva. Nii keskendub ungarlastele ka seekordne Hõimuklubi. Ungari suursaatkonna nõunik, ajaloodoktor Urmas Bereczki räägib ungari revolutsioonist ja selle tähendusest. Juttu tuleb poeetidest ja kirjanikest, poliitikutest ja riigimeestest, kindralitest ja lihtsõduritest, suurtest võitudest ja kaotustest ning dramaatilistest inimsaatustest, mis tähendavad ungarlastele sama, mida vanakreeklastele “Ilias” ja “Odüsseia” koos.

Selle tõestisündinud epopöa kangelased moodustavad omapärase ungari heeroste panteoni1 ja nagu kreeka jumalused, ei jäta nemadki oma heitlusi ka Olümpose kõrgustes, vaid intrigeerivad seal edasi ajaloolaste ja kirjanike vahendusel, inspireerides sellega ka meid, surelikke inimesi.

Hõimuklubi toimub kolmapäeval, 23. märtsil kell 17. Klubiõhtut saab jälgida otseülekandena ERRi teadusportaalis Novaator, Fenno-Ugria kodulehel (vt. videoaken) ja meie Facebooki lehel. Hiljem on võimalik loengut Fenno-Ugria videokeskkonnas ka järelvaadata.

Korraldaja: Fenno-Ugria Asutus
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Tehniline teostus: MIND media


1 Tänapäeval kasutatakse panteoni mõistet vahel ka ilmalikus tähenduses ühiskonna või mingi eluvaldkonna eriti tähtsate, väljapaistvate ja austusväärsete isikute kohta. – Vikipeedia