Jäta menüü vahele
Tartu, Eesti Rahva Muuseum
Tartu, Eesti Rahva Muuseum / Foto: ERM

“Kiri kodukanti” 🌌 Tartus

Soome-ugri rahvaid tutvustav sündmustesari loob sel aastal sildu ajastute, põlvkondade ja kultuuride vahele. Nii ilmestab seekordseid Hõimupäevi soome-ugri rahvaste jaoks märgiline Linnutee. 

Fenno-Ugria korraldab
Korraldajad: Fenno-Ugria, Eesti Rahva Muuseum
Kontsert toimub ERMiteatrisaalis (B-sissepääs)
Piletid kohapeal 5 eurot
Toetajapiletid 10 ja 15 eurot

Hõimupäevadel on alati kokku saanud eri maades elavad soome-ugri rahvad. Praegusel ajal, kui ühel ja teisel pool piiri elatakse erinevates maailmades ja päriselt kohtumine on võimatu, hoiame taas suhteid pigem kirja teel. 
Meiegi kirjutame oma kontserdiga kirja, nii nagu karupeiedel kirjutatakse kiri taevajumal Num Torumile. Me kirjutame kaugel elavatele sõpradele-sugulastele ja räägime pisikestest asjadest, mis meid kõigest hoolimata siin- ja sealpool ühendavad ja seovad. 

Meie ühise kirja lavastab Anne Türnpu, kujundab kunstnik Epp Kubu. Publiku ette astuvad Haanja Laulu ja Mängu Selts, Väike Hellero, Tartu maride ansambel Mari Kumõl, udmurdi ansambel Jumšan Gur, vadja Maaväči, ingerisoome Röntyskä, mari laulja Anna Makeev ja kandlemängija Sakiko Ishii, Tartu noorteansambel Kännu Peal Käbi.  Kaugemateks külalisteks on seekord Ventspilsi liivi ansambel Kāndla, ungari ansambel Korinda ning Ume saami muusik Katarina Barruk. Üle Euroopa tuuritanud ja sel kevadel ka Tallinn Music Weeki Fenno-Ugria õhtul esinenud artist on oma laulude ja heliloomingu eest pälvinud Rootsi ühe olulisema kultuuriauhinna Skaps Kulturbärarpris. Tartus esitab ta soolokava joigudest.  

Soome-ugri rahvaid tutvustav sündmustesari loob sel aastal sildu ajastute, põlvkondade ja kultuuride vahele. Nii ilmestab seekordseid Hõimupäevi soome-ugri rahvaste jaoks märgiline Linnutee. Kel lusti ja huvi, saab hõimupäevale pühendatud programmis ka ise kaasa lüüa! Nii kutsume üles kultuurikeskuseid, rahvamajasid, kooled, eriala- ja loovühendusi ja kultuurikorraldajaid ehk kõiki, kes tunnevad soovi oktoobrit kui pimedat sügiskuud mõne põneva kultuurisündmusega värvikamaks muuta ning seeläbi ka meie sugulasrahvastele toetust väljendada.

Milles uba?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heiskame hõimurahvaste auks ka riigilipud.

Hõimupäevade peamine eestvedaja on Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.

Fenno-Ugria kauaaegne juhatuse esimees Mart Meri on öelnud: “Võib-olla on hõimupäevade sõnum arusaamises, et meil on üksteiselt paljugi õppida. Õppida, kuidas tagada oma kultuuriline järjepidevus. Õppida teistest kultuuridest laenama nii, et see muudaks meid endid rikkamaks ja mitte vaesemaks. Õppida, kuidas ellu kutsuda rahvuslikke asutusi, kuidas arendada emakeelset haridussüsteemi. Õppida üksteise kogemustele toetudes.”

#HõimuPäevad #FinnoUgrianDays #дниродственныхнародов

16.10.2022
15:00-17:00
hõimupäevade logo, valge taust

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad 🌌 2022