Jäta menüü vahele
07.09.2022

Fenno-Ugria kutsub laupäeval Kirjandustänava festivalile

VI Kirjandustänava festivali programm algab 10. septembri keskpäeval. Fenno-Ugria raamatulett on avatud, osaleda saab ka viktoriinis. Kell 15 kutsume kuulama vestlusringi teemal “Soome-ugri rahvaste juurde: rändamisest enne ja nüüd”.

Kas teadsite, et Eestis statistikaameti andmetel ilmus 2021. aastal ühtekokku 3715 raamatut. Maht on muljetavaldav ja seetõttu võivad meie sugulasrahvaste kultuurielu käsitlevad trükised kergesti märkamatuks jääda. Sestap seab Fenno-Ugria Kirjandustänava festivalil – telgis nr 19 – üles raamatuleti, kus on esil viimase aasta jooksul avaldatud soome-ugri teemalised raamatud. Ruumi jääb ka varem ilmunutele: kaasa toome soome-ugri rahvaste eeposeid, folkloorikogumikke, uurimusi ja muud huvitavat.

Kadriorus toimuv VI Kirjandustänava festival avatakse Koidula tänaval juba sel laupäeval, 10. septembril. Alates keskpäevast pakub Fenno-Ugria oma logopunases telgis meie hõimurahvaste kirjandust, osaleda saab ka Jaak Prozese koostatud soome-ugri teemalises viktoriinis. Auhinnadki on olemas!

Kell 15 algavas vestlusringis “Rändamisest soome-ugri rahvaste juurde enne ja nüüd” ajavad juttu Enn Säde, Svetlana Karm, Kaari Siemer ja Jaak Prozes. Vestlust juhib Barbi Pilvre. Tutvustame ka uusi soome-ugri teemalisi raamatuid (vt. nimekiri allpool).

Reisid raamatuga

Fenno-Ugria osaleb Kirjandustänava festivalil kolmandat aastat ja seekord on fookuses reisiteemadega seotud raamatud. Seda ennekõike põhjusel, et päriselt reisida soome-ugri rahvaste juurde praegu ei saa. Uudisteostena esitleme Fenno-Ugria telgis nelja trükist. ERMi aastaraamat käsitleb soome-ugri välitöid, Rein Marani 90. sünnipäevale pühendatud mahukas teos meenutab Lennart Meri dokumentaalfilmi “Linnutee tuuled” ekspeditsioone. Noortele on tänuväärne teejuht sugulasrahvaste tundma õppimisel ERMi muuseumipedagoogide koostatud värvikas õpperaamat, mõtterännakutele hõimlaste juurde viib Fenno-Ugria “Soome-ugri sõlmed 2021”

Raamatuleti valikut on aidanud koostada kirjastused Argo, Kirjastuskeskus, Kultuurileht, Ilmamaa, Petrone Print, Saara kirjastus ja Varrak. Oma panuse annavad ka Eesti Rahva Muuseum, Kirjandusmuuseum ja Fenno-Ugria Asutus.

Argo

  • Eva Toulouze “Minu Udmurdimaad”
  • Kadri Viires “Kaugelt näeb lähemale” (EKA ekspeditsioonid)

Eesti Rahva Muuseum

Fenno-Ugria Asutus

Kirjandusmuuseum 

Kirjastuskeskus

  • Udmurdi, mari, komi, mansi eeposed
  • neljakeelsed luulekogud

Kultuurileht 

Ilmamaa

  • Arvo Valtoni “Vaateid soome-ugri rahvaste kirjandusele”

Petrone Print

Saara kirjastus

Varrak

NB! Müük toimub sularahas.

palume kupüürid lahkelt kaasa võtta!

Milles uba?

Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu eesti kirjandusele, kirjanduspärandile ja kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber. Et seda teha, kutsutakse üheks päevaks kokku kirjandusega otseselt või kaudselt tegelevad organisatsioonid, kellega koosloomes sünnib ka rikkalik kultuuriprogramm. Sündmuselt saab soetada endale uusi raamatuid, kuulata põnevaid loenguid ning osaleda vestlusringides.

VI Kirjandustänava festivali põhiprogramm toimub kell 12–18, õhtune kultuuriprogramm algab kell 20. Põhjalikuma ülevaate päevapikkusest eeskavast leiab palju põnevat leiab korraldaja kodulehelt.

täpsemalt
Kadi Raudalainen