Jäta menüü vahele
13.09.2023

Venemaa Föderatsioonis elavad setod pidutsesid Radajal

Setode tähtsaimal usupühal ehk jumalaema uinumise päeval 28. augustil  toimus Venemaa Föderatsioonis Pihkva oblastis Radaja (Sigovo) külas seto rahva muuseumis festival „Setomaa. Suguvõsade kohtumised“.

venemaa setod

Nagu ikka korraldati pidulik rongkäik ja lauldi seto hümni, millele järgnesid sõnavõtud. Venemaa presidendi Loode-Venemaa föderaalse ringkonna esindaja Aleksander Kutsani tervituse luges ette Irboska (Izborsk) muuseum-kaitseala direktor Natalja Dubrovskaja, kohalolijaid tervitasid erinevad Pihkva oblasti ametnikud, aga ka Irboska muuseumi direktori asetäitja, Pihkva oblasti setode juht Helju Majak ja Krasnojarski krais asuva Haida (Haidak) küla seto kultuuri talletaja Galina Jevsejeva.

Kogunenud 1500le inimesele esinesid Petseri keeltegümnaasiumi ansambel Ptentsõ, setode pereansambel Kaarahelbe ja Haida küla setode ansambel Kullerkupp. Samuti esinesid Siberis elavate setode vanim ansambel Lill ja Siidilill, lisaks mitmed venelaste folklooriansamblid.

Setodele tõid külakosti ka hõimurahvad, nii esinesid Soikkola isurite ansambel Šoikula ja vepslaste ansambel Varasta. Lisaks toimus käsitöölaat, erinevad käsitöömeistriklassid ja oli võimalik maitsta rahvustoite.

Pidustustest võttis osa soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee esimees Dmitri Zaitsev-Harakka, kes kogunenuid ei tervitanud, küll aga laulis ja tantsis ta isurite ansamblis. Eesti Vabariigis elavaid setode esindajaid pidustusest osa ei võtnud — nii kogunesid sedapuhku poolikud suguvõsad.

Setod on kantud 2010. aastal Venemaa Föderatsiooni väikesearvuliste põlisrahvaste nimekirja. Kokku pidas 2021. aasta rahvaloendusel end Venemaal setoks 234 inimest. Enamik setosid ehk üle 12 000 seto keelt valdava inimese elab Eesti Vabariigis.