Hõimupäevad 2020

Hõimupäevad 2020 plakat. Kunstnik Peeter Laurits

Ehkki me elame piirangute ajastul, on traditsioonidele endiselt ruumi. Nii toimuvad ka sel aastal Hõimupäevad!  Enamik piiride tagant kutsutud külalisi jääb küll tulemata, kuid neilgi on võimalus videosilla vahendu sel üles astuda ning festivalikavast osa saada. Kuna 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata.

Tee akkuna avõõ!*

Meie festivali kõrghetk on nagu ikka hõimupäev oktoobrikuu kolmandal laupäeval. Sel aastal langes tähtpäev 17. oktoobrile ja me tähistasime seda Hõimupäevade peakontserdiga Tartus, Eesti Rahva Muuseumis. Kontserti saab järelvaadata Fenno Ugira youtube-keskkonnas.

Pühapäeval, 18. oktoobril toimus Tallinnas Telliskivi Vabal Laval kontsertlavastus “Soome-ugri maastikud”. Publiku hajutamise eesmärgil on Tallinna kontserdile Piletilevis müügil piiratud hulk pääsmeid. Kontserditel soovitame kanda kaitsemaski ning kui tunnete end haiglasena, palume koju jääda.

Otseülekandena sai jälgida ka Tallinnas Rahvusraamatukogus toimuvat hõimupäevade konverentsi “Hõimurahvaste emakeeled ja küberruum”, mis toimus reedel, 16. oktoobril. VAATA konverentsi uuesti!

Korraldati ka muid kontserte, näituseid, loenguid, kirjandus- ja kultuurisündmusi.


Milles uba?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heiskame hõimurahvaste auks ka riigilipud – sel aastal 17. oktoobril.

Hõimupäevad 2020 pakub nädala jooksul valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti.

Tee akkuna avõõ!*
www.fennougria.ee

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.

_________

*Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Print Friendly, PDF & Email