Jäta menüü vahele
29.10.2021

Hõimupäevad lõpetab Valli Lember-Bogatkina 100. sünniaastapäeva tähistav näitus

Eesti legendaarse akvarellisti näitus “Sugulasrahvastel külas. Joonistusi ja akvarelle” on TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galeriis avatud 21. detsembrini.

pliiatsijoonistus Valli Lember-Bogatkina
Foto: perekond Bogatkini erakogu

Reedel, 29. oktoobril kell 16.00 avatakse TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galeriis (Rävala 10) legendaarse eesti akvarellisti ja joonistaja Valli Lember-Bogatkina 100. sünniaastapäeva tähistav näitus “Sugulasrahvastel külas. Joonistusi ja akvarelle”, mis ühtlasi lõpetab Hõimupäevad 2021 programmi.

Valli Lember-Bogatkina on vesivärvimaali virtuoosne valdaja, võrdse meisterlikkusega töötav nii nö sulavas kui ka kuivas tehnikas. Mälestusnäituse läbilõige kunstniku viimase viiekümne aasta loomingust hõlmab valikut tema Eesti ja Soome maastikest, mida täiendavad portreejoonistused reisidelt Uurali aladele ja Siberisse soome-ugri rahvaste juurde, kelle elu-olu Lember-Bogatkinat sügavalt huvitas. Teiste hulgas saame näha hantide, manside ja komide etnograafilistes kostüümides portreid ja olmestseene, vitriinides on aga väljas Lember-Bogatkina reisipäevikud (mh Helsingi saarestiku vaadetega reisipäevik esimeselt Soome-reisilt aastal 1974). Väljapanekut täiendavad kunstniku poja, keraamik Georg Bogatkini viimasel kümnendil loodud kõrgkuumustehnikas suuremahulised vaasid ja kausid.

Valli Lember-Bogatkina (30. X 1921 – 14. X 2016) lõpetas Riigi Kunsttööstuskooli 1940. aastal dekoratiiv-monumentaalmaali erialal, näitustel debüteeris kunstnik juba 1942. aastal. 1944 võeti ta vastu Eesti Kunstnike Liitu. Lember-Bogatkina rikkaliku loomingu kandva osa moodustavad tema loodusvaated ning portreejoonistused, ta on kuulsaks saanud esmajoones Eesti põhjaranniku – eelkõige Karepa ümbruse – jäädvustamise, folkloorsete rahvapidude kujutamise ning vahetute reisipiltidega, 1950.-1960. aastatel ka ühiskondlike hoonete ja elamute monumentaal-dekoratiivkunsti töödega. 

Akvarellist Valli Lember Bogatkina
Fenno-Ugria Asutuse ja TLÜ Akadeemilise Raamatuogu koostööna valmiva näituse kuraator on Harry Liivrand, kujundajad Georg Bogatkin ja Airike Taniloo-Bogatkin, Rene Haljasmäe. 

TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galerii asub aadressil Rävala 10 ja on avatud: 
E-N kell 10.00-17.00
R kell 10.00-15.00
L-P suletud

NB! Näitus jääb avatuks 21. detsembrini k.a.

täpsemalt
Harry Liivrand 
teaduskommunikatsiooni ja näituste juht 
harry.liivrand@tlulib.ee 
+372 665 9411