Jäta menüü vahele
12.12.2023

93 aastat Handi-Mansi ja Jamali-Neenetsi autonoomsete ringkondade asutamisest

Handi-Mansi autonoomne ringkond Jugra ja Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond tähistasid 10. detsembril 93. sünnipäeva.

Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond

Sel päeval moodustati Uurali oblasti koosseisus Ostjaki-Voguli rahvusringkond ja Jamali (Neenetsi) rahvusringkond. Praegu kuuluvad mõlemad Tjumeni oblasti kooseisu. Handi-Mansi autonoomse ringkonna pindala on 534 801 ruutkilomeetrit, elanikke 1 730 353. Suur osa Venemaa Föderatsiooni rikkustest toodetakse Handi-Mansi autonoomses ringkonnas, autonoomne ringkond on majanduse kogumahult Venemaa Föderatsiooni subjektidest Moskva järel teisel kohal.

Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond on üks suuremaid Venemaa Föderatsiooni subjekte, pindala 769 520 ruutkilomeetrit, elanikke on aga kõigest 512 387.

Sel aastal tähistati sünnipäeva tagasihoidlikult, nagu tuntaks piinlikust, et üldse sellist tähtpäeva meeles pidama peab.

Siiski õnnitlesid avalikkust tähtpäeva puhul ringkondade juhid Natalia Komarova ja Dmitri Artjuhov, eelkõige mainiti oma tervitustes, et ollakse Venemaal kindlaks tagalaks, sest riik viib läbi sõjalist operatsiooni Ukrainas, samuti asjaolu, et piirkondades toodetakse enamik riigi energiast, gaasist ja naftast. Rõhutati, et kõige suuremaks väärtuseks on ringkondade inimesed, kes töötavad kangelaslikult riigi heaks. Kumbki kuberner ei pidanud oma tervituses vajalikuks mainida hante, mansisid ja neenetseid, kelle maal tegelikult Venemaa rikkust toodetakse. Nagu aga tavaks enne tähtpäeva, toimusid ringkondade pealinnades Hantõ-Mansiiskis ja Salehardis pidulikud kontsert-aktused, mille käigus jagati ohtralt nii kohalikke kui ka riiklike autasusid. Aastapäevale pühendatud üritusi peale muuseumite lahtiste päevade eriti ei toimunud.

Ringkondade sünnipäeva tähistamist varjutas pea samal ajal, 9. detsembril tähistatav isamaakaitsjate päev. Seda tehti pidulikult ja suurelt, autasustati kangelasi ja meenutati sõdades hukkunuid, sedapuhku eriti Vene-Ukraina sõjas langenuid.