Jäta menüü vahele
17.04.2023

Vene Föderatsiooni mordvalased tähistasid rahvuskeele päeva

Alates 1993. aastast tähistatakse 16. aprillil ersa keele päeva, mis mõned aastad tagasi muudeti ülevenemaaliseks mordva keelte päevaks.

ersad

Sel päeval 1894 sündis keeleteadlane Anatoli Rjabov, ersa kirjakeele rajaja ja paljude õpikute autor, kes langes stalinlike repressioonide ohvriks. Ta arreteeriti 1937. aastal, süüdistatuna Eesti ja Soome kasuks spioneerimises ning lasti maha 1938. aastal.

Vaatamata sellele traagilisele sündmusele tähistatakse ersa keele päeva Venemaa Föderatsioonis pidulikult pea kõikjal, kus ersad ja mokšad tihedamalt koos elavad või on asutanud oma rahvuslikud organisatsioonid – justkui toetaks Vene Föderatsiooni keskvõimud igati vähemusrahvuste kultuurilisi püüdlusi. Tänatakse ersa keele aktiviste ja õpetajaid, toimuvad ersa keele etteütlused ja korraldatakse kontserte.

Rahvusliku tähtpäeva puhul toimus ka sel aastal Mordva vabariigi pealinnas Saranskis pidulik aktus-kontsert. Vabariigi juht Artjom Zdunov õnnitles mordva rahvast ning soovis, et mordvalased elaksid sajandeid ja räägiksid mordva keeltes. Mordva keelte päeva puhul tänati nendes keeltes kirjutajaid ja rääkijaid, samuti mordvalaste ühiskondlike organisatsioone. Ka Venemaa president Vladimir Putin autasustas tänukirjaga Juri Mišaninit, kes on mordvalasi koondava keskorganisatsiooni – Ühiskondliku Regioonidevahelise mordva (ersa ja mokša) rahva organisatsiooni esimees!

Mordvalased (ersad ja mokšad) on suurim soome-ugri rahvas Venemaa Föderatsioonis, kuid vaatamata Mordva vabariigi valitsuse paraadlikele ettevõtmistele ja pidulikele kultuuriüritustele kahjuks nende arv väheneb kiiresti. Ersade traditsiooniline eluala on olnud Volga lõunapoolne ja Okaa jõe läänepoolne piirkond, tänapäeval ersade enamus – umbes pool – elab siiski kas Mordva Vabariigis või laial ida poole ulatuvas diasporaas: Penza, Orenburgi ja Samara oblastides ja mujal kuni Siberini. Venemaa 2010. aasta rahvaloendusel määratles end mordvalasena 744 236 inimest, 2021. aastal aga 484 450 inimest, neist omakorda ersalasena 50 086 ja mokšalasena 11 801. Mordva keeli valdas 280 046, neist eraldi ersa keele valdajaks luges end 40 045 inimest. Ersa ja mokša keelte kadu on olnud kiire, 2021. aastal valdas mordva keeli pisut üle poole mordvalastest – 52% mordvalastest.