VAATA UUESTI: Soome-ugri rahvastele pühendatud hõimupäev on täis muusikat

 

17. oktoobril* tähistatakse Eestis hõimupäeva ja üle riigi kõlavad erinevad pärimusmuusikakontserdid. Neist suurim toimub traditsioonilselt Tartus, Eesti Rahva Muuseumis. Fenno-Ugria Asutuse korraldatud hõimupäevade peakontsert “Tee akkuna avõõ” algab laupäeval kell 16 ja sellest teeb ülekande ka ERRi kultuuriportaal.

“Jätkuvast eriolukorrast lähtuvalt esinevad seekordsel kontserdil peamiselt meie oma kohalikud soomeugri rahvaste esindajad, kes on Eestisse õppima ja elama asunud. Kuid see ei vähenda sugugi kontserdi tähtsust ning taset” räägib Hõimupäevade 2020 peakorraldaja Kadi Raudalainen.

Lavale astuvad udmurdi-eesti folklooriansambel Ar-God, mari lauljatar Anna Mišina-Makeev ja udmurdi pillimees Pavel Kutergin, vadja-isuri progammi esitav folklooriansambel Suprjadki ja ingerisoome ansambel Röntyskä. Kohal on ka Ungari folkansambel PásztorHóra ja meie oma Väike Hellero.

Digikultuuri aastale pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer.

Muusikalisi elamusi jagub ka pühapäeva, sest 18. oktoobril kell 17 toimub Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses kontsertlavastuse „Soome-ugri maastikud” eriettekanne. Veljo Tormise soome-ugri rahvamuusikal põhinevast kooriloomingust ja ehedast rahvamuusikast koosnev õhtu on pühendatud helilooja 90. sünniaastapäevale. Kontserdi lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik Kairi Mändla. Publiku ette astuvad noorte segakoor Vox Populi ja hõimurahvaste pärimusmuusikud.

Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski.

Hõimupäevad – milles uba?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heisakame hõimurahvaste auks ka riigilipud – sel aastal 17. oktoobril.

Hõimupäevad 2020 pakub nädala jooksul valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti.

Tee akkuna avõõ!**
www.fennougria.ee

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.
__________________

* Hõimupäev on liikuv tähtpäev, mis tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval. Hõimupäeva tähistavad oktoobris veel ka Soome, Ungari, Eesti ja mõned Vene Föderatsiooni elavad hõimurahvad.

** Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Print Friendly, PDF & Email