Jäta menüü vahele
14.01.2022

Udmurdimaal tähistatakse Kuzebai Gerdi 124. sünniaastapäeva

Etnoloogi, kirjaniku ja ühiskonnategelase ausamba juures toimuvast pidulikust aktusest tehakse Udmurdi rahvusorgansiatsiooni eestvedamisel ka veebiülekanne.

Kirjandusklassiku, folkloristi, etnoloogi, pedagoogi ja ühiskonnategelase Kuzebai Gerdi 124. sünniaastapäeva tähistatakse udmurtide tähtsaima rahvusorganisatsiooni Udmurt Keneš eestvedamisel.

Udmurdi rahvusmuuseumi juures asuva Kuzebai Gerdi mälestussamba juures toimuvast pidulikust sündmusest pealkirjaga “Olen udmurt1. Olen õnnelik” saab vaadata ka veebiülekannet. Mälestussamba ette asetatakse lilled, peetakse kõnesid ja loetakse Gerdi luulet.

Kuzebai Gerd – vn kodanikunimega Kuzma Tšainikov – (14.01.1898-01.11.1937) oli udmurdi rahva üks väljapaistvamaid esindajaid, kelle tegevus oli suunatud udmurdi rahva hariduse ja rahvusteadvuse arendamisele. Tema algatusel asutati 1919. aastal Malmõži udmurdi kool ja Novõi Multani pedagoogiline tehnikum, 1920. aastal lastekodu ja lasteajakiri Muš (Mesilane), 1926. aastal aga udmurdi kirjanike assotsiatsioon.

13. mail 1932 arreteeriti Kuzebai Gerd süüdistatuna kontrrevolutsioonilises kodanlik-natsionalistlikus tegevuses. 9. juulil 1933 mõisteti ta surma mahalaskmise läbi,  Maksim Gorki sekkumisel asendati aga surmaotsus 10-aastase vangistusega. Kuid 1. novembril 1937 lasti ta vangilaagris NKVD troika otsuse põhjal maha – süüdistatuna soome-ugri rahvaste vandenõu (СОФИН – Союз освобождения финских народностей) korraldamises. Kuzebai Gerd rehabiliteeriti postuumselt 1958. aastal.

Kuzebai Gerdi nime kannavad praegu udmurdi rahvusmuuseum ja udmurdi rahvusgümnaasium, samuti 1992. aastast Udmurt Keneši poolt välja antav rahvuspreemia.

Eesti haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programm annab alates 2007. aastast välja kirjanduspreemiaid, mille laureaadid tehakse teatavaks Gerdi surmapäeval, 1. novembril.

Alates 2020. aasta oktoobrist on Kuzebai Gerdi sünniaastapäev vabariigi ametlik tähtpäev, vastava seaduse on vastu võtnud Udmurdi Vabariigi parlament.

1 Eesti keeles on 2009. aastal ilmunud Kuzebai Gerdi teoste valimik “Olen udmurt”.

УДМУРТ КЕНЕШ official