Jäta menüü vahele
14.10.2022

Hõimupäevad 2022 saadab suurkontserdiga kirjad kodukanti

Soome-ugri sündmustesarja traditsioonilised pärimuskontserdid teeb eriliseks aeg, milles me elame. Anne Türnpu lavastatud kontsertkava “Kiri kodukanti” kõlab laupäeval Tallinnas, Vaba Laval ja pühapäeval Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.

Linnutee. Foto: Kendall Hoopes / Pexels

Soome-ugri sündmustesarja traditsioonilised pärimuskontserdid teeb eriliseks aeg, milles me elame. Anne Türnpu lavastatud kontsertkava “Kiri kodukanti” kõlab laupäeval Tallinnas, Vaba Laval ja pühapäeval Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.

“Hõimupäevadel on alati kokku saanud eri maades elavad soome-ugri rahvad. Praegusel ajal, kui ühel ja teisel pool piiri elatakse erinevates maailmades ja päriselt  kohtumine on võimatu, hoiame taas suhteid pigem kirja teel. Meiegi kirjutame oma kontserdiga kirja, nii nagu karupeiedel kirjutatakse kiri taevajumal Num Torumile. Me kirjutame kaugel elavatele sõpradele-sugulastele ja räägime räägime pisikestest asjadest, mis meid kõigest hoolimata siin- ja sealpool ühendavad ja seovad,” räägib Türnpu.

Tallinnas (L, 15.10. kell 16)  ja Tartus (P, 16.10. kell 15) toimuvad peakontserdid kujundab Epp Kubu. Kontserdi dramaturg on Andres Heinapuu, valguskunstnik Airi Eras. Ruumi- ja videokujunduses kasutatakse Eestis elavate soomeugrilaste – udmurtide, komide, maride – isiklikke kirju, mis on saadetud nende Venemaal elavatele kodustele. Tekstid on tõlkinud Anna Kuznetsova, Marion Jõepera, Kersti Uibo & Stephen Knowers, Andres Heinapuu ja Anne Türnpu.

Ume saami sügav puudutus

Publiku ette astuvad Eestis tegutsevad mari, udmurdi, ersa, mokša, komi, vadja, ingerisoome folklooriansamblid ja solistid. Kaugemate külalistena on seekord liivi ansambel Kāndla Ventspilsist, ungari ansambel Korinda ja soome runolaulik Maari Kallberg.  

Kontserdi lõpetab Ume saami muusik Katarina Barruk. Üle Euroopa tuuritanud ja sel kevadel ka Tallinn Music Weeki Fenno-Ugria õhtul esinenud artist on oma laulude ja heliloomingu eest pälvinud Rootsi ühe olulisema kultuuriauhinna Skaps Kulturbärarpris

“Tema selge ja võimas hääl koos jäägitu lavalolekuga loob sügavalt puudutava, ent väga jõulise atmosfääri. See on raevukas ja samas maalähedane segu popmuusikast, traditsioonilisest joiust ning improvisatsioonilistest elementidest,” kirjeldab kontserdi peakorraldaja Kadi Raudalainen. 

Fenno-Ugria kutsel Tallinnas ja Tartus publiku ette astuv Katarina kõneleb ja laulab oma isakodus õpitud Ume saami keeles. Seda UNESCO kriitiliselt ohustatud keelte nimekirja kantud keelt kõnelevad veel vaid loetud inimesed. Tallinnas, 15. oktoobril kell 19 algaval kontserdil musitseerib lauljatar koos kitarrist Arnljot Nordvikiga

Tallinna kontserdi piletid on müügil Piletilevis. Tartus, ERMi teatrisaalis (B-sissepääs) toimuva kontserdil piletid on müügil kohapeal. Kontsertite peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Toetavad: Kultuuriministeerium, HTM hõimurahvaste programm, Kultuurkapital.

Täname koostööpartnereid: Eesti Folkloorinõukogu, Vaba Lava, Eesti Rahva Muuseum, Ungari Instituut, Kauksi Ülle, Epp Väli, Krista Tramberg, kaasamõtlejad Eestis tegutsevatest soome-ugri seltsidest.

Milles uba?

Soome-ugri rahvaid tutvustava ja koostööd edendava sündmustesarja peamine eestvedaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka. Hõimupäevade programm kulmineerub oktoobrikuu kolmandal nädalal, sest just siis – oktoobri kolmandal laupäeval – lehvivad Eestis meie hõimurahvaste auks riigilipud.

Traditsiooniliselt kuuluvad Hõimupäevade programmi veel ka kirjandusõhtu (K, 12.10), tantsuklubi (N, 13.10.), konverents(R, 14.10.) ja kammerkontsert (K, 28.10.). Erinevaid pärimuskontserte korraldavad ka mitmed seltsid nii Pärnus, Rakveres, Narvas kui ka Obinitsas. Temaatilisi õhtuid jagub üle Eesti. Sel aastal kannab sündmustesari teemapealkirja “Sild üle aegade”. Programm kulmineeruvad 15. oktoobril Tallinnas toimuva kireva kontsertkavaga.

Täpsema ülevaate saab Fenno-Ugria kodulehelt, sotsiaalmeediakontodelt ja sündmustekalendrist. Orientiiriks Linnuteed kujutav märgike. Vaata lähemalt:

https://fennougria.ee/sundmused/hoimupaevad/hoimupaevad-2022/