Jäta menüü vahele
08.06.2023

In Memoriam rahvamuusik ja liivi folklorist Helmī Stalte (1949-2023)

Liivlasi on tabanud suur kaotus: 6. juunil 2023. aastal lahkus igaviku teele Helmī Stalte.

Helmi Stalte

Ta sündis 7. augustil 1949. aastal liivlaste Oskar ja Maria Stalte perekonnas, keda võib pidada liivi keele ja kultuuri üheks kõige silmapaistvamaks kandjaks läbi aegade.

Muusikaõpetaja ja kooridirigendi haridusega Helmī Stalte oli koos abikaasa Dainisega tänasenigi tegutseva liivlaste legendaarse folklooriansambli Skandinieki asutaja ja juht. Ta töötas pikka aega Riia linnavalitsuse kultuuriosakonna juhatajana, Läti etnograafilise vabaõhumuuseumi folkloorispetsialistina. Korduvalt valiti teda Riia linnavolikogu liikmeks. Helmī Staltet autasustati 2006. aastal Kolme Tähe ordeni ja Maarjamaa Risti teenetemärgiga.

Koos oma abikaasa Dainisega (1939-2014) olid nad väga aktiivsed läti ja liivi rahvusliku liikumise tegelased, võiks öelda sealse laulva revolutsiooni sümbolid. Nende juhtimisel tähistati 1989. aasta augusti esimesel nädalavahetusel Irēl  (läti keeles Mazirbes) esimest korda liivi rahvuspüha. Sellest on saanud traditsioon, mis kestab tänaseni.

Helmi oli 1989. aastal liivlaste keskse organisatsiooni Liivi Liidu – Līvōd Īt põhilisi taasasutajaid ja juhatuse liige.

Avaldame kaastunnet liivi rahvale, Helmi lastele Julgile ja Daavisele, kes jätkavad ema tööd liivi keele ja kultuuri hoidmisel. Nii nagu 1989. aastal Helmi Stalte oma intervjuus Mari Tarandile ütles: „Võitleme viimseni ja püüame säilitada oma keelt“. Tienū sinnõn, Helmī.