Jäta menüü vahele
12.10.2020

Tee akkuna avõõ* – hõimupäevad tulevad taas!

Aeg on selline, et me kõik oleme rohkem või vähem sunnitud veebis laulma, jutustama ja arutlema. Kuid me saame siiski kokku ja suhelda – telesillal.

Okoober on Eestis hõimukuu ja 17. oktoobril lehvivad meil hõimupäeva auks riigilipud. Samal ajal toimub ka Fenno Ugria algatatud sündmustesari Hõimupäevad 2020, mis sel aastal lähevad ajalukku, sest piiritaguste sugulasrahvastega kohtume esmakordselt digisillal. Aeg on selline, et me kõik oleme rohkem või vähem sunnitud veebis laulma, jutustama ja arutlema. Kuid me saame siiski kokku ja suhelda. Nii on käesolevate hõimupäevade juhtmõte lihtne ja selge: Tee akkuna avõõ!*

Tähtsündmustest teeme sel aastal ka ERRi kultuuriportaalis otseülekanded. Neist esimene, konverents ”Hõimurahvaste emakeeled ja küberruum” toimub reedel 16. oktoobril kell 14 Tallinnas Rahvusraamatukogu kuppelsaalis. 

Hõimupäeval, 17. oktoobril kell 16 kõlab Tartus Eesti Rahva Muuseumis meie pärimusmuusikakontsert ”Tee akkuna avõõ”, kus esinevad Eestis tegutsevad soome-ugri folklooriansamblid ja ka seekordne ainus väliskülaline ehk ansambel PásztorHóra Ungarist.  Hõimupäevade sündmustesarja tasuta peakontserdi lavastab Kadi Haamer

Piletid on müügil juba ka meie kolmandale tippsündmusele: kontsertlavastuse ”Soome-ugri maastikud” eriettekanne toimub pühapäeval, 18. oktoobril kell 17 Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses. Õhtu lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits. Üles astuvad segakoor Vox Populi ning soome-ugri rahvaste lauljad ja erinevad muusikalised kooslused. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontsertidel soovitame kanda kaitsemaski.

Tee akkuna avõõ!

Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! 🪟 Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Hõimupäevad 2020 kavas on traditsioonilselt mitmed väiksemadki kontserdid. Neljapäeval, 15. oktoobril selgub Kultuurikohvikus, kuidas leiavad ühise kõlaruumi mari, udmurdi ja jaapani pärimusmuusika. Üle mitme aasta jätkub ka „Hõimurahvaste klassika“ sari, kus kolmapäeval, 28. oktoobril musitseerivad Tallinna Keelpillikvartett ja pianist Diana Liiv. 

Hõimupäevadele pühendatud kirjanduslik kolmapäev Kirjanike Liidu Musta laega saalis toimub kolmapäeval, 14. oktoobril kell 18 ja kannab nime „Hõimupäevade smugritrall“. Sellel esinevad korraldajate sõnul „laulikud-luuletajad, kes ajavad etnofuturismi õilsat asja ja hõimurida tänapäeva Eesti ühiskonnas“.

Oktoobrikuises Hõimuklubis, 21. oktoobril, räägime aga sellest, mida uut soome-ugri rahvaste kujunemisloost on päevavalgele tulnud tänu Tartu Ülikooli geneetikute ja ajaloolaste ühisele uuringule. 

Jupiter räägib meie lugu

Tavapäraste filmiseansside asemel soovitame digikultuurile pühendatud aastal külastada hoopis ainulaadset ERRi voogedastuskeskkonda Jupiter, kus spetsiaalselt Hõimupäevadele loodud leheküljel avaneb nüüd rikkalik valik tele- ja raadiosaateid ning dokumentaalfilme. Neist vanimad on pärit aastast 1936. Soovitusnimekirja luues oli meil endilgi põnev jälgida, kuidas soome-ugri rahvaste eluolu käsitlemine on ajas muutunud ja millise sõnastuses on seda eri aegadel tehtud. 

Vikerraadiost saab 19.- 25. oktoobril kuulata hõimurahvaste muinasjutte. Õhtujutt algab tavapäraselt kell 20.50. Kõiki lugusid saab hiljem kuulata Jupiteri keskkonnas. Valiku leiab ka meie kodulehelt https://fennougria.ee/avasta/muinasjutud/ 

Oleme uuendanud ka Fenno-Ugria videovaramut. Meie Youtube-kanalil saab kuulata-vaadata hõimuklubide loenguid ja soome-ugri rahvaste ansamblite ülesastumisi, mis on jäädvustatud nii varasematel hõimupäevadel kui ka Fenno-Ugria õhtul festivalil Tallinn Music Week.

Hõimupäevade raames on soome-ugri teemalised rändnäitused jõudnud mitmele poole Eestimaal. Tallinnasse on huvitavad näitused üles pannud Folkloorinõukogu ja Ungari Instituut. Täpsema ülevaate leiab Hõimupäevad 2020 näituste kavast.

Hõimupäevade sündmusi jagub kohalike korraldajate eestvedamisel ka Pärnusse, Põlvasse, Rakveresse, Jõhvi ja muidugi soome-ugri kultuuripealinna 2021 Abja-Paluojasse.

Hõimupäevad 2020 kogu kava: www.fennougria.ee/hoimupaevad/hoimupaevad2020 

Avagem siis aknaid ekraanidel ja hoidkem ühendust!

Fenno-Ugria