Jäta menüü vahele
30.10.2020

Hõimukuu 2020 saigi läbi, elagu Hõimukuu!

Ka sel aastal toimusid Fenno-Ugria Asutuse eestvõttel populaarsust kogunud hõimupäevad, kuid midagi oli hoopis teisiti – soomeugrilased kohtusid digisillal.

ungari rahvamuusikud HP2020
Üllatuskülalisena saabus otse Ungarist kohale folkansambel PásztorHóra. Foto: A. Karm / ERM

Oktoober on Eestis traditsiooniliselt soome-ugri rahvastele pühendatud hõimukuu ja kuu kolmandal laupäeval lehvivad hõimupäeva puhul riigilipud. Ning hõimurahvastel keelele ja kultuurile pühendatud festival Hõimupäevad toimusid ka seekord. Nüüd võtame tehtu kokku!

Ka 2020. aastal toimusid Fenno-Ugria Asutuse eestvõttel populaarsust kogunud hõimupäevad, mis tõid kümnete sündmustega muusikat, maitseid ja meeleolu kõikjale üle Eesti. Kuid midagi oli sel aastal hoopis teisiti – hõimupäevad tõid soomeugri rahvad kokku digisillal ehk erinevate veebiülekannete kaudu. Omal moel oli see aga just sellesse aega sobiv, sest tähistame ju Digikultuuri aastat. Seekordsete hõimupäevade juhtmõte oli lihtne ja selge:

Tee akkuna avõõ!

Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! 🪟 Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Interneti ja videoakende kaudu sai teoks suur konverents, mille korraldasid MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Emakeele Õpetajate Selts.

Seekordse teema – „Soome-ugri rahvaste emakeeled ja küberruum” – tingis korraldajate sõnul asjaolu, et soome-ugri rahvaste keelte olukord Venemaal on viimastel aastakümnetel halvenenud. “2018. aastal Venemaa Föderatsiooni riigiduuma poolt vastu võetud otsus muutis rahvuskeelte õppimise vabatahtlikuks. See on mõjutanud soome-ugri keelte prestiiži, sest neid keeli tõrjutakse välja haridusest ja nad muutuvad vaid olmetasandil räägitavateks keelteks,” nentis korraldaja Jaak Prozes.

Keeleteadlase Sven-Erik Soosaare sõnul kõneldi konverentsil ka sellest, mil moel on meie endi emakeele õpetamine viimase aja jooksul Eesti Vabariigis muutunud.

Silmaringi avardava ja lootust andvaid kogemusi jagasid nii udmurdi, komi, mari kui ka eesti keeleõpetajad ja ülikoolide õppejõud. Ettekannete teemad ja esinejad:  Hõimupäevad 2020 konverentsilehel.

Konverentsi ülekannet saab järelvaadata nii eesti keeles kui ka vene keeles.

Muusikat täis nädalavahetus

Videotervitusi eheda seelikukahina ja pillikeele naksatustega vaheldumisi jagus hõimupäeva õhtul ka Tartusse, kus Eesti Rahva Muuseumis jõudis enam kui tuhandepäise publiku ette Hõimupäevade peakontsert „Tee akkuna avõõ!”.

Kontserdi lavastas Kadi Haamer ning publik sai kahe tunni vältel nautida nii sisult kui vormilt värvikirevat kava.

Videotervitustena lõid ekraanil tantsu neenetsid ja komid, laulsid mordvalased, karjalased, saamid ja soomlased. Ülejäänud hõimurahvaid esindasid kohapeal Eestis tegutsevad soome-ugri folklooriansamblid. Üllatuskülalisena saabus otse Ungarist kohale folkansambel PásztorHóra. Kontserdist tehtud ülekannet saab järelvaadata Fenno-Ugria videokeskonnas.

Hõimupäevade kavas oli ka üks ainulaadne ettekanne. Nimelt jõudis pühapäeval 18. oktoobril laiema avalikkuse ette helilooja Pärt Uusbergi koorilaul „Pyhä pihlaja”. Teos oli osa ainulaadsest kontsertlavastusest ”Soome-ugri maastikud”. Hõimupäevad 2020 programmi kuulunud õhtu lavastasid Anne Türnpu ja Eva Koldits. Esinesid noorte segakoor Vox Populi ning soome-ugri rahvaste lauljad ja erinevad muusikalised kooslused.

Jupiter räägib meie lugu

Tavapäraste soome-ugri filmiseansside asemel saab nüüd külastada hoopis ainulaadset ERRi voogedastuskeskkonda Jupiter, kus spetsiaalselt Hõimupäevadele loodud leheküljel avaneb rikkalik valik tele- ja raadiosaateid ning dokumentaalfilme. Neist vanimad on pärit aastast 1936. Soovitusnimekirja luues oli meil endilgi põnev jälgida, kuidas soome-ugri rahvaste eluolu käsitlemine on ajas muutunud ja millise sõnastuses on seda eri aegadel tehtud. 

Hõimupäevade sündmusi jagus kohalike korraldajate eestvedamisel ka Pärnusse, Põlvasse, Rakveresse, Jõhvi ja muidugi soome-ugri kultuuripealinna 2021 Abja-Paluojasse. Aitäh kõigile ja kohtumiseni uuel aastal!

täpsemalt