Jäta menüü vahele
16.10.2020

Video: Soome-ugri rahvastele pühendatud suurkontsert 2020

Fenno-Ugria Asutuse korraldatud hõimupäevade peakontsert “Tee akkuna avõõ” toob hõimurahvad kokku videosillal.

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatakse Eestis hõimupäeva ja üle riigi kõlavad erinevad pärimusmuusikakontserdid. Neist suurim toimub traditsioonilselt Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.

“Jätkuvast eriolukorrast lähtuvalt esinevad seekordsel kontserdil peamiselt meie oma kohalikud soomeugri rahvaste esindajad, kes on Eestisse õppima ja elama asunud. Kuid see ei vähenda sugugi kontserdi tähtsust ning taset” räägib Hõimupäevade 2020 peakorraldaja Kadi Raudalainen.

Lavale astuvad udmurdi-eesti folklooriansambel Ar-God, mari lauljatar Anna Mišina-Makeev ja udmurdi pillimees Pavel Kutergin, vadja-isuri progammi esitav folklooriansambel Suprjadki ja ingerisoome ansambel Röntyskä. Kohal on ka Ungari folkansambel PásztorHóra ja meie oma Väike Hellero.

Tee akkuna avõõ!

Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! 🪟 Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Fenno-Ugria Asutuse korraldatud hõimupäevade peakontsert “Tee akkuna avõõ” algab laupäeval, 17. oktoobril kell 16 ja sellest teeb ülekande ka ERRi kultuuriportaal.

Digikultuuri aastale pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer.

Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski.

Hõimupäevad 2020 pakub nädala jooksul valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti.

Taust

Hõimupäev on liikuv tähtpäev, mida tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval. Hõimupäeva tähistavad oktoobris veel ka Soome, Ungari, Eesti ja mõned Vene Föderatsiooni elavad hõimurahvad.

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heisakame hõimurahvaste auks ka riigilipud.